Opustil ho otec a ocitol sa na ulici. Príbeh multimilionára, ktorý vybudoval značku Lush

Mark Constatine (Wikimedia)

Mark Constantine si v živote prešiel náročnými obdobiami, no nikdy sa nevzdal svojich snov. Vyrastal bez otca, vyhodili ho zo školy a ako mladík bol dokonca bez domova. Všetky tieto ťažkosti sa mu nakoniec stali požehnaním a posilnili ho. Poďme sa spoločne pozrieť na jeho príbeh.

Mark sa narodil 21. júla 1952 v Suttone v Anglicku. Otec ich opustil, keď mal 2 roky. Keďže si nerozumel s novým mužom svojej matky, ako 16-ročný odišiel z domu a ocitol sa na ulici. Aby toho nebolo málo, vyhodili ho z gymnázia a v štúdiu pokračoval na kozmetickom učilišti. Prespával v zalesnenej oblasti v stane a začal pracovať, aby si mohol kúpiť jedlo a oblečenie. Ako dnes hovorí, nebol na ulici kvôli tomu, že by mal problém s nejakou závislosťou. Bolo to kvôli tomu, že sa doma o neho nikto nestaral.

Nakoniec sa tínedžera ujali rodičia jeho priateľa Jeffa Osmenta. Keďže sa Mark už ako mladík zaujímal o kozmetiku, rozhodol sa vyučiť za trichológa (štúdium vlasov a pokožky hlavy). Po skončení školy pracoval v niekoľkých salónoch v Londýne, no nakoniec zakotvil v meste Poole na juhu Anglicka, kde sa spoznal aj so svojou manželkou Mo. V tom čase vo svojom byte vyrábal svoje prvé prírodné šampóny a kondicionéry.

Neskôr sa stretol s kozmetickou terapeutkou Liz Weirovou, ktorá sa podobne ako on zaujímala o prírodnú kozmetiku. Rozhodli sa preto spojiť sily a založili podnik Constantine & Weir. Ich produkty sa v tej dobe zapáčili kozmetickému reťazcu Body Shop, ktorý sa ich rozhodol predávať. Partnerstvo prekvitalo mnoho rokov, no neskôr zaniklo.

Písal sa rok 1988 a Mark spoločne so svojou ženou Mo založili katalógový obchod s kozmetikou Cosmetics to Go (CTG). CTG bolo populárne, no finančne to firma neutiahla a nakoniec skrachovala. Mark sa ocitol na mizine, no nezanevrel na svoju vášeň – kozmetiku. V roku 1995 on a 6 ďalších spoluzakladateľov založili novú kozmetickú značku Lush, ktorá si vďaka voňavým mydlám a bombám do kúpeľa získala množstvo fanúšikov.

Foto: Lushusa.com

Prvý obchod bol otvorený v Poole, pričom v tejto bývalej rybárskej dedine sa nachádza aj centrála Lush. Odvtedy ale značke pribudlo viac ako 900 pobočiek v 48 krajinách sveta a ročný obrat 545 miliónov libier. Mark Constantine vedie spoločnosť so svojimi deťmi a manželkou.

Dnes je Lush kozmetickou značkou známou po celom svete a to najmä vďaka produktom ako sú šumivá bomba do kúpeľa, sprchové želé alebo tuhé šampóny. Už pri vzniku sa táto značka zaviazala, že bude vyrábať výrobky „bez krutosti“. Takže aj napriek svojej popularite a sláve, stále kladie dôraz na čerstvé ingrediencie, bojuje proti testovaniu na zvieratách a je zástancom “nahých” produktov bez akéhokoľvek obalu.

Foto: weare.lush.com

Vzdelanie a ani postavenie Markovi nezabránili v tom, aby sa stal úspešným. Vďaka jeho odhodlaniu a nasledovaniu svojej vášne založil úspešný reťazec alternatívnej kozmetiky, ktorý z neho a z neho urobil milionára. Odhaduje sa, že hodnota jeho majetku dosahuje 225 miliónov eur. Síce si tento muž môže dovoliť takmer všetko, má jednu veľmi skromnú záľubu: „pozorovanie vtákov“. Jeho knihy či CD o živote a speve vtákov sú srdečnou oslavou prírody. Okrem toho založil webovú stránku Birds of Poole Harbor, ktorá sa stala zdrojom informácií pre ľudí s rovnakou záľubou.

Zdroj: bigissue.com; weare.lush.com; lushusa.com theecologist.org

Komentáre