Tajomný boháč z Blízkeho východu predáva najdrahší dom na svete. Má 100 izieb aj vlastné kúpele

Foto: WHISPER AUCTIONS

Veľkolepý zámok Château d’Armainvilliers na predmestí Paríža je na predaj za 452 miliónov dolárov. Pokiaľ sa za túto cenu predá, mohlo by ísť o najdrahší dom na svete.

Súkromná rezidencia za takmer pol miliardy je skutočne veľkolepá. Má 100 izieb, 17 spálňových apartmánov, päť salónov a tri výťahy. K dispozícii je 2 500 metrov štvorcových obytnej plochy a pozemok s rozlohou 1000 hektárov.

Palácové sídlo patrilo koncom 19. storočia rodine Rothschildovcov a v 80. rokoch 20. storočia sa dostalo do rúk marockého kráľa Hasana II. Práve počas tohto pôsobenia si nádherný zámok zaobstaral hammam (turecký kúpeľný dom), kozmetický a kadernícky salón a plne vybavené lekárske a zubárske ambulancie. Marocký kráľ k tomu pridal také prvky, ako sú marocké mozaiky či stajňa, do ktorej sa zmestilo najmenej 50 koní. A spomenuli sme, že má vlastné jazero?

Foto: WHISPER AUCTIONS

Tým sa to ale neskončilo – v roku 2008 sa stal majiteľom tajomný kupec z Blízkeho východu, ktorý toto sídlo údajne nikdy nepoužíval. Zámok ale nechal rozšíriť o suterén s tunelmi, chladiarňami a skladmi.

Pôsobivé sú aj najmodernejšie kuchyne či ubytovacie priestory pre personál a 36 rôznych parkových budov.

Ignace Meuwissen, spoluzakladateľ spoločnosti Whisper Auctions, ktorá ma predaj zámku na starosti, pre časopis Paris Match uviedol: „Je to najdrahší zámok vo Francúzsku a možno aj na svete. Cena 425 miliónov eur je odôvodnená samotnou nehnuteľnosťou, ale aj pozemkom s rozlohou 1 000 hektárov, ktorý ponúka množstvo možností. Investor by tam mohol postaviť tisíce bytov, keby chcel.“

Zdroj: ndtv.com; townandcountrymag.com

Komentáre