Prečo je dobré byť optimistom?

Optimizmus je mentálny postoj. Je to spôsob myslenia, ako v našom živote vnímať to najlepšie, bez ohľadu na to, v akej situácii sa nachádzame.

Optimizmus ale nie je o tom predstierať, že je niečo úžasné, pokiaľ to tak nie je. Je to o pozitívnom myslení a viere, že sa negatívna situácia vyrieši.  Ako povedal Winston Churchill: „Pesimista vidí problém v každej príležitosti. Optimista vidí príležitosť v každom probléme.“

Ak podnikáte, určite ste už narazili na ťažké a stresové obdobia, ktoré sa dajú oveľa lepšie zvládnuť s optimistickým prístupom.

Aké výhody prináša optimizmus?

Optimisti sú zdravší

Nedávna štúdia Harvardskej univerzity zistila, že pozitívna psychická pohoda vedie k zlepšeniu činnosti srdca. Z výskumu tiež vyplýva, že ľudia, ktorí na svet nazerajú optimisticky, majú lepšie hodnoty cholesterolu.

Ďalšia štúdia z Univerzity Illinois, v ktorej bolo zapojených 5100 dospelých ľudí, prišla so záverom, že tí najoptimistickejší mali až o 76 % väčšiu pravdepodobnosť, že ich skóre zdravia bude v ideálnom rozmedzí. Optimisti mali výrazne lepšiu hladinu cukru v krvi a cholesterolu, viac cvičili a mali lepší index telesnej hmotnosti (BMI).

Existujú tiež dôkazy, že optimisti žijú dlhšie a po ťažkej chorobe sa dokážu rýchlejšie zotaviť.

Vytvárajú si lepšie vzťahy

Radi trávite čas s pesimistami? Pravdepodobne nie. Dokážu z nás odčerpať veľa energie a zanechávajú v nás pocit, že všetko je nanič a nič dobré nás nečaká.

Opakom sú optimisti. Majú priateľský štýl komunikácie, sú proaktívni a dokážu nás inšpirovať k lepším výkonom. Ich optimistický pohľad na svet sa ľahko prenesie aj na nás, vďaka čomu sa cítime šťastnejšie a sebavedomejšie.

Majú väčšie šance na úspech

Tým, že optimisti sa neupriamujú na prekážky, ale na konečný výsledok, majú dobré šance stať sa úspešnými. Kým niekoho môže od svojich snov odradiť aj najmenšia prekážka, optimisti sa nevzdávajú a dokáže problém pretaviť na príležitosť.

Psychológ Martin Seligman, zakladateľ pozitívnej psychológie, analyzoval športové tímy a zistil, že optimistickejšie tímy vytvorili pozitívnejšiu synergiu a dosahovali lepšie výsledky než tie pesimistické.

Menej stresu

Keďže optimisti veria vo svoje schopnosti a očakávajú dobré veci, majú tendenciu prežívať menší stres ako pesimisti či realisti. V prípade, že sa dostanú do neľahkej situácie, zbytočne sa nestresujú, pretože vedia, že sa problémy dajú vyriešiť.

Opakom sú pesimisti, ktorí v prípade neúspechu obviňujú všetkých naokolo a nedúfajú, že sa veci zlepšia. Ešte viac sa tak u nich zvyšuje hladina stresu.

Ako môžete vidieť vyššie, je lepšie udržať si optimistický prístup, než sa na všetko pozerať pesimisticky. Ako to ale platí pre takmer všetko v našom živote, čokoľvek začneme príliš preháňať, začne to byť pre nás neužitočné. A platí to aj pre optimizmus.

Komentáre