Ako dosiahnuť úspech? 3-krokový recept od miliardára Marka Cubana

Mark Cuban (Flickr)

Miliardár Mark Cuban vie, aké je to vybudovať obrovské bohatstvo úplne od nuly. Po tom, ako dokončil štúdium na univerzite, viedol veľmi skromný život a všetky ušetrené peniaze investoval do svojho prvého podniku, ktorý o 11 rokov predal za 6 miliónov USD. Neskôr založil portál Broadcast.com, ktorý predal firme Yahoo za 5,7 mld. dolárov.

Ako sám hovorí, neexistuje žiadna univerzálna šablóna alebo návod, ako dosiahnuť úspech. Ako ale dodáva, môžeme urobiť určité veci, ktoré zvýšia naše šance uspieť. Tu sú 3 z nich:

Spoznajte svoje schopnosti a rozvíjajte ich

Kým väčšina konvenčných tipov hovorí „nasledujte svoju vášeň“, Cuban je v tomto smere opatrný. „Kedysi som bol vášnivým profesionálnym basketbalistom. Potom som si uvedomil, že mám 7-palcový vertikálny skok,“ hovorí miliardár.

Namiesto toho, aby sme bezhlavo nasledovali vášeň, je podľa neho lepšie nájsť si niečo, v čom sme dobrí a následne zamerať čas a úsilie na rozvoj týchto zručností.

Miliardár Mark Cuban (Foto: Flickr)

Nájdite si správne odvetvie

Miliardár hovorí, že nie sú dôležité iba naše zručnosti a schopnosti, ale aj to, v akom smere ich využívame. Jedným z jeho prvých zamestnaní po vysokej škole bola práca v technologickom sektore. Síce absolvoval iba jediný počítačový kurz, využil svoje zručnosti a pripojil sa k tech biznisu. A oplatilo sa. Svoju prvú softvérovú spoločnosť predal za 6 miliónov dolárov a ďalšiu za 5,7 miliardy USD. On sám je teda skvelým príkladom toho, ako dôležité je vybrať si pre svoje schopnosti správny segment.

Choďte si za tým

Posledným krokom Cubanovho receptu je tvrdá práca. Ako hovorí, úspech si vyžaduje drinu, takže ak chcete uspieť, budete musieť vynaložiť nemalé úsilie. Konkurencia je obrovská a vy musíte pracovať, aby ste prevýšili všetkých ostatných vo svojom odvetví.

Keď Cuban prvýkrát vstúpil do technologického biznisu, v porovnaní s ostatnými bol „zelenáč“. Mal ale veľkú výhodu: bavilo ho učiť sa. „Vždy som bol ten, kto neustále čítal o biznise,“ hovorí Cuban vo videorozhovore pre Valuetainment. Tým, že vždy pracoval viac ako jeho konkurenti, dokázal dosiahnuť opakované úspechy.

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre