Americký priekopník, ktorého kniha je absolútnym základom motivačnej literatúry od roku 1937

Napoleon Hill
Napoleon Hill

Ak pracujete na svojom úspechu, určite by vo vašej knižnici nemala chýbať motivačná literatúra. Môže ísť o knihy, ktoré vyšli v posledných desiatich rokoch alebo to môžu byť knihy, ktoré sú dostupné na trhu už niekoľko rokov.

Všetky knihy, ktoré sa zaoberajú osobným rozvojom, ezoterikou, biznisom, vzdelávaním alebo príbehom významnej osobnosti majú jedno spoločné – motivovať vás.

Autor, ktorého kniha vyšla pred takmer 100 rokmi, sa pokladá za otca motivačnej literatúry. Jeho meno je Napoleon Hill – americký priekopník a filantrop, ktorý sa celý život zaoberal myšlienkou, že človek dosiahne to, čomu naozaj verí.

balik ebookov

Svoje poznatky sformuloval do knihy Mysli a zbohatni, ktorá je na trhu neuveriteľných 80 rokov a stále je dostupná. Mnoho autorov berie inšpiráciu práve z knihy Mysli a zbohatni.

Toto je príbeh zakladateľa motivačnej literatúry, od ktorého čerpajú myšlienky milióny ľudí.

Príbeh sa začína v roku 1908, kedy Napoleon Hill pracoval ako reportér pre istý americký magazín. Vtedy to bol iba obyčajný mladý muž so začínajúcou kariérou. Napoleon mal za úlohu napísať sériu článkov o najúspešnejších biznismenoch vtedajšej Ameriky.

Prvé interview robil s oceliarskym magnátom, ktorý sa v tej dobe pýšil titulom najbohatší muž v Amerike. Jeho meno bolo Andrew Carnegie. Hill netušil, že hneď prvé interview zmení jeho celkový pohľad na život. Počas interview medzi nimi nadhodil oceliarsky magnát tému, v ktorej spomínal, že za správaním a myslením úspešných ľudí je zodpovedný akýsi vzorec na úspech.

Na základe tohto rozhovoru sa Hill rozhodol venovať tejto myšlienke všetok svoj voľný čas. Nakoniec sa z toho stalo jeho celoživotné dielo.

V roku 1910 sa oženil s istou Florence Elizabeth Hornor. S dvoma deťmi a ženou musel Hill prispôsobiť svoj čas, aby si našiel čas aj na rodinu aj na svoju prácu. Vystriedal množstvo zamestnaní ako napríklad predajca áut, pisateľ reklamných inzerátov, asistent plynárenskej spoločnosti a mnoho iných.

hillHill však vedel, že jeho poslaním je písanie a prednášanie, a preto bol presvedčený, že ho táto oblasť bude raz živiť.

V roku 1919 sa po dlhom hľadaní podarilo Hillovi nájsť investora – majiteľa tlačiarne Georga Williamsa v Chicagu, ktorého presvedčil, aby vydával nový časopis – Hill’s Golder Rulues. Po rokoch sa začal orientovať v sfére, v ktorej mal najlepšie predpoklady. Časopis sa stal v Amerike hitom, prišla sláva a uznanie. O rok neskôr sa Hill vydal na prednáškové turné po krajine.

Netrvalo však dlho a objavili sa prvé problémy. Časté konflikty medzi Hillom a majiteľom tlačiarne rozhodli v prospech Georga Williamsa, ktorý získal plnú kontrolu nad Hill’s Golder Rulues. To prinútilo Hilla začať úplne od začiatku.

Ako známa osobnosť nemal väčšie problémy nájsť investora ani kapitál. Založil nový mesačný magazín, ktorý niesol názov Napoleon Hill‘s Magazine zaoberajúci sa filozofiou biznisu. Magazín mal prekvapujúco ešte väčší úspech ako jeho prvý Hill’s Golder Rulues.

Osud však Napoleona naozaj nešetril. Investičné prešľapy spoločníkov poškodili dobré renomé magazínu, sponzori odmietali spoluprácu a magazín Napoleon Hill‘s Magazine sa dostal do finančnej krízy, čo malo za následok rýchly bankrot.

Napoleon Hill sa tentokrát rozhodol začať odznova v Západnej Virgínii. Z toľkých nevydarených pokusov bol na dne a roky bojoval s depresiami a ani po finančnej stránke na tom nebol najlepšie. Jeho cieľ dokončiť jeho celoživotné dielo bol väčší a tak sa naplno pustil do práce. Výsledkom bola kniha s názvom Zákon úspechu, ktorá vyšla v roku 1928. Kniha sa zaoberala biznisom, motiváciou a úspechom. Zákon úspechu sa stal senzáciou a pre Hilla to bola odmena za roky tvrdej práce.

Kniha sa nadpriemerne predávala, čo zaručilo Hillovi bohatstvo a slávu. S rodinou sa presťahoval do vidieckeho sídla na okraji New Yorku. V tejto dobe zasiahla USA Veľká hospodárska kríza, čo malo za dôsledok nulové zisky z predaja. Napoleon Hill musel sídlo predať. Avšak vtedajšiemu prezidentovi nebol ľahostajný.

Naskytla sa mu nová príležitosť, ktorej sa s veľkým nadšením chytil. Prezident Roosevelt ho najal ako jeho poradcu. Napoleon Hill bol z toho taký nadšený, že dva roky odmietal poberať plat za svoju prácu. To však malo za následok rozvod manželstva s jeho manželkou Florence. Peniaze si požičiaval od syna, u ktorého aj spával.

V roku 1937 sa v Atlante stretol s istou ženou menom Rosa Lee Beeland, ktorá sa onedlho stala jeho manželkou. Pomohla mu pri editovaní rukopisu jeho ďalšej knihy, ktorá sa onedlho stala legendou. Počas dvadsaťročného výskumu a písania kníh sa stretol s mnohými ľuďmi, ktorí mu pomohli získať informácie o tom, ako dosiahnuť úspech.

Spomedzi stoviek úspešných Američanov tej doby treba spomenúť mená ako Henry Ford (Ford Motor Company), Charles M. Schwab, Theodore Rooselvelt, Dr. David Starr Jordan, J. G. Chapline, Thomas A. Edison, Robert A. Dollar, George Eastman (Kodak) či Woodrow Wilson, spomínaný Andrew Carnegie a ďalší. Všetci títo muži dosiahli vo svojom živote finančnú, politickú alebo vedeckú métu, ktorá ich dostala na vrchol.

Komentáre