Arnold Schwarzenegger vystihuje tajomstvo úspechu jedným slovom

Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger

V roku 2023 predstavil Netflix dokument s názvom Arnold, ktorý mapuje pestrý život úspešného herca, kulturistu a politika Arnolda Schwarzeneggera. Počas natáčania sa ho okrem iného pýtali aj na to, čo považuje za tajomstvo svojho úžasného úspechu. Schwarzenegger to viackrát zhrnul do jedného jediného slova: VÍZIA.

„Po celý môj život som mal výnimočný talent – schopnosť vidieť veci veľmi jasne pred sebou,” hovorí Schwarzenegger. „A pokiaľ som to videl vo svojej mysli, vedel som, že sa to musí dať dosiahnuť. Niet pochýb o tom, že svoju víziu môžete premeniť na skutočnosť.“

Spisovateľ Carmine Gallo uvádza, že kroky, ktoré Schwarzenegger podnikol na to, aby zo svojich snov urobil konkrétny plán, sú pre nás akýmsi návodom, ktorý nám pomôže splniť ciele. Ide o tieto 3 kroky.

Krok 1: Vytvorte si konkrétne mentálne obrazy

Keď Schwarzenegger vyrastal v malej dedinke Thal v Rakúsku, mal podnikateľské ambície, ale len málo príkladov, ktoré by mohol nasledovať. Preto si vo svojej mysli namaľoval obraz lepšieho života.

Steny svojej izby olepil plagátmi mentorov, ktorých osobne nepoznal. Boli to napríklad fotografie Rega Parka, anglického kulturistu, ktorý sa stal hercom. „Ak sa on dokázal presadiť v anglickom Leedsi, potom som aj ja mohol preraziť a splniť si svoje sny,“ spomína Schwarzenegger.

Schwarzenegger svoju víziu zdokonaľoval až dovtedy, kým nebola úplne konkrétna. Chcel vyhrať titul Mr. Universe, odísť do Hollywoodu a hrať vo filmoch. „Veril som na 100 %, že dosiahnem svoje ciele. Ak to vidíte a veríte tomu, potom to môžete dosiahnuť.“

Krok 2: Začnite pracovať na svojom sne

Keď sa Schwarzenegger rozhodol preraziť v kulturistike a filmovom svete, naplánoval si presné kroky, ktoré musí zrealizovať. Začal chodiť do posilňovne a zúčastňoval sa na miestnych súťažiach. Cvičil 5 alebo 6 hodín denne s úsmevom na tvári, pretože vedel, že každé opakovanie ho posúva bližšie k cieľu. Vízia sama o sebe je bezcenná, pokiaľ si nestanovíte konkrétne kroky na jej uskutočnenie.

Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger (Flickr)

Krok 3: Vyhľadajte ďalšiu horu

Schwarzenegger hovorí, že jedným z jeho hrdinov je horolezec a objaviteľ Edmund Hillary. A nie preto, že bol jedným z prvých horolezcov, ktorí pokorili vrchol Mount Everestu. Schwarzenegger obdivuje Hillaryho myslenie.

Hillary raz povedal: “Keď som bol na vrchole Everestu, pozrel som sa cez údolie smerom k veľkému vrcholu Makalu a v duchu som si naplánoval trasu, ako by sa naň dalo vystúpiť.” Hillary sa vždy koncentroval na ďalší vrchol. Jeho prístup inšpiroval Schwarzeneggera k hľadaniu ďalšieho cieľa po tom, ako ovládol pole kulturistiky.  V jeho kariére boli týmito ďalšími vrcholmi herectvo a politika.

Zdroje: inc.com

Komentáre