Je bohatší než Gates alebo Buffett. Zoznámte sa s najbohatším človekom v Ázii

Gautam Adani
Adani (Foto: Twitter)

Kým pred dvomi rokmi hodnota jeho majetku dosahovala „skromných“ 10 miliárd dolárov, dnes je to podľa rebríčka Bloomberg Billionaires Index viac ako 120 miliárd USD. Indický obchodník Gautam Adani je aktuálne štvrtým najbohatším človekom sveta a v rebríčku miliardárov za sebou necháva mená ako Bill Gates, Warren Buffett či Larry Page. Ako sa mu podarilo dosiahnuť tento obrovský úspech? Tu je jeho príbeh.

Adani sa narodil v indickom štáte Gudžarát ako jedno z 8 detí svojich rodičov. Jeho otec bol malý predajca oblečenia. Podobne ako Mukesh Ambani, donedávna najbohatší Ind, aj Gautam Adani nedokončil vysokú školu, pretože sa rozhodol nasledovať svoje podnikateľské sny. Písal sa rok 1978 a mladý Adani sa presťahoval do rušného Bombaja, kde pár rokov pracoval ako triedič diamantov pre Mahendra Brothers. Vďaka tomu sa naučil, ako funguje tento trh a rozhodol sa založiť svoj prvý podnik – maklérsku spoločnosť s diamantmi.

Čoskoro sa ale presťahoval späť do rodného Gudžarátu, aby pomohol svojmu bratovi, ktorý začal podnikať s plastmi. Neskôr v roku 1988 si Gautam Adani založil vlastnú spoločnosť Adani Enterprises, ktorá spočiatku obchodovala s poľnohospodárskymi produktmi a energiou. Zlom prišiel v roku 1991, kedy začala liberalizácia indickej ekonomiky a s ňou aj príchod mnohých príležitostí. O 2 roky neskôr Adani získal kontrakt od vlády Gudžarátu na outsourcing prístavu Mundra.

Adani (Foto: Twitter)

V roku 1998 bol dokonca unesený a únoscovia žiadali výkupné 1,5 milióna dolárov. Podnikateľ bol nakoniec vyslobodený bez zaplatenia tejto sumy. Blízko smrti sa ocitol aj počas teroristických útokov v Bombaji v roku 2008, ktoré si vyžiadali 166 životov. Adani sa v tom čase nachádzal v centre mesta v hoteli Taj Mahal a pred útočníkmi sa ukryl v suteréne.

Dnes do jeho skupiny Adani Group patria podniky zahŕňajúce ťažbu, energetiku, textil, oceľ, správu letísk a námorných prístavov, ťažbu uhlia, výrobu energie, obnoviteľné zdroje energie, výrobu oleja a mnoho ďalších.

Jeho aktivity v energetickom biznise sa čoraz viac upriamujú na zelenú energiu. V novembri minulého roka Adani načrtol, že plánuje do tohto segmentu investovať až 70 miliárd dolárov s ambíciou stať sa najväčším svetovým výrobcom obnoviteľnej energie.

Od marca 2020 sa ceny akcií siedmich firiem skupiny Adani zvýšili o 250 až 4100 %. Medzitým sa kombinovaná trhová kapitalizácia spoločností v skupine zvýšila zo 16 miliárd (z marca 2020) na súčasných 254 miliárd dolárov. Jednoducho astronomický rast.

Foto: Twitter

Schopnosť chopiť sa príležitosti a predvídať potenciálny rast na trhu, to sú vlastnosti, ktoré odlišujú úspešných podnikateľov od ostatných. Adani je toho živým dôkazom. Dokázal identifikovať príležitosti, keď indická ekonomika otvorila dvere globalizácii. Využil situáciu a začal rýchlo diverzifikovať, aby si vybudoval pozície na nových trhoch. Dokáže byť v správnom čase na správnom mieste, vďaka čomu je dnes najbohatším človekom v Ázii. Zasadne čoskoro na prvé miesto v rebríčku najbohatších ľudí sveta?

Komentáre