Odišli zo Stanfordu a za 2 roky vybudovali miliardovú spoločnosť. Tu sú ich 3 rady

Brex

Kým iné deti vo voľnom čase vystrájali na ihrisku, Pedro Franceschi a Henrique Duburgas z Brazílie mali inú zábavu: programovanie.

Pedro bol dokonca prvý, komu sa  podarilo „jailbreaknúť“ iPhone 3G a vytvoriť softvér, vďaka ktorému Siri hovorila po portugalsky. Henrique už ako 12-ročný programoval hry.

Jednoducho WOW.

Títo dvaja sa spoznali na Twitteri, čím začala ich spoločná a mnohokrát aj riskantná cesta do sveta podnikania. Keď mali iba 16 rokov, spustili Pagar.me – projekt, na ktorý od investorov vyzbierali 30 miliónov dolárov a zamestnali viac ako 100 ľudí.

Túto spoločnosť predali krátko pred nástupom na Standfordskú univerzitu. Na vysokej škole vydržali iba krátkych osem mesiacov.

Hneď ako zo Standfordu odišli, založili spoločnosť Brex, ktorá poskytuje firemné kreditné karty technologickým start-upom. V priebehu 2,5 roka z nej dokázali vytvoriť spoločnosť s trhovou hodnotou 2,6 miliardy dolárov.

Na základe ich vlastných skúseností dali dohromady 3 cenné rady, vďaka ktorým sa ich spoločnosť stala mimoriadne úspešnou.

1. Začali skoro

To, že s programovaním začali vo veľmi útlom veku, im pomohlo po technickej stránke, ale vstup do sveta biznisu ešte pred tínedžerským obdobím bola oveľa významnejšia skúsenosť. Ako sami hovoria, umožnilo im to spoznať fungovanie podnikateľského sveta v Brazílii.

Pedro uviedol, že keď vyzbierali prvé financie na Pagar.me, nemali skúsenosti s určovaním hodnoty. Napríklad vôbec nevedeli posúdiť, čo je dobrá ponuka a čo je naopak nevýhodné.

Ale to bolo v poriadku, lebo sa všetko rýchlo naučili v momente, keď narazili na prvé prekážky. Vtedy však ešte netušili, že získané skúsenosti budú mimoriadne dôležité pre ich budúce podnikanie.

Pedro sa vyjadril: „Zistili sme, ako dôležitá je schopnosť budovať systémy od úplných základov, tak, aby človek mohol modifikovať dôležité vlastnosti produktov ako poistenie, termíny splátok, alebo odmeny bez porušovania zákonov.“

Foto: Special to The Chronicle

2. Riskovali a išli do toho naplno

Ako sami uvádzajú, v priebehu ôsmich mesiacov na Stanforde „spoznali veľa kamarátov na celý život a mali možnosť učiť sa od vynikajúcich profesorov.“ Ale niečo im na vysokej škole chýbalo.

Ako sa vyjadril Henrique, cítil, ako keby stratil slobodu, ktorú mohol v priebehu tých ôsmich mesiacov využiť na brazílskom trhu.

Spoluzakladatelia milovali školu – o Stanforde povedali, že je to výborná škola s úžasnými profesormi a talentovanými ľuďmi, z ktorých neskôr vybrali aj zopár zamestnancov do Brexu. Avšak cítili, že štúdium je časovo náročné. „Aby ste vybudovali niečo veľké, musíte do toho ísť naozaj naplno,“ povedal Henrique.

Striedanie školy a Brexu by sa dalo popísať ako presný opak myšlienky „ísť do toho naplno.“ Henrique a Pedro sa teda rozhodli zo Stanfordu odísť a to aj napriek tomu, že ich spoločnosť vtedy nemala v podstate žiadne základy.

3. Vybudovali silnú sieť v špecifickom priemysle

S víziou, investíciou vo výške 120-tisíc dolárov a skúsenosťami zo spoločnosti YC, bolo spoluzakladateľom jasné, že sú na dobrej ceste, no potrebujú o svojich kvalitách presvedčiť aj zvyšok finančného priemyslu. Veľkým krokom vpred bolo oslovenie Petra Thiela a Maxa Levchina – zakladateľov spoločnosti PayPal.

Toto by sa dalo pre Brex nazvať bodom zlomu. „My sme v našu víziu verili a vedeli sme, že pre ňu existuje trh, ale až s podporou dvoch veľmi známych podnikateľov z priemyslu sme si naozaj uvedomili, ako veľká môže táto spoločnosť byť,“ hovorí Henrique.

Uznanie, ktoré spoločnosť Brex získala od najväčších mien spojených s PayPalom, im pomohlo vyzbierať 50 miliónov dolárov, do ktorých prispeli aj Thiel, Levchin a bývalý CEO Visa. Vybudovanie silnej siete v tomto špecifickom priemysle sa ukázalo ako veľmi významný krok pre Pedra a Henriqueho.

Podľa informácií entrepreneur.com

Komentáre