5 lekcií zo svetového bestselleru, ktorý učí, ako narábať s peniazmi

Ak ste už niekedy na internete hľadali niečo ako „najlepšie knihy o peniazoch“, pravdepodobne ste sa už stretli s titulom „Rich Dad, Poor Dad“ (Bohatý otec, chudobný otec). Túto knihu napísal Robert Kiyosaki a predalo sa z nej už viac ako 32 miliónov kópií v 40 jazykoch.

Kniha rozpráva príbeh Kiyosakiho a jeho dvoch otcov. Popisuje, akú výchovu z pohľadu narábania s peniazmi dostal od bohatého otca a chudobného otca. V príbehu vystupuje jeho biologický otec ako ten chudobný – je to vysoko vzdelaný profesor na vysokej škole. Naopak, bohatý otec je otec jeho najlepšieho kamaráta, ktorý vlastní niekoľko podnikov.

„Chudobný otec“ verí, že človek by si mal zarábať v jednej stabilnej práci a že miera jeho úspechu silno závisí na jeho rodinnom pozadí. Mnohí tento názor nepovažujú za správny, nakoľko sa človek môže ocitnúť v práci, ktorú v skutočnosti nemá rád, ale drží sa jej, pretože mu poskytuje istoty.

„Bohatý otec“ radí, aby si človek našiel prácu, vďaka ktorej sa naučí, ako funguje biznis. Majetok prichádza z viacerých zdrojov príjmu. Kým „chudobný otec“ odporúča postupne sa šplhať po kariérnom rebríčku, „bohatý otec“ sa smeje a pýta sa, prečo by človek nemal tento rebrík vlastniť?

Síce táto kniha priniesla niekoľko kontroverzných myšlienok, obsiahnuté informácie vás dokážu naučiť efektívnemu narábaniu s peniazmi.

1. Bohatí na nákupoch získavajú, chudobní prerábajú

Pri svojich nákupoch sa bohatí ľudia zamýšľajú nad tým, akým spôsobom budú môcť po určitom čase na zakúpenej veci zbohatnúť. Ako príklad si zoberme dom. Bohatý človek v ňom vidí nielen možnosť bývania, ale taktiež si uvedomuje, že v budúcnosti ho môže prenajímať a tak získať ďalší príjem.

2. Naučte sa, ako nechať peniaze pracovať pre vás

Vzdelaný „chudobný otec“ hovorí, že poctivým štúdiom si človek zabezpečí dobrú prácu vo veľkej spoločnosti s rôznymi benefitmi. „Bohatý otec“ tvrdí, že najdôležitejšie je naučiť sa, ako peniaze fungujú. Iba tak budete môcť v budúcnosti zariadiť, aby pracovali peniaze pre vás a nie vy pre peniaze.

Aby sa človek stal finančne zdatným, musí podľa Kiyosakiho zvládnuť základy bankovníctva, investovania či obchodného práva.

3. Naučte sa predávať

V knihe Kiyosaki opisuje, ako sa ho jedna žena s vyštudovanou anglickou literatúrou pýta, ako by sa mohla stať najlepšie predávanou autorkou. On jej na to odpovedá, že si má zaplatiť kurz v oblasti predaja produktov. Ona nechápe jeho radu, takže vysvetľuje – „Je dôvod, prečo sa na knihách píše „najlepšie predávaný autor“ a nie „najlepšie píšuci autor“.“ Predávanie je základnou zručnosťou pokiaľ chcete zbohatnúť.

4. Strach je najväčším nepriateľom

Základným rozdielom medzi bohatými a chudobnými je to, ako zvládajú strach. „Chudobný otec“ sa snaží všetko riešiť bezpečnou cestou bez rizika, avšak tento prístup  môže byť z dlhodobého hľadiska nákladný. „V skutočnosti sa často potvrdí, že nie je najlepším múdry človek, ale odvážny človek,“ hovorí „bohatý otec.“

5. Vždy uvažujte o príležitostiach

„Bohatý otec“ svojim deťom zakazuje hovoriť „to si nemôžem dovoliť.“ Namiesto toho ich učí, aby sa spýtali: „Ako by som si to mohol dovoliť?“

Prvá veta vaše podvedomie automaticky naladí na to, že danú vec nedosiahnete. Naopak, tá druhá vás podvedome prinúti hľadať možnosti a riešenia.

Podľa informácií cnbc.com

Klub Svet bohatých
Komentáre