Skromný samotár, ktorý je dnes miliardárom. Toto je príbeh zakladateľa TikToku

Zakladateľ TikToku Zhang Yiming
Zhang Yiming (YouTube)

Meno Zhang Yiming vám pravdepodobne nič nehovorí, a pritom možno pravidelne používate jeho aplikáciu. Yiming je totiž zakladateľom technologickej spoločnosti ByteDance, ktorá je známa svojou extrémne populárnou aplikáciou TikTok. Síce neuveriteľne zbohatol a dnes patrí k najbohatším ľuďom v Číne, naďalej zostáva skromný a nerád sa socializuje. Zoznámte sa s jeho príbehom.

Zhang Yiming sa narodil 1. apríla 1983 v čínskej provincii Fujian. V roku 2005 promoval na univerzite Nankai, kde študoval mikroelektroniku a neskôr sa špecializoval na softvérové inžinierstvo. V tom čase si ako študent kúpil svoj prvý počítač, pričom s opravou techniky pomáhal aj študentským kolegom. Práve vďaka tomu spoznal ženu, ktorú si neskôr vzal sa svoju manželku.

Po vyštudovaní získal prácu v startupe Kuxun, vďaka čomu nadobudol mnohé cenné zručnosti. „Bol som jedným z prvých zamestnancov. Na začiatku som bol obyčajným inžinierom, no o rok neskôr som mal na starosti 40 až 50 ľudí zodpovedných za back-end technológie,“ uviedol Zhang pre South China Morning Post.

V Kuxune sa priučil aj predajným zručnostiam, čo neskôr zužitkoval pri rozbehu vlastnej firmy. Po krátkom pôsobení v Microsofte začal Yiming vyrábať vlastné aplikácie a založil niekoľko start-upov vrátane portálu na vyhľadávanie nehnuteľností s názvom 99fang.com.

Zhang si všimol, že ľudia sa presúvajú z počítačov na smartfóny, pričom v aplikáciách majú problém nájsť relevantné informácie. Rozhodol sa preto vytvoriť spravodajskú aplikáciu poháňanú umelou inteligenciou (AI). Bývalý programátor tak v roku 2012 založil spoločnosť ByteDance, ktorá vyvinula svoj prvý produkt – agregátor správ Toutiao. Za menej ako dva roky túto službu využívalo cez 13 miliónov užívateľov denne. Firma pritom začínala v obyčajnom 4-izbovom byte, kde pracoval a zároveň aj žil celý Zhangov tím.

Byt, v ktorom začínala firma Bytedance (YouTube)

Keď si Zhang všimol popularitu aplikácií ako je Snapchat, rozhodol sa vyvinúť platformu, prostredníctvom ktorej by používatelia mohli vytvárať a zdieľať krátke videá. Opäť do aplikácie integroval umelú inteligenciu, aby používateľom odporúčala podobný obsah na základe ich vyhľadávania či preferencií. V septembri 2016 sa tak zrodila aplikácia Douyin , ktorá za rok získala neuveriteľných 100 miliónov používateľov. Bytedance zareagoval na túto popularitu a vytvoril verziu pre globálny trh s názvom TikTok. Dnes je z TikToku najsťahovanejšia aplikácia na svete.

Hoci aplikáciu TikTok vyvinula čínska spoločnosť, v samotnej Číne nie je dostupná. K dispozícii je iba aplikácia Douyin, ktorá obsahuje viaceré obmedzenia.

V roku 2021 Zhang Yiming mnohých prekvapil, keď v internom liste oznámil svoju rezignáciu z funkcie generálneho riaditeľa, pričom na tento post nastúpil ďalší spoluzakladateľ, Liang Rubo. Hodnota majetku Zhanga Yiminga sa podľa magazínu Forbes odhaduje na 49,5 miliardy dolárov.

Zdroje: scmp.com; buildd.co; businessinsider.com

Komentáre