Maroš „Benzo“ Ihnát: Slovenský barber, ktorý strihá aj Rytmusa a prezidenta

Inšpiroval ma príbeh mladého šikovného barbera Maroša Ihnáta, ktorý je jedným zo zakladateľov MMG. Aj vďaka nemu dostala sieť pánskych holičstiev na Slovensku nový nádych.

Ak máte chuť na niečo extravagantné, prípadne vytieňované, neváhajte navštíviť niektorú z prevádzok MMG Freedom barberstiev v Bratislave. Máte na výber. Bude postarané o vás ako o kráľa.

Priblížim Vám, ako sa dostal k barberstvu a aké boli jeho prvé kroky na ceste za vytúženým cieľom a úspechom. Kroky malého chlapca, z ktorého sa stal líder vo svete slovenského barberingu.

Ahoj Benzo, povedz nám niečo o sebe:

Ahoj, mám 26 rokov, vyrastal som vo Svite, v podstate celú základnú školu. Pôvodom som z Michaloviec. Celkom dlhá cesta to bola z Michaloviec do Bratislavy. Ale chcel som sa vymaniť kvázi z tej „uzavretej spoločnosti.“

Máš stredoškolské vzdelanie. Kde si študoval?

Ja som študoval najprv v Kežmarku, z ktorej ma vylúčili a potom som doštudoval v Bratislave, kde si ma nechali 6 rokov. Kvôli dochádzke som opakoval ročník, mal som zvýšenú dochádzku. Už v tretej triede som mal na starosti personál v jednom kaderníctve, takže jednou nohou som bol v pracovnom svete.

MMG ste založili s Martinom Sabom alias Woodym. Ako ste sa spoznali ?

Spoznali sme sa na strednej škole v prvej triede.

Vedel si, že chceš ísť do Bratislavy?

Nie že vedel, ale chcel som sa vymaniť zo Svitu. Keby robím to, čo robím, v rovnakom tempe, malo by to iný efekt. Bolo mi to vyslovene malé, a vadila mi taká tá intimita, že sa v tom meste každý pozná.

Ja som pôvodom z Nitry a nedalo sa mi neopýtať, či barbershop v Nitre patrí pod Vás.

Barbershop Goldsmen nepatrí pod nás. Chlapci ma srdečne pozvali, aby som im spravil nejaký workshop, aby som im odprezentoval niečo, čo viem, a aby som im priblížil, ako vnímam remeslo ja.

Ako vnímaš prácu pod niekým iným?

Sú nejakí lídri a sú ľudia, ktorí tým lídrom pomôžu dokázať pomôcť získať nejaký cieľ. Nevadí mi pod niekým pracovať,  keby ten niekto je schopný.  Dostal som sa do bodu, kedy môžem začať robiť veci inak, potreboval som si vytvoriť vlastný svet. Kde som si preveril, či nato mám.

Kto je tvojim spoločníkom?

Woody. Naša hierarchia je rozvetvená na vedúcich prevádzok a máme manažéra Miška Oravca, to je naša pravá ruka. Michal ma odbremeňuje od manažovania; plne sa venujem strihaniu 8 hodín denne a snažím sa viesť podnikanie.

Koľko ľudí je v MMG tíme?

Teraz nás je dvadsaťpäť.

Kedy ste sa začali rozrastať?

Konštantne. Za tie štyri roky, najprv nás bolo 5 potom 7, neskôr 9. Najprv sme mali veľmi uzamknutú komunitu, dokonca sa vravelo, že do MMG sa nedá dostať. Zmenili sme myslenie s Wooodym, že by sme nemali byť uzamknutou spoločnosťou. Práve naopak. Prakticky ide o to, že ak nehľadáš ľudí, môžu ti utiecť veľmi talentovaní ľudia. Snažíme sa stále hľadať nových ľudí. Nový barber musí mať chuť učiť sa a byť ochotný najprv sa pozerať.

View this post on Instagram

Poznam ten pocit ked ta odmietne banka pretoze si mlady a nemas osobny kredit. Takisto poznam ten pocit ked sa klient otoci chrbtom pretoze mu nevyhovuje tvoja cena. Poznam ten pocit ked ta ignoruje zena, ktoru by si namieste poziadal o ruku. To vsetko je pre ludi, ktori sa nevzdavaju iba vetrom do plachiet. Samozrejme, ze na ceste za uspechom sa budes citit vycerpany, nevsimany, odmietany a casto krat nedoceneny. Ale ak ukazes svoju vytrvalost a prave ta je najdolezitejsia v zlych casoch. Jedneho dna pridu zo svojou ponukou sponzori, banky, klienti a dokonca ti povie ANO aj tvoja vysnena zena. Potom si spomen na dolezitost zleho obdobia, roztiahni svoje ruky a prijmi to vsetko s laskou a pochopenim. 🙏🏻 #mindset #successful #real #rich #dreams #come #true #slovakia #forever

A post shared by 🏛 MMG Familiae Imperium 🏛 (@benzo_barber) on

Kolko trvajú  Vaše kurzy?

Tento projekt zastrešuje MMG academy. Komplexne barberské kurzy trvajú 96 hodín . Sú zložené z teoretickej a praktickej  časti. Po absolvovaní získavajú certifikát.

Kto vyučuje Vaše kurzy?

Máme svojich lektorov, sú nimi Shelby a David Fame. Kurzy stoja 2500 eur. Od toho dokážete rozbehnúť svoj talent. V kurze je maximálne päť ľudí na jeden kurz. V jednom ročníku bežia dve triedy súbežne naraz.

Čo je to fadeology?

Vymysleli sme si tento výraz. Existuje fadeovanie – je to nauka o fadeovaní.

Na čo bol zameraný Váš posledný workshop?

Posledný workshop sme mali zameraný na strih dlhých vlasov. Snažíme sa učiť.

Vždy je niečo nové na vašich strihoch. Každý je iný.

Naučíš sa ovládať nástroj, naučíš sa nejaké techniky, to odlišuje barberov. Každý barber ma svoje silnejšie a slabšie stránky. Bud to sú krátke/dlhé strihy/ farbenie vlasov, v MMG  sme zhruba na jednej úrovni.

Trávite s MMG teamom voľný čas  mimo prevádzok?

Každoročne odlietame do Holandska. Rodinné prostredie je reálne a nieje to žiaden imidž. Takéto akcie nas spájajú ako je Amsterdam. Ideme už tretí alebo štvrtý rok po sebe. Chodíme tam na päť dní, odlietame vždy z Viedne .

Teraz si úspešný. Čo bol veľkým medzníkom v tvojej kariére?

Ťažko povedať, sú tam dva. Rozhodli sme sa otvoriť  vlastnú firmu, čo si vyžadovalo dosť veľké úsilie a druhým medzníkom, asi keď som začal strihať Separa. Mám taký pocit, že ľudia ma začali viac evidovať.

Koho si strihal?

Prezidenta, Rytmusa, Ega.. ale mám pocit,  že to začalo od Separa a mám pocit, že mi to zmenilo život.

MMG má aj značku Feshack. Povedz nám o nej viac

Sú to produkty zamerané na bradu. Sú to kvalitné esenciálne oleje na bradu. Máme aj špeciálnu edíciu s 24-karátovým zlatom, to je moja obľúbená a ešte doplnkový  sortiment. Kefky na bradu z rôznych materiálov, ale špecializujeme sa na to.

Čo ešte plánujete v biznise?

Veľmi veľa.  S tým si nedáš už pokoj, ak si na tej ceste a mieriš k dokonalosti, ale všetci  vieme, že sa k nej nedopracujeme. Robíme všetko preto,  aby sme boli číslo jedna.

Taktiež v októbri plánujeme Barber battle. V októbri bude 3. ročník. Býva to v Inchebe. Veľmi sa na to teším, tá súťaž sa stala veľmi populárnou . Vždy je tam okolo 100-ky súťažiacich. Barbery sa môžu porovnať a zasúťažiť si. Na druhý deň je workshop od zahraničných porotcov.

Jedine čo mi vadí je, keď niekto hovorí, že je to prispôsobené tak,  že to vyhrávajú naši chlapci, čo nie je vôbec pravda. Rozmýšľal som,  že to predám nejakej inej organizácii.

Naši zamestnanci majú zakázané stretávať sa s porotou, dbáme na to, aby to bolo objektívne. Je to super akcia, ktorá spája komunitu, rok najväčšieho boomu barberingu. V  každom meste je barbershop.

Je pod vami aj jedna baba čo striháva

To ide mimo nás. Steffani Barber. Spoločný projekt sme ešte nezaložili. Steffani striháva v Považskej Bystrici.

Zúčastňujete sa medzinárodných súťaží?

Chodíme na medzinárodné akcie. Ale najradšej sme, keď zavoláme niekoho medzinárodného sem, dostaneme to pre všetkých .

Otvárali ste novú prevádzku?

Toscano Barbers, Na Laurinskej, oproti Modeu.

Kto robil design?

Štúdio M s architektmi. Odviedli skvelú prácu.

Ako dlho sa k tebe čaká?

Mesiac. U mňa sa už točí klientela, točí sa to v cykloch 2-3 týždne. Od januára na celý rok.

Koľko reálne vydrží pekný strih?

Ak má niekto kvalitnú dobrú bradu tak cca 2 týždne.

Čo Vás robí inými?

Walking služby. Zahraničný štýl – prídeš a ostrihajú ťa. Je to výborné, celé dni je to plné. Veľmi veľa turistov k nám chodí. My preferujeme ulicu, radi umiestňujeme prevádzky na ulice. Dostali sme ponuky od každého obchodného centra, my však chceme udržať pouličný  kontakt, chceme žiť  tempom ulíc.

Prídeš do centra mesta, Praha, Barcelona.. ľudia sa v tom meste zdržiavajú, je tu kultúrne dianie… Môžeme to zmeniť, prispieť niečím novým, nepoznaným.

MMG Toscano Barbers je to jedno z najkrajších nadčasovejších barberstiev. Ľudia si povedia wau.. Toto my dokážeme zmeniť, chceli sme podporiť  to, aby sa ľudia zdržiavali v starom meste.

Čo by ste chceli do budúcna dosiahnuť?

Smeruje nás myšlienka freedom barbers,  ktorú chceme posunúť na východ. Ja mám teraz 26 rokov a chcel by  som otvoriť minimálne 30 prevádzok cez Trnavu až do Košíc.. chcel by som vybudovať značku holičstiev pre mužov –  sieť barberstiev, kamkoľvek prídeš, vždy budeš presvedčený o špičkových službách.

A kto tebe upravuje bradu?

Hocikto. Keď je to tragické tak sa hlásim. (smiech)

Touto cestou chcem poďakovať Marošovi/Benzovi za čas venovaný rozhovoru.  Verím, že aj pre vás bude inšpiráciou, akou je pre mňa 🙂

Komentáre