V ktorých mestách žije najviac miliardárov?

Hongkong
Hongkong

Zapracuj na sebe s týmto balíkom e-bookov. Teraz za špeciálnu cenu!

Podobne ako v roku 2022, aj v minulom roku bol New York najobľúbenejším mestom superbohatých ľudí. Ako informuje Forbes, za svoje hlavné bydlisko si toto mesto zvolilo 101 miliardárov. V akých ďalších svetových metropolách žije najviac členov miliardárskeho klubu?

1. New York – 101 miliardárov

Napriek tomu, že medziročne sa počet miliardárov žijúcich v New Yorku znížil o 6, toto mesto naďalej zostáva na čele rebríčka. Nielenže je domovom najväčšieho počtu miliardárov, ale je aj najbohatším miliardárskym mestom (z hľadiska celkového majetku miliardárov, až o 208 mld. viac ako druhý Paríž). Najbohatším obyvateľom New Yorku je Michael Bloomberg, bývalý starosta New Yorku a zakladateľ mediálnej spoločnosti Bloomberg LP.

New York
New York

2. Hongkong – 70 miliardárov

Hongkong sa v minulom roku posunul na druhé miesto, keď sa medzi miliardárov dostala Zhao Tongtong (1,3 mld. USD), spoluzakladateľka spoločnosti H World Group, ktorá prevádzkuje sieť hotelov a Lawrence Ho (1,2 mld. USD), ktorý prevádzkuje kasína Melco Resorts. Najbohatším obyvateľom s odhadovanou hodnotou majetku 37 miliárd USD je 95 ročný Li Ka-shing, považovaný za jedného z najvplyvnejších podnikateľov v Ázii.

3. Peking – 68 miliardárov

V dôsledku zásahov vlády do technologického sektora sa počet miliardárov v hlavnom meste Číny výrazne znižuje. Medziročne ich počet klesol o 15 na 68 miliardárov. Najbohatším občanom mesta s odhadovanou hodnotou majetku 45 miliárd dolárov zostáva Zhang Yiming, zakladateľ spoločnosti ByteDance, ktorá vlastní sieť TikTok.

4. Šanghaj – 65 miliardárov

Kým v Pekingu sa počet miliardárov znížil, v Šanghaji v porovnaní s minulým rokom pribudli štyria miliadári. Najbohatším obyvateľom mesta je zakladateľ obra v oblasti elektronického obchodu PPD Holdings (predtým Pinduoduo), Huang Zheng. Hodnota jeho majetku sa odhaduje na 47,7 miliardy dolárov.

5. Londýn – 63 miliardárov

Prvú päťku uzatvára Londýn, ktorý sa sem po úbytku troch miliardárov posunul z minuloročného štvrtého miesta. Jediným novým miliardárom mesta je Alexander Gerko (5 miliárd dolárov), rodák z Ruska, ktorý založil obchodnú spoločnosť XTX Markets a v roku 2022 ťažil z veľkých dividend. Najbohatším obyvateľom Londýna je obchodník a filantrop Len Blavatnik.

Ďalšie mestá s najväčším počtom miliardárov:

6. Moskva – 61 miliardárov

7. Bombaj – 56 miliardárov

8. Shenzhen – 54 miliardárov

9. Singapur – 46 miliardárov

10. Dillí a San Francisco – zhodne po 37 miliardárov

Komentáre