Miliardár Jack Ma opisuje 3 veci, ktoré vám prinesú úspech v podnikaní

Jack Ma (Foto: Wikimedia)

Ani zakladateľ spoločnosti Alibaba, Jack Ma, nemal v živote ustlané na ružiach. Čínsky podnikateľ patrí medzi tých miliardárov, ktorí pochádzajú zo skromných pomerov.

Keď sa po ukončení vysokej školy začal zaujímať o pracovné pozície, odmietlo ho až 30 firiem. „Keď prišlo KFC do Číny, o prácu v tejto firme sa uchádzalo 24 ľudí. Prijali 23 z nich, ja som bol ten jeden, ktorého neprijali,“ spomína si na neľahké obdobie Jack Ma. Nakoniec sa stal učiteľom angličtiny s platom 12 dolárov mesačne.

V roku 1995 bol kvôli vládnemu projektu vyslaný do USA, kde sa prvýkrát zoznámil s počítačmi a internetom. V tom čase boli počítače v Číne doslova vzácnosť a internet s e-mailom tu takmer neexistovali. Po návrate do rodnej krajiny sa to rozhodol zmeniť. Podarilo sa mu presvedčiť 17 priateľov, ktorí zainvestovali do jeho e-commerce startupu – Alibaba. Dnes Jack Ma drží majetok v odhadovanej hodnote 24 miliárd dolárov.

„Myslím si, že každý môže byť úspešný, ak sa naozaj silno posnaží,“ uviedol čínsky miliardár na Viva Tech konferencii v Paríži. Sám si touto skúsenosťou prešiel, keďže spoločnosť Alibaba založil so svojim malým tímom a takmer žiadnym kapitálom. A dnes Dnes je Alibaba Group jednou z najväčších technologických spoločností na svete.

Tu sú tri dôležité kľúče k úspechu v podnikaní, ktoré si podľa miliardára nevyžadujú špeciálne vzdelanie a ani peniaze.

Premýšlajte inak – v tom je vaša sila

„Ak sa všetci zhodnú, neobjaví sa príležitosť,“ povedal Ma v Paríži.

„Ak vás ľudia kritizujú, musíte premýšľať. A ja som strávil väčšinu svojho času premýšľaním o budúcnosti. Ľudia ako ja nemajú peniaze, nemajú technológie, nemajú mocné kontakty, ale v jednej veci sme oproti iným lepší – v tom, ako sa pozeráme na budúcnosť.“

Videnie budúcnosti, ktorú iní nevideli, dalo Jackovi Ma možnosť založiť Alibabu. Keď prvýkrát v USA použil internet, zadal do vyhľadávania slovo Čína a nič nenašiel. „A tak som povedal kamarátke: Prečo by som nevytvoril niečo o našej krajine? A tak sme vytvorili malú a škaredú webstránku o Číne,“ povedal Ma. Bola to úplne prvotná myšlienka vytvorenia spoločnosti, ktorú dnes poznáme ako Alibaba.

„Ak vašej predstave o budúcnosti všetci veria, nemáte šancu sa presadiť. Ak vám ale verí iba pár ľudí, veríte si vy a svoje predstavy presadíte, to je vaša šanca,“ povedal Ma.

Buďte ako Forrest Gump: Nikdy sa nevzdávajte

Ma sa s odmietnutím stretol veľakrát. „Neprešiel som testom na základnej škole a na strednej som neuspel asi trikrát,“ povedal Ma. „Prihlásil som sa na Harvard – 10 odmietnutí.“

Ale nakoniec Ma úspešne doštudoval vysokú školu v Hangzhou so špecializáciou na výučbu angličtiny. Odmietli ho aj v KFC, kde sa spolu s ním hlásilo do práce 24 ľudí a on ako jediný nedostal miesto. Neskôr neuspel ani ako policajt a ani ako čašník v hoteli.

Odmietaniu sa nevyhol ani po založení Alibaby. Napríklad keď sa v roku 2001 snažil získať kapitál $5 miliónov, investori ho odmietali podporiť. Prišiel však rok 2005, kedy v jeho spoločnosti získal podiel americký priekopník Yahoo, čo firmu Jacka Ma posunulo vpred.

Ako hovorí Ma, kľúčom k úspechu je nenechať sa odradiť odmietnutím. „Určite nie ste radi, keď vám niekto povie „NIE.“ Dobre sa vyspite a skúste to znovu,“ povedal Ma počas konferencie v Paríži.

Využite zručnosti, ktoré máte

„Neviem nič o technológiách. Neviem nič o marketingu. Neviem nič o právnej stránke podnikania,“ hovorí Ma. „Ale viem toho dosť o ľuďoch.“ Takže to využil. Naučil sa, ako motivovať ľudí vo svojej prvej práci, keď učil angličtinu. Neskôr to preniesol aj do motivovania svojho tímu.

Jack Ma svoju energiu sústredil na ľudí, ktorí mu pomáhali budovať spoločnosť. Netrápil sa zbytočne tým, či budú spokojní investori, keďže zistil, že sú to práve oni, kto odíde prví, keď sa objavia problémy.

„Venujte sa svojim zákazníkom. Trávte čas s ľuďmi vo svojom tíme,“ povedal Ma. „Nemíňajte čas na investorov. Nemíňajte čas na svoju konkurenciu. Vyhráte vtedy, keď sa pozriete na svojich ľudí a uvidíte, že sú spokojní. Je to veľmi jednoduché.“

Spracované podľa cnbc.com

Komentáre