Princíp 80:20: Ako pracovať menej a dosiahnuť viac

Určite si už aj ty započul o princípe 80:20, no možno si mu nevenoval takú veľkú pozornosť a teda nevieš, ako ho používať. Presne to ti však vysvetlíme v tomto článku.

Poďme však poporiadku a povedzme si, ako vôbec toto pravidlo vzniklo.

Autorom myšlienky je taliansky ekonóm Vilfredo Pareto. Ten už v roku 1897 prišiel na to, že 20% ľudí vlastní 80% bohatstva. Neskôr zistil, že pravidlo 80:20 sa vzťahuje na množstvo iných vecí a svoje uplatnenie nájde v rôznych oblastiach.

Svoj význam má aj v organizovaní času a dosahovaní produktivity, o čom hovorí aj kniha od Richarda Kocha s názvom „Princíp 80:20“.

Podstata Paretovoho pravidla je nasledovná: ako s minimálnym úsilím dosiahnuť maximálny efekt.

  • 80% výstupov zabezpečuje 20% vstupov
  • 80% následkov vzniká z 20% príčin
  • 80% zisku zabezpečuje 20% produktov
  • 80% tržieb generuje 20% klientov
  • 80% úspechu prináša 20% aktivít

Ako využiť toto pravidlo v náš prospech?

Dôležité je nerobiť všetko a zamerať sa na 20% činností, ktoré nám generujú 80% výsledkov. Podrobne si analyzujte, čo všetko počas dňa robíte a identifikujte, ktoré činnosti prinášajú výsledky a ktoré úlohy robíte zbytočne a dali by sa prípadne outsourcovať.

Možno prevádzkujete 10 e-shopov, pričom 2 z nich sú naozaj dobré a generujú Vám 80% tržieb. Čo je teda efektívne? Naplno sa sústrediť na tieto 2 a rozvíjať ich, pričom ostatné buď predať, prípadne prenajať.

Ak chcete uspieť, musíte sa sústrediť na to, čo funguje. To je tých 20%. Pokiaľ budete robiť všetko, úspech sa vám bude vzďaľovať.

Komentáre