Čo je to nadmerné premýšľanie a ako ho zastaviť?

Problémy. Všetci ich máme. Niektoré sú malé ako myška, iné veľké ako slon. Bez ohľadu na to, aké problémy nám život postaví do cesty, všetky majú jedno spoločné – myslíme na ne. Nosíme ich neustále v hlave, trápime sa nad nimi a premýšľame o možných dôsledkoch a riešeniach. Od rána do večera. No a práve takéto „nadmerné“ premýšlanie, ktoré môže viesť až k depresii, je označované ako overthinking.

Môžeme povedať, že overthinking nastáva, ak o niečom premýšlame príliš veľa alebo príliš dlho. Ponárame sa do minulosti a dumáme nad tým, čo by sa zmenilo, ak by sme inak konali, prípadne sa inak zachovali. A čím viac nad danou vecou premýšlame, tým viac sme paralizovaní a zmocňujú sa nás obavy.

Znaky nadmerného premýšľania

Prílišné premýšľanie je nezdravý zvyk, ktorý zvyčajne spôsobuje viac stresu ako úžitku. Každý sa občas chvíľami zamýšla, či už ide o prácu, zdravie, rodinu alebo vzťahy. Ale kedy je toho už viac než dosť? Toto sú hlavné príznaky nadmerného premýšľania:

  • zotrvávanie v minulosti
  • keď si v mysli neustále prehrávame svoje chyby
  • fixovanie sa na veci, ktoré nedokážeme kontrolovať
  • opakovanie nepríjemných rozhovorov
  • psychická vyčerpanosť
  • predstavovanie si najhoršieho scenáru
  • veľa negatívnych myšlienok
  • neschopnosť myslieť na niečo iné

Ako sa zbaviť nadmerného premýšľania?

Nadmerné premýšľanie je často akýmsi začarovaným kruhom negatívnych myšlienok. Ako sa tohto zlozvyku zbaviť?

1. Nájdite si rozptýlenie

Venujte sa činnostiam, ktoré vás bavia alebo začnite robiť niečo nové, čo zamestná váš mozog a zmení vaše myslenie. Niečo, pri čom dokážete “vypnúť hlavu” a zrelaxovať sa. Môže to byť napríklad výlet na bicykli, horúci kúpeľ alebo prechádzka v parku.

2. Meditujte

Meditácia existuje už tisíce rokov a preukázala psychologické, fyziologické a duchovné výhody. V tomto prípade vám pomôže vyčistiť myseľ. Keď dokážete zaviesť pravidelnú meditáciu do svojho každodenného života, čoskoro si začnete všímať pozitívne zmeny. Všetko, čo potrebujete, je 5 minút a pokojné miesto.

3. Malé verzus veľké problémy

Majte na pamäti, že o pár rokov naozaj nebude záležať na tom, že ste dostali defekt alebo sa vám pokazil telefón. Nedovoľte, aby sa malé a takmer bezvýznamné problémy zmenili na veľké významné prekážky. Neživte ich zbytočne vo svojej hlave.

4. Pripomeňte si svoje úspechy

Keď sa ocitnete v kolotoči rôznych myšlienok, zastaňte, zoberte si papier a pero (alebo mobil) a zapíšte si aspoň päť vecí, ktoré sa vám za posledný týždeň podarili. Aj takýmto spôsobom zamestnáte svoju myseľ a odpútate sa od negatívnych myšlienok.

Čítaj tiež: Citáty o šťastí

5. Pozrite sa na to inak

Niekedy si na utíšenie a utriedenie myšlienok potrebujeme urobiť odstup a iný pohľad na vec. Skúste sa na problém alebo určitú situáciu pozrieť očami iného človeka. Možno práve vďaka tomu zistíte, že ste z úplnej banality spravili problém, ktorý v podstate ani neexistuje.

6. Požiadajte o pomoc

Ak vám nič nepomáha a vy ste čoraz zúfalejší, pociťujete bezradnosť a úzkosť, nebojte sa požiadať o pomoc. Porozprávajte sa s niekým o svojich myšlienkach, o tom, čo vás trápi a čo zahlcuje vašu myseľ.

Či už ste teda chronický premýšľač alebo potrebujete urobiť ťažké rozhodnutie, pravdepodobne ste v poslednej dobe zažili bezsenné noci a váš mozog sa jednoducho nevypol. Áno, v určitom bode nášho života sa to stáva každému z nás, ale teraz už viete, ako overthinking zastaviť.

Zdroje: healthline.com; houstonmethodist.org

Motivačná e-kniha plná myšlienok a rád, vďaka ktorým začneš žiť lepší život.

Komentáre