Zarobili milión skôr, ako dosiahli 25 rokov. Aké je to byť milionárom v tak mladom veku?

Nie všetci môžu byť ako zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg, ktorý sa už v 23 rokoch stal miliardárom. No mnohí ľudia mali to šťastie a stali sa z nich self-made milionári (žiadni dediči ani výhercovia v lotérii) ešte pred 25-kou. Na stránkach Quora sa títo mladí milionári podelili o svoje skúsenosti, aké je to byť bohatým v tomto veku.

Každý z nich v diskusii vystupoval anonymne.

Učitelia vás vnímajú odlišne

Keď niekoľko z mojich učiteľov zistilo, aký som dosiahol úspech, začali ku mne pristupovať inak. Mohol som preskočiť dátum projektu, nemusel som k nemu nič povedať atď.. Niekomu sa to zdalo nespravodlivé, ale myslím si, že pre mňa to bolo dobré. Niektorí boli príliš otravní a kládli mi veľa otázok: Pýtali sa na to, čo robím, ako som začal alebo či aj oni môžu robiť to, čo ja.

Pribudne vám nový druh priateľov

Vždy si pamätajte na ľudí, ktorí tam boli predtým, než sa z vás stal milionár. Ktorí vám pomohli dostať sa tam, kde ste dnes. Na to nezabúdajte. Najväčšou zmenou, ktorú som si všimol, boli noví ľudia okolo mňa. Všeobecne známi, nie blízki ľudia, ktorí keď zistili, že som „za vodou“, začali sa mi vnucovať.

Návšteva banky sa stala vypočúvaním

Takmer vždy, keď som navštívil banku, pracovník pri priehradke ma zavalil množstvom otázok. „Čo robíte, kedy ste s tým začali. Bolo to veľmi nepríjemné, mnohokrát títo ľudia hovorili hlasnejšie, aby to počul každý v banke.

Čas je cenná komodita

Súkromné tryskáče nemáte na to, aby ste zapôsobili na iných alebo aby len tak pre zábavu. Sú totiž prostriedkom, ako ušetriť čas. A čas, to sú peniaze. Stačí si to vypočítať: Ak vám súkromné lietadlo ušetrí X času, ktorý má hodnotu Y, tak potom pre vás má zmysel.

Je to osamelá cesta

Ste najmladšia a najviac nevhodne oblečená osoba v každej reštaurácii, do ktorej prídete. Dávate peniaze rodičom, ktorí nedúfajú, že vám niekedy dajú kariérnu radu. Keď po finančnej stránke dosiahnete viac, než väčšina ľudí, čo máte spraviť? Odísť do dôchodku na nasledujúcich 50 rokov?

Môžete byť šťastní aj keď nemáte milióny

Prekvapivo som zistil, že ciele, ktoré som mal, si nevyžadovali veľa peňazí: napríklad naučiť sa fotografovať ako profesionál, stať sa dobrým tanečníkom salsy, naučiť sa variť thajské jedlá. Kedysi som si myslel, že ak chcem dosiahnuť všetky tieto veci, potrebujem tvrdo pracovať a zarobiť veľa peňazí. A pritom sa všetky vyššie opísané veci dajú dosiahnuť aj so skromnejším príjmom.

Komentáre