Steve Jobs: Nikdy som to nerobil pre peniaze

Steve Jobs (businessinsider.com)

Steve Jobs počas života vybudoval obrovské bohatstvo, keďže bol spoluzakladateľom firmy Apple, dnes najhodnotnejšej spoločnosti sveta. Napriek tomu peniaze neboli jeho prioritou.

„Mal som milión dolárov ako 23-ročný, 10 miliónov ako 24-ročný a viac ako 100-miliónov, keď mi bolo 25, ale nebolo to pre mňa dôležité,“ povedal Jobs v roku 1996. Spoločnosť Apple spoluzakladal v roku 1976 ako 21-ročný. Ako tvrdí, nikdy to nerobil kvôli peniazom.

Aj neskôr počas kariéry, keď prišiel o peniaze, zastával rovnakú mentalitu. Napríklad začiatkom 80. rokov, keď sa akciám Apple nedarilo, Jobs prišiel o 250 miliónov dolárov. Jeho reakcia bola nasledovná: „Nenechám si tým zničiť život. Je to podľa mňa vtipné, celá tá pozornosť na túto vec s peniazmi, pretože je to sotva tá najcennejšia vec, aká sa mi stala za posledných 10 rokov. Niekedy sa cítim starý, keď prednášam na školách a zistím, že študentov najviac fascinuje to, že som milionár,“ uviedol v jednom z rozhovorov.

Steve Jobs (New York Times)

Spisovateľ Walter Isaacson, ktorý je autorom životopisu Stevea Jobsa uvádza, že Jobs sa v skutočnosti vyhýbal okázalému bohatstvu. „Jeho dom v Palo Alto bol na normálnej ulici s bežným chodníkom. Čiže žiadna veľká príjazdová cesta, žiadne bezpečnostné ploty,“ spomína si Isaacson. „Mohli by ste cez zadnú bránu vojsť do záhrady a otvoriť si neuzamknuté dvere do kuchyne, bol to normálny dom.“

Jobs počas spoločných rozhovorov s Isaacsonom vysvetlil, že napriek bohatstvu nechcel, aby bol jeho život ovplyvnený chamtivosťou a materializmom. „Videl som v Apple veľa ľudí, ktorí sa zvlášť po tom, ako sme vstúpili na burzu, zmenili,“ povedal Jobs v rozhovore s Isaacsonom. Jobs dodal, že niektorí odišli a kúpili si Rolls-Royce, domy a ich manželky išli na plastiku. „Videl som, ako sa títo milí a jednoduchí ľudia zmenili na bizarných ľudí,“ pokračoval Jobs. „Dal som si sľub: povedal som sám sebe, že nechcem, aby tieto peniaze zničili môj život.“

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre