10 pozitívnych návykov, ktorými okamžite zlepšíte svoj život

Zapracuj na sebe s týmto balíkom e-bookov. Teraz za špeciálnu cenu!

Ako už možno viete, návyky sú každodenné činnosti, ktoré robíme opakovane. Kým niektoré návyky nám škodia, ako napríklad fajčenie alebo odkladanie úloh na neskôr, iné sú pozitívne a obohacujú náš život. V tomto článku sme zhrnuli 10 drobných pozitívnych zvykov, ktoré vás možno nebudú stáť až toľko úsilia, no dokážu výrazne zlepšiť váš život.

Usteľte si ráno posteľ

Admirál menom William H. McRaven vo svojom prejave v roku 2014 uviedol, že keď si ráno ustelieme posteľ, splníme tým prvú úlohu dňa. To nám dodá motiváciu spraviť ďalšie úlohy. Ako McRaven hovorí, pokiaľ náhodou budeme mať zlý deň a vrátime sa domov, pohľad na nami ustlanú posteľ nás povzbudí do ďalšieho dňa.

Chvíľka pre seba samého

Predtým, ako ráno vykročíte z domu do rušného dňa, doprajte si chvíľku času len pre seba. Niektorí ľudia ráno praktizujú meditáciu, ktorá im pomáha utriediť myšlienky a znížiť stres. Prípadne si môžete prečítať pár strán obľúbenej knihy. Dôležité je, že si doprajete pokoj a uvoľníte svoje telo aj myseľ.

Oblečte sa na úspech

Keď budete dobre vyzerať, budete sa aj dobre cítiť. Keď máte pekné a pohodlné oblečenie, napĺňa vás to pozitívnou energiou. Dajte si preto záležať na tom, čo si obliekate a vyberte si to, v čom budete doslova žiariť.

Objavujte nové veci

Je ľahké upadnúť do každodennej rutiny, ktorá nás ubíja. Rovnaké miesta, rovnaké jedlá, rovnakí ľudia. Možno už teraz cítite, že je čas na zmenu. Začnite už dnes a objavte nové veci a vyskúšajte niečo nové. Navštívte novú reštauráciu, vyskúšajte nový účes. Vášmu životu to dodá nový impulz.

Motivačná e-kniha plná myšlienok a rád, vďaka ktorým začneš žiť lepší život.

Zhlboka sa nadýchnite

Zrejme poznáte ten pocit, keď ste napätí, máte stiahnuté ramená a takmer nedýchate. Jedným zo spôsobov, ako prekonať stres, je pomalé a hlboké dýchanie. Skúste zatvoriť oči a predstaviť si peknú spomienku alebo príjemné miesto. Pomaly sa nadýchnite nosom a pomaly vydychujte ústami. Následne to niekoľkokrát opakujte až dovtedy, pokým sa nebudete opäť cítiť lepšie.

Nezabúdajte na voľný čas

Pokiaľ je váš život neustále iba o práci, z dlhodobého hľadiska vám to môže spôsobiť problémy. Každý z nás potrebuje oddych. Je dobré, ak sa občas odpojíte od každodenného rušného života a zrelaxujete pri tom, čo máte radi. Môžete sa ísť prejsť sa do prírody, prípadne si zahrať golf s priateľmi.

Buďte vďační

Ráno po zobudení, prípadne tesne pred spaním, skúste poďakovať za to, čo v živote máte. Aj vyjadrením vďačnosti načerpáte pozitívnu energiu a uvoľníte endorfíny, ktoré vám zlepšia náladu.

Keď chcete povedať nie, povedzte nie

Jednou z najsilnejších vecí, akú pre seba môžete urobiť, je priamo povedať, čo máte na srdci. Osvojte si umenie povedať „NIE“. Povedzte: „Rád by som ti pomohol, ale teraz tomu nemôžem venovať toľko času a úsilia:“ Veľakrát s niečím súhlasíme len preto, aby sme niekoho neurazili a pritom samých seba oberáme o drahocenný čas.

Usmejte sa

Väčšinou sa usmievame, keď sme šťastní. No funguje to aj opačne. Keď sa usmejeme, náš mozog uvoľní dopamín, vďaka čomu sa cítime lepšie. Inak povedané, úsmev dokáže náš mozog oklamať, že sme šťastní, čo následne vyvolá skutočné pocity šťastia.

Neporovnávajte sa s ostatnými

Či už na sociálnych sieťach alebo v práci, ľudia majú tendenciu sa neustále porovnávať. Ako však vyplýva aj z tejto štúdie, výsledkom porovnávania sa s inými môže byť väčšia nespokojnosť, nižšie sebavedomie či dokonca depresia. Porovnávaním sa iba upriamujeme na to zlé a negatívne. Namiesto toho sa pozrite na svoje silné stránky a vyzdvihnite vlastnú hodnotu.

Komentáre