Miliardári majú spoločné tieto 3 vlastnosti. Máš ich aj ty?

Na svete je približne 2200 miliardárov, pričom viac ako 60% z nich sa k úspechu dopracovalo vlastnými úsilím (tzv. self-made).

Členovia tejto „self-made“ skupiny sa vo všeobecnosti dajú rozdeliť do troch kategórií:

  • Tí, čo vynašli niečo nové (napríklad Bill Gates a jeho operačný systém Microsoft)
  • Tí, ktorí prišli s novým riešením problému (napríklad Brian Chesky, spoluzakladateľ rezervačného portálu Airbnb)
  • alebo tí, čo úspešne investovali (napríklad Warren Buffett).

Ale okrem skúseností v oblasti podnikania majú títo ľudia aj niekoľko spoločných vlastností. Potvrdzuje to podnikateľ a spisovateľ Rafael Badziag, ktorý vyspovedal 21 z nich.

Išli za svojim cieľom. Zn. neustále

Badziag vie, prečo väčšina ľudí nedosahuje úspech, ktorý by chceli: stále čakajú na správne podmienky. Málokedy sa ale stáva, že sú okolnosti ideálne, takže väčšina ľudí len vyčkáva a nikdy na svojich cieľoch nepracuje naplno.

Miliardári, ktorí svoj majetok získali vlastným úsilím, sa nedali odradiť ani nepriaznivými podmienkami. Výborným príkladom je N.R. Narayana Murthy – spoluzakladateľ spoločnosti Infosys s majetkom v hodnote 2,4 miliardy dolárov. Murthy vyrastal v Indii v podmienkach, ktoré podnikateľom neposkytovali takmer žiadne zázemie.

Napriek tomu chodil pravidelne do knižnice, nasával nové informácie a uvedomil si, že budúcnosť je v softvéri. Po založení spoločnosti musel žiadať vládu o to, aby mu poskytla aspoň jeden počítač, no nevzdal to, vydržal a dnes je z jeho firmy globálna spoločnosť.

Nejde im o peniaze

Väčšina ľudí chce dosiahnuť úspech, pretože vidia, koľko peňazí majú všetci tí milionári a miliardári. Avšak tento spôsob dosahovania cieľov neposunie ľudí tam, kam by sa mohli dostať, ak by ich motiváciou bola napríklad pomoc druhým.

Ak vám pôjde iba o peniaze, stratíte dôvod napredovať v momente, keď vám na účet začnú pribúdať väčšie sumy.

Cieľom self-made miliardárov nie sú peniaze, ale pocit užitočnosti. Dopredu ich ťahá túžba byť lepšími a stále sa osobnostne rozvíjať bez ohľadu na to, aká suma im práve svieti na účte.

Aj Steve Jobs, ktorý založil Apple, vyhlásil, že to nikdy nerobil pre peniaze. „Mal som milión dolárov ako 23-ročný, 10 miliónov ako 24-ročný a viac ako 100-miliónov, keď mi bolo 25, ale nebolo to pre mňa dôležité,“ uviedol v jednom z rozhovorov Jobs.

Steve Jobs (businessinsider.com)

Vážia si každý cent, ktorý zarobia

Bežní ľudia veľmi radi utrácajú peniaze, často aj napriek tomu, že sa kvôli nákupu nových vecí musia zadlžiť. Niektorí milionári radi ukazujú veľkosť svojho majetku cez drahé autá či značkové oblečenie.

Ale miliardári, s ktorými sa rozprával Badziag, majú na peniaze iný názor – sú šťastní, keď sa im peniaze darí zarobiť, ale bezhlavo ich neutrácajú.

Zoberte si ako príklad Warrena Buffetta. Je štvrtým najbohatším človekom na planéte, ale aj napriek tomu stále žije v dome, ktorý si kúpil v roku 1958 za $31,500. Na raňajky míňa každý deň len niečo málo cez 3 doláre, nakoľko si ich chodí kupovať do McDonald’s.

Samozrejme, že s miliardovým majetkom si každý dopraje luxus v určitej forme, ale tí najúspešnejší investujú iba do vecí, ktoré pre nich majú skutočný význam. Napríklad Bill Gates sa priznal, že má vlastné lietadlo a v poslednej dobe veľa cestuje. To mu ale do života prináša zážitky a na materiálnych veciach radšej ušetrí. Dôkazom je už len to, že stále nosí hodinky za 10 dolárov.

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre