3 vlastnosti, ktoré majú miliardári spoločné. Máte ich aj vy?

Miliardár Elon Musk (Foto: Flickr)

Na svete je približne 3100 miliardárov, pričom až 70 % z nich sa k úspechu dopracovalo vlastným úsilím (tzv. self-made). Členovia tejto „self-made“ skupiny sa vo všeobecnosti dajú rozdeliť do troch kategórií:

  • Tí, ktorí vynašli niečo nové (napríklad Bill Gates a jeho operačný systém Microsoft Windows)
  • Tí, ktorí prišli s novým riešením problému (napríklad Brian Chesky, spoluzakladateľ rezervačného portálu Airbnb)
  • Alebo tí, ktorí úspešne investovali (napr. Warren Buffett).

Avšak okrem skúseností v oblasti podnikania majú títo ľudia aj niekoľko spoločných vlastností. Potvrdzuje to podnikateľ a spisovateľ Rafael Badziag, ktorý vyspovedal 21 z nich.

Išli za svojim cieľom. Zn. neustále

Badziag vie, prečo väčšina ľudí nedosiahne to, čo chstále čakajú na správne podmienky. Málokedy sa ale stáva, že sú okolnosti ideálne, takže väčšina ľudí len vyčkáva a nikdy na svojich cieľoch nepracuje naplno.

Miliardári, ktorí svoj majetok získali vlastným úsilím, sa nedali odradiť ani nepriaznivými podmienkami. Výborným príkladom je indický obchodník N.R. Narayana Murthy, spoluzakladateľ spoločnosti Infosys s majetkom v hodnote 4,8 miliardy dolárov. Murthy vyrastal v Indii v podmienkach, ktoré podnikateľom neposkytovali takmer žiadne zázemie. Napriek tomu chodil pravidelne do knižnice, nasával nové informácie a uvedomil si, že budúcnosť je v softvéri. Po založení spoločnosti musel žiadať vládu o to, aby mu poskytla aspoň jeden počítač, no nevzdal to, vydržal a dnes je z jeho firmy globálny obor.

Nejde im o peniaze

Väčšina ľudí chce dosiahnuť úspech, pretože vidia, koľko peňazí majú všetci tí milionári a miliardári. Avšak tento spôsob dosahovania cieľov neposunie ľudí tam, kam by sa mohli dostať, ak by ich motiváciou bola napríklad pomoc druhým.

Ak vám pôjde iba o peniaze, stratíte dôvod napredovať v momente, keď vám na účet začnú pribúdať väčšie sumy. Cieľom self-made miliardárov nie sú peniaze, ale pocit užitočnosti. Dopredu ich ťahá túžba byť lepšími a rozvíjať sa bez ohľadu na to, aká suma im práve svieti na účte.

Aj Steve Jobs, ktorý založil Apple, vyhlásil, že to nikdy nerobil pre peniaze. „Mal som milión dolárov ako 23-ročný, 10 miliónov ako 24-ročný a viac ako 100-miliónov, keď mi bolo 25, ale nebolo to pre mňa dôležité,“ uviedol v jednom z rozhovorov Jobs.

Steve Jobs (businessinsider.com)

Vážia si každý cent, ktorý zarobia

Bežní ľudia veľmi radi utrácajú peniaze, často aj napriek tomu, že sa kvôli nákupu nových vecí musia zadlžiť. Niektorí milionári radi ukazujú veľkosť svojho majetku cez drahé autá či značkové oblečenie. Ale miliardári, s ktorými sa rozprával Badziag, sa na peniaze pozerajú inak – sú šťastní, keď sa im peniaze darí zarobiť, ale bezhlavo ich neutrácajú.

Zoberte si príklad Warrena Buffetta. Je štvrtým najbohatším človekom na planéte, ale aj napriek tomu stále žije v dome, ktorý si kúpil v roku 1958 za 31 500 dolárov. Na raňajky míňa každý deň niečo málo cez 3 doláre, nakoľko si ich chodí kupovať do McDonald’s.

Samozrejme, že s miliardovým majetkom si každý dopraje luxus v určitej forme, ale tí najúspešnejší investujú iba do vecí, ktoré pre nich majú skutočný význam. Napríklad Bill Gates sa priznal, že má vlastné lietadlo a v poslednej dobe veľa cestuje. To mu ale do života prináša zážitky a na materiálnych veciach radšej ušetrí. Dôkazom je už len to, že stále nosí hodinky za 10 dolárov.

Podľa informácií cnbc.com

Čo delí úspešných ľudí od tých, ktorí o úspešnom živote iba snívajú?

Komentáre