Ako sa v živote pohnúť ďalej a zbaviť sa všetkých pochybností?

muž uvažuje
Processed with VSCO with hb2 preset

Naše pochybnosti nás často brzdia, nikdy nie sme so sebou spokojní a bojíme sa posunúť ďalej, čo nám bráni prežívať život naplno. Ako sa stať sebaistým človekom, ktorý plnohodnotne prežíva tak dlho odopierané šťastné okamihy života?

Spísali sme 4 tipy, ako sa zbaviť všetkých pochybností a pohnúť sa ďalej. Inšpirujte sa nimi.

Povedzte STOP

Ak vám v hlave vzbĺkne pochybovačná myšlienka typu: „to sa mi asi nepodarí“ alebo „na to nie som dosť dobrý/á“, okamžite ju zažeňte. Nedovoľte, aby vás kompletne pohltila, preto vo svojej mysli zakričte jasné NIE.

Koľkokrát ste o sebe pochybovali? Koľkokrát ste sa báli? Tieto hlasy vás nútia zostať dole, bez možnosti pohnúť sa vpred. Ak im dáte šancu, zostanete paralizovaní a nič nedosiahnete. Skúste ich úplne ignorovať a nemyslieť na to. Prípadne túto myšlienku vytlačte inou, pozitívnou myšlienkou. Uvidíte, že pozitívny výsledok sa dostaví veľmi rýchlo.

Vyhľadajte pomoc

Zverte sa priateľovi či odborníkovi. Nenechávajte si všetko pre seba, diskutujte o tom s osobou, ktorá je pre vás blízka, aby ste negatívne myšlienky čo najrýchlejšie vyhodili z hlavy.

Sami uvidíte, že v mnohých prípadoch sú vaše myšlienky prehnané. Neporovnávajte sa s inými ľuďmi, ale porovnávajte iba seba so sebou. Kde ste boli pred pár mesiacmi a kde ste teraz? To je to, na čom záleží.

Skúsili ste denník?

Ak sa vám to zdá ako klišé, ktoré dnes nikomu nepomôže, neverte tomu. Denník vám dokáže priblížiť pravú vár reality, ktorá sa odohráva. Preto, keď sa k nej spätne vrátite, váš obraz o minulosti nebude tak pokrivený, ako si možno myslíte.

V denníku nevynechajte svoje úspechy, ktoré ste dosiahli, aby ste si ich mohli v horších časoch pripomenúť. Dodá vám to potrebnú motiváciu a odbúra akékoľvek pochybnosti o svojej osobe.

Optimizmus je tou najlepšou zbraňou

Ako sa z pesimistického človeka môže stať optimista? To je otázka, na ktorú hľadá mnoho ľudí odpoveď. Je to vôbec možné? Samozrejme. Nechajte sa unášať nadšením a motiváciou niekoho iného.

Vyskúšali ste si vypočuť nejaké podcasty? Mnoho z nich je zameraných na vážnejšie témy, vďaka ktorým sa človek cíti viac sebou a dokáže veci prehodnotiť. Skúste si vypočuť  20 minútovú motivačnú nahrávku denne, ktorá dokáže prehodnotiť vaše pochybnosti o sebe a vštepiť vám kúsok optimizmu. Prípadne sa inšpirujte článkami o úspešných ľuďoch, alebo si môžete prečítať tieto motivačné citáty. Hlavne treba myslieť pozitívne a veriť si.

Komentáre