Porazte stres s jednoduchou dýchacou technikou 2:1

dýchanie

Keď pociťujeme stres, naša myseľ vysiela telu správu, že sme v nebezpečenstve. Telo na túto správu reaguje niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je zrýchlenie dychu, čo vedie ešte k väčšiemu stresu. Samozrejme, ide o prirodzenú obrannú reakciu, no prináša so sebou negatívne účinky.

Medzi jednoduché spôsoby, ako sa upokojiť v stresových situáciách, patrí použitie dýchacej techniky 2:1. Cieľom tejto techniky je skracovať nádychy a viac sa zamerať na výdych. A keďže výdych predlžujeme na dvojnásobok dĺžky nádychu, preto názov 2:1.

Takže si nájdite pohodlnú polohu (v sede, prípadne v ľahu na chrbte), nadýchnite sa na 4 sekundy a vydýchnite 8 sekúnd. Skúsiť môžete akékoľvek časové úseky, pokiaľ bude výdych dvojnásobne dlhší ako nádych. Možno vám bude pohodlnejší nádych 3 sekundy a výdych 6 sekúnd.

Je to jednoduchá a účinná dýchacia technika, ktorou dokážeme aktivovať náš parasympatický nervový systém. A práve ten sa stará o to, aby sme sa cítili uvoľnenejšie. Okrem toho našu pozornosť upriamujeme na iné veci a teda sa prestávame zameriavať na faktory, ktoré nás stresujú. Dokážeme tak uvoľniť napätie v tele a znížiť celkovú úroveň stresu a úzkosti.

Komentáre