Miliónový nápad: Dvaja študenti prerazili s „krabicovým“ gaučom

Stephen Kuhl a Kabeer Chopra (cnbc.com)

Stephen Kuhl a Kabeer Chopra boli spolužiakmi na Univerzite v Pensylvánii. Nakoľko mali negatívne skúsenosti s nepohodlnými a drahými gaučmi, rozhodli sa na trh priniesť vlastný produkt.

Vznikol tak cenovo dostupný gauč zabalený v krabici. Na prvý pohľad šialený nápad, no ich gauč bol dizajnom a funkčnosťou natoľko unikátny, že svoje miesto našiel v mnohých domácnostiach a z nápadu vznikla multimiliónová firma Burrow.

Začalo to na škole

Všetko sa to začalo počas prvého semestra, kedy si chcel Stephen zakúpiť pohodlný gauč. Namiesto neho však zostal len frustrovaný dvojhodinovým cestovaním v prenajatej dodávke. Podobný scenár zažil aj Kabeer, ktorý aby ušetril a nemusel platiť drahý dovoz, sám tlačil pohovku z obchodu až k sebe domov. Navyše vôbec nebola taká pohodlná ako očakával.

Vo chvíli, keď si chlapci hovorili o svojich skúsenostiach s kúpou gauča, napadla ich výborná myšlienka, ako celý proces od objednania až po samotnú kúpu zefektívniť. Inšpirovaní nápadom a veľkým odhodlaním, začali pracovať na vlastnom podnikateľskom projekte.

Burrow (inc.com)

Prvý polrok získavali informácie o jednotlivých gaučoch, skúmali ich ceny a spôsob prepravy. Zároveň zistili, že najväčším problémom sú náklady na prevoz gauča, keďže ide o veľkoobjemový tovar, ktorý sa nedá naskladať na seba.

Tento problém však bol riešiteľný a za krátky čas vytvoril Kuhl prvý náčrt pohodlného a predovšetkým ľahko prenosného  gauča. Následne chlapci oslovili profesionálneho dizajnéra a firmu, ktorá mala skúsenosti so všetkými produktmi Apple a spoločne vytvorili prototyp.

„Stavili sme na vysoko kvalitný gauč, ktorý je možné dodávať v praktických, kompaktných boxoch. Navyše celý koncept je navrhnutý tak, aby náklady na jeho prepravu do ktorejkoľvek časti USA boli menšie ako 100 dolárov,“ vysvetľuje Kuhl.

Gauč Burrow (Youtube)

Počiatočný kapitál

Ani jeden z chlapcov však nemal dostatok peňazí na financovanie celého projektu. Začali teda oslovovať rodinu a priateľov so žiadosťou, či by im na rozbehnutie ich projektu nepožičali. Takto sa im podarilo získať viac ako 330 000 dolárov.

Obchodným partnerom sa taktiež podarilo vzbudiť záujem spoločnosti Y Combinator , počiatočného akcelerátora, ktorý sa rozhodol do projektu  investovať 120-tisíc dolárov.

„Založenie spoločnosti je akýmsi cvičením tvorivosti ako dosiahnuť veľké veci s minimálnym množstvom financií,“ hovorí Kuhl.

Po mesiacoch tvrdej práce mali mladí podnikatelia na stole 15 prototypov pohoviek. Po 12 týždňov od spustenia projektu si už Kuhl rozbaľuje prvú trojmiestnu pohovku nesúcu značku Burrow indikujúcu pocit pohodlia.

Burrow pohovky sú k dispozícií online v rôznych variáciách a farebných prevedeniach. Súčasťou pohoviek je aj zabudovaný USB port a vankúše. Cena za kreslo sa pohybuje okolo 495 USD, v prípade väčšej štvordielnej súpravy je cena 1945 USD.  Gauč je zabalený v úzkej krabici a do 2-5 dní už môže byť u vás doma doma.

Burrow.com

Miliónové tržby

V roku 2017, teda rok po spustený predaja, dosiahli tržby spoločnosti Burrow 3 milióny dolárov. V súčasnosti má firma 12 zamestnancov a centrálu v New Yorku.

„Samozrejme, nie vždy bolo všetko jednoduché, avšak komunikácia so zákazníkmi je kľúčová. Niektoré veci možno vyriešiť hneď, iné až po čase. A práve to musíte oznámiť aj svojim zákazníkom,“ vysvetľuje Kuhl.

Obaja chlapci pritom nemali žiadne skúsenosti s nábytkom. Iba správne identifikovali problém a nebáli sa ho riešiť.  Pracovali systematicky s jasne stanoveným cieľom.

„Neustále pochybovanie o jednotlivých krokoch, ktoré sa chystáte urobiť, môže byť pre vás veľmi obmedzujúce. Verte v to, čo robíte. Ak pracujete tvrdo a nenecháte sa odradiť, je veľká pravdepodobnosť, že uspejete. “

Komentáre