10 tipov, ako robiť lepšie rozhodnutia

chlapec sa rozhoduje

Robiť dobré rozhodnutia má pre náš život veľký význam. Niekedy je ale ťažké vybrať si medzi všetkými dostupnými alternatívami. Mám zmeniť prácu? Alebo začať podnikať? Presťahovať sa do iného mesta?

Keďže finálne rozhodnutia majú vplyv na celý náš život, pre niektorých ľudí je ťažké ich uskutočniť. Práve preto je dôležité poznať efektívne metódy lepšieho rozhodovania.

Väčšina rozhodnutí sa robí intuitívne: podľa výskumov ich priemerný človek urobí až 2000 každú hodinu. Sú to väčšinou tie banálne veci, ktoré skôr balamutia hlavu ako rapídne menia život. Napr. mám si kúpiť modré alebo čierne tepláky? Dám si na obed menu č.1 alebo č.2? Hodí sa mi skôr ružový alebo červený rúž a podobne.

Ale skutočné problémy v rozhodovaní a veľké úvahy vznikajú až vtedy, keď pred nami stoja zložité problémy so závažnými následkami, pretože dôsledky každého rozhodnutia môžu ovplyvniť náš život aj na niekoľko nasledujúcich rokov. A to napríklad: “Ak odídem z práce, bude tá ďalšia naozaj lepšia? Čo ak skončím s chronicky agresívnym šéfom.“?

Nuž, dobré rozhodnutia sú výsledkom mnohých mechanizmov, ktoré by sa mali čo najefektívnejšie prepojiť. Naše hodnoty ovplyvňujú naše rozhodnutia. Avšak, máme pre vás dobrú správu: Existujú stratégie a metódy, ktoré môžete použiť na inteligentné rozhodnutia bez toho, aby ste ich potom ľutovali. Týchto desať tipov a trikov vám pomôže jednoduchšie sa rozhodnúť:

1. Nájdite si čas, aby ste zistili, aké sú vaše hodnoty a zostaňte im verní. Nech sú podkladom pre každé vaše rozhodnutie. Keď bude rozhodnutie v súlade s vašimi hodnotami a náhodou to nevyjde, nebude vás to až tak mrzieť.

2. Zamerajte sa na ľudí, ktorí sú pre vás inšpiráciou a pozrite sa na problém ich očami. Ako by sa rozhodli? Naopak, výzvy a ľudia z minulosti vám môžu pomôcť zistiť, kde sú vaše silné a slabé stránky.

3.„Vyspite sa na to“, pretože keď spíme, náš mozog spracováva to, čo sme zažili, filtruje informácie, učí sa nové veci a produkuje tie najlepšie nápady.

4. Nechajte si poradiť, hľadajte spätnú väzbu a eliminujte zlé možnosti. Spätná väzba môže byť veľmi cenná, najmä ak pochádza od ľudí, ktorí boli vo vašej situácii.

5. Zistite, čo neviete – vzdelávanie je vhodným prostriedkom, ako dať rozhodovaniu väčšiu racionalitu a niekedy dokonca pridať úplne nové alternatívy, ktoré boli predtým neznáme.

6. Vstaňte a hýbte sa – pohyb stimuluje činnosť mozgu a zvyšuje našu schopnosť koncentrácie. Mierna prechádzka zvyčajne prináša lepšie nápady ako pokojné sedenie.

7. Ovládajte svoje emócie, ale nevyhýbajte sa svojim chybám. Keď sme príliš nahnevaní alebo príliš šťastní, máme tendenciu emotívne sa rozhodnúť. A to nie je vždy ten najlepší prípad.

8. Analyzujte scenár – zamyslite sa nad tým, čo by sa mohlo stať v najlepšom a najhoršom prípade a urobte si zoznam výhod i nevýhod. Čím viac informácií získate, tým lepšie.

9. Využite metódu rozhodovací strom – v rozhodovacom strome porovnáte dve alternatívy, zvážite ich a možnosť, ktorá vyhrá, postúpi do ďalšieho kola. Celé sa to opakuje, kým nezvíťazí tá najlepšia voľba.

10. Nepremýšľajte príliš – čím viac budete premýšľať, tým je pravdepodobnejšie, že do svojho rozhodovacieho procesu vnesiete pochybnosti. Ak sa stále neviete rozhodnúť, netlačte na to. Odstúpte a vráťte sa neskôr, keď bude vaša myseľ jasnejšia.

Čítaj tiež: 40 citátov o šťastí, ktoré do tvojho života vnesú radosť

Komentáre