Príbeh dvoch dermatologičiek, ktoré vybudovali miliardovú značku

Kathie Rodan a Kathy Fields (Forbes)

Desaťtisíce žien oblečených v najnovších módnych outfitoch nájdete v kongresovom centre v Austine. Svetlá reflektorov zažiaria, keď na mólo vstúpia dve sebavedomé ženy – Dr. Katie Rodanová a Dr. Kathy Fieldsová.

Všetko sa začalo pred viac ako 30 rokmi, kedy sa tieto dve dermatologičky spojili a vytvorili dnes už známy prípravok na liečbu akné. Ten zároveň odštartoval vznik spoločnosti Rodan + Fields venujúcej sa starostlivosti o pleť.

Samotný názov firmy však nereprezentuje len mená zakladateliek, ale práve naopak – reprezentuje samotné ženy. Ich osobnosť, temperament a úspech, ktorý dosiahli.

O tom, že spoločnosť skutočne ekonomicky prosperuje, svedčia aj tržby, ktoré za posledných šesť rokov rástli medziročným tempom 93%, teda z 24 miliónov dolárov na 627 miliónov USD. Fields a Rodan sú však v prvom rade lekárky,  rozhodne sa nepovažujú sa za podnikateľky v pravom slova zmysle.

Všetko sa začalo na Stanfordskej univerzite

Kathy Fields a Katie Rodan sa spoznali v známom Stanfordskom kampuse, kde ich spojil zmysel pre módu. Kým ostatní spolužiaci nosili klasické, nevkusné uniformy, Kathy Fields nosila bielu sukňu a sexi ružové lodičky.

Okrem módy však tieto dve dámy vynikali aj vedomosťami. V roku 1989, po jednom z množstva náročných dní, dostala Rodan skvelý nápad na akné produkt, ktorý by vyriešil problémy mnohých pacientov. Zavolala Fields, s ktorou následne začali oslovovať svojich známych. Pozvali na večeru mnohých odborníkov a estetických lekárov, vrátane kozmetického chemika, s ktorým nakoniec uzavreli aj bližšiu spoluprácu.

V roku 1990 už mali na stole zmluvu týkajúcu sa vzájomného partnerstva v spoločnosti zameranej na liečbu akné. Táto zmluva dodnes visí v kancelárii Rodan, keďže bola oficiálnym začiatkom ich obchodného partnerstva. To bolo postavené predovšetkým na úprimnom a hlbokom priateľstve.

Kathy a Katie  stále pracujú ako tím, zdieľajú spoločnú kanceláriu, pred novinármi sa objavujú taktiež spolu, dokonca v takmer identických plášťoch. Sú jednoducho viac, ako len obchodné partnerky.

Cesta nahor nebola jednoduchá

Cesta za ich vysnívaným úspechom nebola jednoduchá. Množstvo dôležitých rozhodnutí sa odohralo po víkendoch v kuchyni Katie.

Prvý prototyp prípravku dokonca skúšali na cudzincoch, ktorých počiatočná reakcia nebola vôbec pozitívna. Vadila im jeho konzistencia a vôňa. Priateľky sa ale nevzdali a o pár rokov neskôr sa objavili na Neutrogene, s plastovými vrecúškami svojho nového akné, ktoré malo predstavovať novú značku krásy. Rodan a Fields tam síce so svojim produktom nezožali očakávaný úspech, avšak vytvorili si tam niečo oveľa dôležitejšie – silný marketingový plán.

Onedlho sa na jednej konferencii stretla Rodanina matka so spoluzakladateľkou spoločnosti Guthy-Renker, ktorá sa rozhodla Proactiv distribuovať. Vďaka rozmachu televíznych reklám sa stal jedným z najúspešnejších produktov spoločnosti Guthy-Renker a na celkových tržbách firmy mal polovičný podiel.

Forbes

Zameranie sa na priamy predaj

Motivované úspechom sa Rodan a Fields rozhodli ďalej riešiť problémy ľudí týkajúce sa starostlivosti o pleť. Vrátane rozšírenia sortimentu produktov svoju pozornosť upriamili aj na priamy predaj.

Vytvorili štvorúrovňovú marketingovú štruktúru, v ktorej konzultanti dostávali odmeny nielen za svoj vlastný predaj, ale aj za predaje ľudí, ktorých prijali. Veľkým benefitom bolo najmä to, že predajcovia nemusia disponovať skladom na tovar a pracujú online prostredníctvom sociálnych sietí, kde ďalej rozširujú povedomie o značke Rodan+Fields. Vďaka zabehnutej značke tak môžu rozvíjať vlastné podnikanie, z čoho profitujú obe strany.

To, čo túto spoločnosť odlišuje od ostatných konkurenčných firiem venujúcich sa priamemu predaju, je úzke prepojenie poradenskej komunity jednotlivých predajcov. Navyše Katie a Kathy ponúkajú rovnakú príležitosť stať sa nezávislými podnikateľkami všetkým ženám v celej krajine. V roku 2008 mala táto spoločnosť 1350 konzultantov. V súčasnosti ich počet vzrástol na 150 000 a neustále pribúdajú ďalší.

Vrátane domáceho trhu sa spoločnosť Rodan+Fields sústreďuje aj na expanziu. Svoje výrobky rozšírila do Kanady, Austrálie a Ázie. Priateľky teda zjavne nemajú žiadne plány na spomalenie a stagnáciu. Práve naopak, ako hovorí Rodan: „Musíme toho urobiť ešte oveľa viac.“

Dnes už obe ženy patria do klubu miliardárov. Podľa magazínu Forbes je odhadovaná hodnota ich majetku 1,5 miliardy USD.

Spracované podľa informácií forbes.com

Komentáre