Z nuly až po multimiliónový biznis s realitami: Josh Altman a jeho 9 lekcií

Josh Altman
Josh Altman (The Altman Brothers)

Ak ste už niekedy videli televíznu reláciu “Million Dollar Listing Los Angeles” (Hľadá sa dom pre milionárov), potom viete, že táto show vykresľuje profesionálny a osobný život realitných maklérov, ktorí predávajú tie najluxusnejšie nehnuteľnosti v Beverly Hills či Hollywoode.

Súčasťou hviezdnej šou je aj milionár a realitný investor Josh Altman, ktorý sa podelil nielen o svoje úspechy, ale aj pády a sklamania. Josh spolu s bratom Mattom vybudoval úspešný biznis s nehnuteľnosťami s obratom viac ako 3 miliardy dolárov. Cestovali po svete a získavali skúsenosti, ktoré Josh zhrnul do nasledovných 9 lekcií.

1. Nedá sa predpovedať, kde sa zrodí váš ďalší veľký nápad

Po príchode do L.A. som začínal v malej hudobnej firme s názvom The Firm. Pozorovaním druhých okolo seba som postupom času zisťoval, že mnohí ľudia obchodujú s nehnuteľnosťami, vďaka čomu si privyrábajú ďalšie peniaze.

Zamýšľal som sa nad tým, ako to funguje a prišiel som na to, že existuje niečo ako 100 %-né financovanie. Písal sa rok 2003. S bratom sme si zobrali pôžičku a za 400 000 dolárov kúpili náš prvý byt. Počas šiestich týždňov sme ho zrekonštruovali a predali za 600 000 dolárov. V tom okamihu sme sa cítili ako skutoční milionári.

2. Ak lietate príliš vysoko, môžete rýchlo spadnúť

Skupovali sme stále krajšie a krajšie lokality, pritom sme ani nevedeli, čo vlastne robíme. Dokonca sa nám podarilo získať licenciu na predaj nehnuteľností, no neuspeli sme. A nie raz, hneď dva krát.

Tretí pokus však už vyzeral nádejne, otvorili sme si hypotekárnu spoločnosť, brali sme si hypotéky, kupovali, predávali a bohatli sme. V tom čase sme si ani nepomysleli, že by sa to mohlo niekedy zmeniť. Zmenilo sa, ekonomika padla a my sme v priebehu roka prepadli z mladých milionárov na úplne dno.

3. Pamätajte na to, čo robíte radi

V ťažkých chvíľach sme sa spoločne s bratom neustále motivovali. Neraz sme sa ocitli na prehliadke nejakého domu len preto, že bola zadarmo. “Prečo sa znova nestaneme realitnými maklérmi? To nás bavilo”, vraveli sme si. Postupne sme opäť začali robiť to, čo sme milovali. Najskôr sme predali nehnuteľnosti za 12 miliónov dolárov, neskôr 38 miliónov, potom 88 miliónov dolárov a tak ďalej. Počas 24 mesiacov sme dosiahli predaje za viac ako 500 miliónov dolárov.

Josh Altman
Josh Altman (thejoshaltman.com)

4. Pripraviť sa, strieľať, mieriť

Presne takáto je moja mentalita a mentalita môjho brata. Áno, nie je to klasický prístup, je to o schopnosti rozpoznať príležitosť, ktorá pred vami stojí a jednoducho “vystreliť”. Mnohokrát budúcim podnikateľom zdôrazňujem: „Nestrácajte príliš veľa času snahou byť dokonalými v tom, čo robíte. Ak príde príležitosť, nečakajte, využite ju a choďte za ňou.“

5. Starajte sa o svojich zákazníkov

Všetko, čo robíme, sa točí okolo ľudí, ktorým predávame nehnuteľnosti. A viete prečo? Pretože majú veľa bohatých priateľov, ktorí chcú pravdepodobne tiež kúpiť alebo predať dom. Svojim zákazníkom poskytujeme aj množstvo ďalších služieb, sme chlapíkmi, za ktorými môžu prísť klienti s čímkoľvek, čo potrebujú. Či už je to rezervácia v luxusných reštauráciách, alebo kúpa najnovších hodiniek, jednoducho všetko, čo chcú a nemôžu mať.

6. Čas sú peniaze

Najhoršia vec, akú môžete pri obchodovaní s bohatými a vplyvnými ľuďmi urobiť, je plytvať ich časom. Ukážte, že ste expert na danú oblasť a neustále sa vzdelávajte. Bohatí ľudia radi obchodujú so šikovnými a vzdelanými ľuďmi. Akonáhle niekomu zarobíte peniaze, ste na jeho rýchlej voľbe po celý život.

7. Nedovoľte, aby malé veci prekazili veľké obchody

Nebuďte malomyseľní. Často vidím, ako sa obchody rušia kvôli hlúpostiam a dohoda s províziou 200 000 dolárov zanikne kvôli 25 000 dolárom. Ľudí, s ktorými sa stretnete, máte na celý život, môžete s nimi v budúcnosti urobiť mnoho ďalších obchodov. Nebojte sa, že teraz zarobíte menej peňazí.

8. Naučte sa, kedy povedať NIE

Na začiatku svojej kariéry sa musíte venovať všetkým klientom, ktorí vás oslovia. Bez ohľadu na to, či so sebou prinášajú negatívnu energiu, alebo vás jednoducho oberajú o čas. Postupom času ale prídete do bodu, kedy si môžete dovoliť povedať nie a vyberať klientov podľa svojich preferencií.

9. Byť v televízii má svoje následky

Mnoho ľudí ma vidí v televízií, ako zarábam peniaze, počítam provízie a všetky tie veci okolo toho. Denne ma navštevuje množstvo ľudí a predstavujú mi svoje produkty..myslia si, že som investor z relácie Shark Tank. S niektorými z nich som kamarát, ale toto je iná show.

Komentáre