„Nie si podnikateľ, si nezamestnaný,“ povedala mu matka, keď zakladal Airbnb. Dnes má majetok vo výške 8,5 miliardy USD

Brian Chesky

Prenajímať vlastný dom alebo byt cudzincom? Tomuto nápadu sa kedysi vysmievalo veľa ľudí. Tvrdí to Brian Chesky, spoluzakladateľ a riaditeľ spoločnosti Airbnb, ktorý o svojom príbehu rozprával na podujatí školy Stanford Graduate School of Business.

Medzi týchto ľudí dokonca patrila aj jeho vlastná matka. Ako si spomína, bol 20-ročným priemyselným dizajnérom, ktorý mal problémy s platením nájomného. Keď sa v San Franciscu konala veľká dizajnérska konferencia a hotely boli obsadené, spolu s kamarátom z vysokej školy prenajímali nafukovacie matrace u seba v byte. Ubytovali tak troch ľudí, ktorým navyše pripravili raňajky v podobe koláčikov. V tej chvíli si uvedomili, že majú skvelý podnikateľský nápad. „V tom momente mi matka povedala…takže už nemáš tu prácu so zdravotným poistením,“ spomína si Chesky. „A ja som jej povedal: Nie mami, som podnikateľ. A ona na to: Nie, si nezamestnaný.“

Pridal sa k nim aj spoluzakladateľ Nathan Blecharczyk a v roku 2008 oficiálne spustili svoj webový portál, ktorý sprostredkuje prenájom ubytovania. Pôvodný názov bol Airbedandbreakfast.com, ktorý sa neskôr skrátil na airbnb.com.

Spoluzakladateľ Airbnb, Brian Chesky
Spoluzakladateľ Airbnb Brian Chesky (Foto: Flickr)

Ich podnikanie sa začalo naplno rozbiehať v apríli 2009, kedy spoločnosť získala kapitál od investora Sequoia Capital. V roku 2017 bola spoločnosť Airbnb ocenená na 31 miliárd dolárov.

Chesky pri pohľade spať hovorí, že pochybnosti jeho matky boli oprávnené. Obaja jeho rodičia boli sociálni pracovníci a jeho matka chcela, aby sa namiesto podnikania venoval práci, ktorá mu zabezpečí dostatočný príjem.

Podľa odhadov magazínu Forbes dnes trhová hodnota Airbnb dosahuje 75,49 miliardy dolárov a hodnota Cheskyho majetku predstavuje 8,5 miliardy dolárov. V roku 2016 Chesky, ako aj ďalší dvaja spoluzakladatelia Airbnb, verejne podpísali filantropickú iniciatívu Giving Pledge, v rámci ktorej sľubujú, že počas svojho života darujú viac ako polovicu svojho majetku.

Komentáre