Anna Wintour – najmocnejšia žena v módnom priemysle

Anna Wintour (businessinsider.com)

Anna Wintour pôsobí ako šéfredaktorka amerického časopisu Vogue a je považovaná za najmocnejšiu ženu v módnom priemysle. Niet divu, keďže má obdivuhodný cit pre vkus. Záleží len na nej, či sa módny návrhár dostane na výslnie alebo upadne do zabudnutia.

Anna je známa svojou strohosťou a striktným názorom, ktorý má skutočne silnú váhu. Čo povie, to vo svete módy jednoducho platí. Ľuďom sa dostala do povedomia až vďaka svetoznámemu filmu Diabol nosí Pradu .

Už ako dieťa inklinovala k móde

Anna Wintour sa narodila 3. novembra v roku 1949 v Londýne. Jej mama Elinor bola filantropka pôvodom z Ameriky a jej otec Charles bol Angličan. Už ako dieťa inklinovala k móde.  Dokonca viac ako iné deti či jej rovesníčky v škole.

Navštevovala strednú školu North London Collegiate School a nemala v obľube nosenie školských uniforiem a nakoniec sa s týmto predpísaným pravidlom ani nestotožnila. Podľa nej boli tieto uniformy príliš fádne. Jedného dňa si zbalila veci a odišla.

Anna mala neustále nutkanie hodnotiť módu, dokonca kritizovala i módne časopisy, ktoré podľa jej názoru prezentovali nevkusnú módu. A možno práve preto bola predurčená stať sa módnou redaktorkou.

Jej otec Charles pracoval ako editor v novinách Evening Standard. Jeho snom bolo, aby sa Anna stala redaktorkou časopisu Vogue, čo sa neskôr aj splnilo.

Keď odišla zo školy, začala pracovať v obchodnom dome Harrods. Popri práci musela na príkaz rodičov navštevovať hodiny módy, avšak nie nadlho, pretože ju odtiaľ vyhodili. Mala na to svoj názor: „Móde buď rozumiete, alebo nie.“ Po prerušení štúdia na strednej škole pracovala ako asistentka editora pre rôzne magazíny v Londýne.

Práca v časopise Vogue

Jej ambíciou bolo pracovať v americkom časopise Vogue ako šéf editorka. Preto sa rozhodla presťahovať do New Yorku. Najprv pracovala pre rôzne menšie časopisy zamerané na módny priemysel a postupom času si vybudovala i dobré meno.

Ambície Anny Wintour sa napokon naplnili. V roku 1985 sa presťahovala naspäť do Anglicka, kde pôsobila ako redaktorka britského časopisu Vogue až do roka 1987.

O rok neskôr prevzala kontrolu nad časopisom Vogue, avšak už v New Yorku. Mnohí videli v americkom časopise stagnáciu, avšak ona ho oživila. Po jej nastúpení na vysnívanú pozíciu sa smerovanie časopisu zmenilo.

V roku 1988 vyšlo prvé vydanie časopisu Vogue, ktoré bolo iné ako predtým. Okrem módy zakomponovala témy, ktoré zaujali čitateľov. Bola precízna a nekompromisná. Čo sa jej nepáčilo, jednoducho sa do tlače ani nedostalo.

Bola veľmi úspešná, no verejnosti známa nebola. Na módnych prehliadkach sedávala v prvých radoch a podporovala mladé  módne talenty, čím postupne začala prenikať i do reálneho sveta módneho priemyslu.

Diabol nosí Pradu

Do povedomia spoločnosti sa dostala až po vydaní knihy s názvom “Diabol nosí Pradu”, ktorú vydala jej bývalá asistentka Lauren Weisberger. V knihe je odhalené súkromie zo života hlavnej hrdinky Mirandy Priestly, ktorá je zároveň najmocnejšou ženou v módnom priemysle a vládne mu nekompromisne tvrdou rukou. Autorka knihy Lauren tvrdila, že príbeh nie je inšpirovaný skutočnosťou, avšak to jej nikto neveril, pretože hlavná hrdinka v knihe až nápadne pripomínala život jej bývalej šéfky Anny.

Kniha bola sfilmovaná v roku 2006 a film spôsobil skutočný ošiaľ. Ľudia začali spoznávať Annu Wintour na uliciach. Šéfredaktorka to využila vo svoj prospech a schválila projekt The September Issue, ktorý režíroval R.J. Cutler.

Film Diabol nosí Pradu

Tento dokumentárny film rozpráva príbeh legendárnej šéfredaktorky Vogue Anny Wintourovej a jej tímu, ktorí riadili svet módy. V dokumente je Anna vyzobrazená nielen ako špičková editorka, ale aj ako úspešná podnikateľka.

Múzeum podľa nej pomenovalo priestory

Najväčšie múzeum umenia v Amerike Metropolitan Museum of Art dokonca po nej na znak vďaky pomenovalo svoje priestory. Mimo módu podporuje viaceré charity, napríklad získavaním finančných prostriedkov na výskum AIDS, a dokonca sa zapája aj do americkej politiky- pomáha volebným kampaniam Baracka Obamu a Hillary Clintonovej .

Annu Wintour mnohí obviňujú za to, že mladé dievčatá trpia poruchami príjmu potravy. Tiež ju nazývajú aj železnou lady, pretože nedáva najavo svoje sympatie. Hlavným dôvodom je, aby nestratila svoj rešpekt. Ale i tak niet pochýb, že je najmocnejšia žena v módnom priemysle, pretože v ňom pôsobí už viac ako 20 rokov.

Komentáre