Inšpiratívne citáty, ktoré vám pomôžu v ťažkých časoch

Keď človek prechádza ťažkým obdobím, poteší ho každé povzbudenie. V takých situáciách je príjemné, keď od niekoho počujeme, že nám verí, že sme silní a že to zvládneme. Jednoducho je dobré mať pri sebe hlas, ktorý dokáže upokojiť búrku v našom vnútri a pomôže nám vyriešiť problémy.

Ak práve prežívate niečo podobné, pamätajte na to, že nie ste sami. Dôvodov na zlé pocity je veľa – zlyhanie, rozchod, strata milovaného človeka alebo zrada od niekoho, komu ste verili. Nech už je to čokoľvek, nezabúdajte, že vždy existuje nádej. Možno to práve teraz nevyzerá, ale všetko zlé raz skončí.

Prečítajte si inšpiratívne citáty, ktoré vám v ťažkom období pomôžu zlepšiť náladu:

„V roku existujú iba dva dni, kedy nemôžeme nič urobiť. Jednému sa hovorí včerajšok a druhému zajtrajšok. Dnešok je ten správny deň milovať, konať a predovšetkým žiť.“ – Dalajláma

Dalajláma je celosvetovo uznávanou osobnosťou a v živote si prešiel veľkým trápením. Aj vďaka tomu vie, že človek žije v prítomnosti. Nie v budúcnosti, ani v minulosti.

Nemôžete zmeniť to, čo sa stalo. Preto je najmúdrejším riešením prestať riešiť veci z minulosti a zamerať sa na niečo, čo vám spríjemní život v budúcnosti.

„Každý je génius. Ale ak budete súdiť rybu podľa jej schopnosti vyliezť na strom, celý život si bude myslieť, že je hlúpa.“ – Albert Einstein

Tieto slová od jedného z najvýznamnejších svetových vedcov sú aktuálne aj v dnešnej dobe. Niekedy sa možno cítite ako nešikovní a zbytoční, ale nemusí to byť vaša chyba.

Všetci máme vrodené iné vlastnosti, schopnosti a talenty. To, že vás niekto núti do činností, ktoré vám jednoducho nie sú prirodzené, nie je vaša vina. Nemali by ste sa zaoberať tým, ako vás vnímajú ostatní. Snažte sa veriť vlastným pocitom a robiť to, čo považujete vy za správne.

„Vždy, keď si poviete, že niečo chcete alebo v niečo veríte, ste prvým človekom, ktorý to počuje. Je to správa pre vás aj pre vaše okolie, ktorá ukazuje, čo považujete za dosiahnuteľné. Nenastavujte si obmedzenia.“ – Oprah Winfrey

Tieto slová od Oprah Winfrey v sebe nesú toľko sily, že na tomto zozname nemohli chýbať. Častokrát sa vzdávame snov a želaní iba preto, lebo sme uverili, že ich dosiahnutie je nemožné. Musíme si veriť a nevzdávať sa nádeje.

Najväčšou chybou v živote je strach zo zlyhania a pritom úplne zbytočne, pretože sú to práve zlyhania, ktoré nás posúvajú ďalej.

„Aj keď ste na správnej ceste, ostatní vás predbehnú, ak na nej budete iba sedieť.“ – Will Rogers

Stojatá voda sa nikam nedostane. Dokonca aj ona musí tiecť, aby dosiahla nejaký posun. Ak chcete aj vy niečo dosiahnuť, musíte sa zodvihnúť a dať sa do pohybu.

Nedovoľte problémom, aby vás zdržali na vašej životnej ceste. Poučte sa z nich, ale pokračujte ďalej a nečakajte na zázrak. Už ste na správnej ceste, takže stačí ísť ďalej a nenechať sa zastaviť.

„Nikomu nedovolím prejsť cez moju myseľ jeho špinavými nohami.“ – Mahatma Gandhi

Všetky naše činnosti a rozhodnutia pochádzajú z mysle. To, čo si o svete okolo seba myslíte, sa vám v ňom bude celý život odohrávať.

Ľudia vám možno nebudú vždy chcieť pomôcť a dokonca niektorí sa budú snažiť cielene vniesť do vašej mysle negativitu. Ale je len na vás, koho do svojej mysle vpustíte. Keď sa naučíte plne ovládať svoje myšlienky, nič vás nedokáže vyviesť z rovnováhy.

„To, čo nám pripadá ako nepríjemné skúšky, sú často požehnania v prevlečení.“ – Oscar Wilde

Náročné časy vedia byť zradné, nakoľko vás môžu presvedčiť, že na konci tmavého tunela neexistuje svetlo. Keď niečo zlé prežívame, neuvedomujeme si, ako dnešné problémy pozitívne vplývajú na lepší zajtrajšok.

Problémy nie sú permanentné a nepotrvajú večne. Keď sa rozhodnete zapracovať na vašej situácii, budete sa cítiť ako keby vám všetko naokolo chcelo pomôcť. Stačí si len veriť.

„Jediná osoba, ktorou sa máte stať, je osoba ktorou sa rozhodnete stať.“ – Ralph Waldo Emerson

Denne sme ovplyvňovaní kamarátmi, rodinou, prácou a prostredím, v ktorom žijeme. Aj napriek tomu ale závisí len od nás, čo sa bude s našim životom diať ďalej.

Napríklad ak sa chcete stať spisovateľom, začnite každý deň písať a nevzdávajte sa svojho cieľa. Stretávajte sa s ostatnými ľuďmi, ktorí milujú písanie. Len vy môžete naplniť vaše sny, tak sa uistite, že pre to robíte čo najviac.

„Uprostred pohybu a chaosu si vo svojom vnútri udržte pokoj.“ – Deepak Chopra

Tento citát je taký hlboký a všestranný, že dokonale vyjadruje pointu celého článku. Snáď aj vám pomôže zmeniť pohľad na aktuálne problémy.

Sú udalosti, ktoré vás zrazia na kolená, komplikácie s ktorými si neviete poradiť. Cítite sa ako keby ste nad všetkým okolo strácali kontrolu. V takomto stave určite nie je jednoduché zachovať chladnú hlavu. Avšak ak sa naučíte uprostred chaosu hľadať pokoj, zvíťazíte.

Výhry a prehry sú súčasťou životného cyklu každého z nás. Nech už sa práve nachádzate v akejkoľvek fáze, nezabúdajte že za všetkým je nejaký dôvod, hlbšia myšlienka.

Jedného dňa sa budete s radosťou pozerať späť na zlé obdobia svojho života, lebo práve počas nich sa formovalo to, čo môžete dnes označiť za vašu osobu.

Komentáre