Švédske tajomstvo staré 164 rokov, ktoré vedie k výchove šťastných a odolných detí

dieťa príroda

Ako píše spisovateľka Linda Akeson McGurk, keď vyrastala vo Švédsku, rodičia ju vždy nabádali k tomu, aby sa čo najviac pohybovala vonku, či už v daždi, snehu alebo na slnku. Vo veľkej miere ich k tomu viedlo slovo “friluftsliv “, ktoré v Škandinávii znamená „život pod holým nebom“.

Koncept Friluftsliv má 164 rokov a jeho podstata spočíva v objatí prírody. Linda uvádza, že keď boli jej deti malé, nechala ich liezť po skalách a stromoch, skúmať slizké živočíchy, kopať diery a hrať sa bez zásahov dospelých, rovnako ako to v detstve robila ona.

„V súčasnosti žijem vo Švédsku, ale keď som bývala v USA, stretávala som sa s množstvom čudných pohľadov, keď sa ľudia dozvedeli, že moje dievčatá väčšinu dní driemali na našej zadnej verande, a to vo všetkých ročných obdobiach. Alebo keď počuli, že sa vonku hrali bosé,” uvádza Linda.

Ako autorka kníh “Život pod holým nebom” a “Nie je zlé počasie ako zlé počasie” zistila, že friluftsliv nie je iba spôsob, ako deťom vštepovať zdravé návyky – je to aj hlavný dôvod, prečo sa severské krajiny zvyčajne zaraďujú medzi najšťastnejšie na svete.

Linda vo svojom článku zároveň opisuje tri tipy, ako tento koncept zaradiť do výchovy:

Naplánujte si čas vonku

Ranné a večerné prechádzky sú vo švédskej kultúre posvätné. Ak to počasie dovolí, večera sa často servíruje vonku na verande a rodiny sa stretávajú pri otvorenom ohni. V severských krajinách sú bežné aj škôlky v prírode alebo lesné školy, kde deti trávia prevažnú väčšinu času v prírode.

V prípade, že vás tlačí čas, skúste spojiť pobyt vonku s bežnými návykmi, napr. choďte s dieťaťom do škôlky alebo do škôlky pešo namiesto toho, aby ste sa viezli autom, alebo si spravte obed formou pikniku.

Začnite tam, kde ste

Linda píše, že zlatým pravidlom friluftslivu je používať to, čo máte, a robiť to, čo môžete. Veď príroda je všade okolo nás, môžete pozorovať vtáky alebo nasávať vôňu kvetov. Ak máte možnosť vziať svoje deti na túru do národného parku, je to úžasné – ale väčší vplyv na ne budú mať spojenia, ktoré vy a vaše deti nadviažete s prírodou na dennej báze.

Švédsko
Švédsko

Nedovoľte, aby vám počasie pokazilo deň

Linda uvádza, že deti sa nerodia s predsudkami k počasiu, ale rýchlo si osvoja naše negatívne názory na dážď, vietor, chlad alebo horúčavy. V severských krajinách rodičia často opakujú staré príslovie: “Neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie.” Motivuje to deti, aby každý deň chodili von bez ohľadu na počasie. Samozrejme, keď je počasie vyslovene nebezpečné, je lepšie zostať vo vnútri.

Komentáre