7 tipov, ako poraziť stres a únavu

Jack Dorsey, spoluzakladateľ spoločnosti Twitter, sa pravidelne zúčastňuje 10-dňových meditačných pobytov. Ako sám hovorí, je to návyk, ktorý mu pomáha prekonať stres a zlepšiť sústredenie.

Ľudia, ktorí pôsobia na vedúcich pozíciách, sa denne stretávajú s veľkým pracovným nátlakom a musia riešiť problémy, ktoré by iní mnohokrát ani nezvládli. Preto je dôležité, aby si našli čas na starostlivosť o vlastné fyzické a psychické zdravie.

Prečítajte si niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu „dobiť baterky“ presne tak, ako to robia úspešní manažéri a podnikatelia.

Doprajte si dovolenku

Keď máte veľa pracovných povinností, dovolenka je väčšinou to posledné, na čo človek myslí. Avšak rôzne výskumy dokázali, že práve pár dní voľna nám počas náročného obdobia poskytne možnosť na zrelaxovanie a akýsi mentálny reštart. Vďaka tomu budete po návrate do práce oveľa produktívnejší a taktiež kreatívnejší.

Navyše, pravidelná dovolenka je jedným z krokov na ceste k dlhšiemu životu. Ľudia, ktorí nezanedbávajú oddych, sa dožívajú vyššieho veku a všeobecne sú spokojnejší so svojim zdravotným stavom.

Meditujte

Meditácia dokáže zlepšiť schopnosť sústrediť sa, podporuje pamäť a efektívne odbúrava stres. Nemusíte pritom meditovať hodiny – úplne stačí, ak sa tejto činnosti povenujete 10 minút trikrát do týždňa. Už to môže mať blahodarné účinky na vašu psychiku.

O tom, aké pozitívne účinky má meditácia na naše fyzické a psychické zdravie, sme písali aj v tomto článku.

meditácia

Zdravo sa stravujte

Pre manažéra firmy, ktorý má minimum voľného času a nechce ho stráviť v kuchyni, nie je jednoduché dodržiavať vyváženú a zdravú stravu. Fast-food je obľúbené riešenie kvôli tomu, že do prípravy jedla nemusíte vkladať žiadnu námahu. Bohužiaľ, ako každý vie, tieto jedlá sú veľmi nezdravé a po určitom čase sa takéto stravovanie prejaví aj na našom zdraví.

Skúste si teda nájsť čas na uvarenie vlastných jedál, ktoré budú obsahovať kvalitné potraviny a veľa zeleniny. Vaše telo sa vám za to odvďačí správnou funkciou, množstvom energie a dobrou náladou.

Pite menej alkoholu

Ako určite viete, alkohol je obľúbenou formou znižovania stresu, nakoľko v priebehu pár minút odbúra všetky zlé myšlienky a naplní vás príjemným pocitom. No pokiaľ budete toto riešenie využívať príliš často, zruinujete tým svoju pamäť, pozornosť, schopnosť rozhodovať sa a abstraktné myslenie.

Preto by ste si mali dávať pozor na to, aby váš denný príjem alkoholu nepresiahol jeden pohár, či už ide o víno, destiláty alebo pivo.

Pravidelne cvičte

Cvičenie a pohyb vám zaručia zdravie nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Ani z ďaleka nie je potrebné tráviť hodiny v posilňovni či každý víkend zabehnúť maratón. Stačí 30 minút ľahkej fyzickej námahy denne a pozitívne účinky sa čoskoro dostavia.

Ak teda nie ste fanúšikom športov a dvíhania činiek, úplne postačí aj krátka prechádzka v normálnom tempe.

Pracujte na vzťahoch

Nemožno sa čudovať, že človek, ktorý sa domov vracia v očakávaní konfliktu a nepohody, nedokáže v práci podať 100 %-ný výkon. Preto je veľmi dôležité, aby ste si dali záležať na kvalite vzťahov so svojimi najbližšími. Vďaka tomu sa budete každý deň tešiť na spoločne strávený večer a na ďalší deň pôjdete do práce plní radosti a energie.

Trávte čas s rodinou

Tento bod pomerne úzko súvisí s tým predošlým. Rodina je pre nás v náročných časoch najväčšou oporou. Sú to ľudia, ktorí sa vám budú vždy snažiť pomôcť a ak vám aj nedokážu poradiť, aspoň vám poskytnú milé slová a motiváciu nevzdávať sa.

Budú vo vaše schopnosti veriť aj vtedy, keď to možno vy sami budete považovať za nemožné. Preto je dôležité, aby ste im túto podporu vrátili a trávili s nimi čas, keď to potrebujú.

Komentáre