3-kroková večerná rutina, ktorá vás úspešne pripraví na ďalší deň

Pokiaľ chcete byť v práci produktívnejší, možno je načase zmeniť svoj režim po práci. Tvrdí to James Clear, odborník na rozhodovanie a autor známeho bestselleru Atómové návyky (Atomic Habits)

Clear, ktorý sa už viac ako 10 rokov zaoberá budovaním návykov a osobným rozvojom, tvrdí, že svoju domácu rutinu môžete optimalizovať pomocou niekoľkých jednoduchých zmien životného štýlu. Tu sú jeho tipy:

V domácnosti si vytvorte zóny s konkrétnym účelom

Odpovedať na e-maily v posteli nie je dobrý nápad. Každé miesto v domácnosti by malo mať svoj účel, preto je vhodné vyhradiť miestnosti alebo “zóny” pre konkrétne činnosti. Keď spájate spánok aj prácu s posteľou, váš mozog to môže zmiasť a ťažšie rozlíši, ktorú aktivitu má vykonať, hovorí Clear.

„Povedzme, že sa snažíte vybudovať nový návyk čítania,“ hovorí Clear. „Ale vždy, keď si sadnete na gauč, zistíte, že vás to rozptyľuje a zapnete si televíziu.“ Namiesto toho si skúste v domácnosti vytvoriť zónu na čítanie, napríklad tak, že si na to vyhradíte pohodlné kreslo, ktoré je ďalej od televíznej obrazovky. Tú istú filozofiu môžete aplikovať na akýkoľvek návyk, ktorý sa snažíte vytvoriť.

V kontexte pracoviska to môže znamenať, že budete osobné hovory vybavovať mimo vášho pracovného stola, obmedzíte rušivé vplyvy alebo vypnete pracovný telefón na konci dňa.

čítanie knihy

Obmedzte čas na telefóne, aby ste neskončili pri bezduchom skrolovaní

Mnohí z nás trávia na svojom smartfóne viac času, ako by chceli. Čo s tým spraviť?

Aby ste minimalizovali dobu, počas ktorej budete „nalepení“ na obrazovku, vyčleňte si konkrétny čas na používanie mobilného telefónu, vypnite nepotrebné notifikácie, odložte si telefón v noci ďalej od postele a odstráňte rozptyľujúce aplikácie na hlavnej obrazovke.

„Mnohí z nás máme telefóny hneď vedľa seba, hovorí Clear. To nám uľahčuje kedykoľvek ho vziať a bez rozmýšľania skrolovať.

žena používa smartfón

Zamerajte sa na základné veci: Spánok, strava a cvičenie

Ak chcete uspieť v práci, znamená to:

  • spať zdravo každú noc;
  • jesť zdravé, vyvážené jedlá;
  • pravidelne cvičiť.

Pre niekoho to môžu byť samozrejmé veci, ale mnoho dospelých spí menej ako sedem hodín denne, o jedení zdravého jedla a cvičenia ani nehovoriac.

Spraviť malú zmenu, ako pridať ďalšie ovocie alebo zeleninu na tanier, alebo ísť na 10-minútovú prechádzku, vám môže pomôcť postupne sa posúvať k dobrým návykom a zdravším rutinám.

Komentáre