Milionár opisuje 4 nepopulárne pravidlá o peniazoch, vďaka ktorým zbohatol

Grant Cardone
Foto: grantcardone.com

Grant Cardone je self-made milionár, autor bestsellerov a generálny riaditeľ spoločnosti Cardone Capital. Ako píše vo svojom článku pre portál CNBC Make It, vyžiadalo si to 20 rokov pokusov a omylov, kým dosiahol čisté imanie v hodnote niekoľko miliónov dolárov.

Chcelo to obrovskú disciplínu a investovanie množstva peňazí do aktív, ktoré mu teraz generujú príjmy. Dnes mu príjem prináša 18 založených firiem a 12 000 bytových jednotiek. Ako sa mu to podarilo? Cardone opisuje 4 nepopulárne pravidlá týkajúce sa peňazí, ktoré dodržiaval v mladom veku a ktoré mu pomohli zbohatnúť.

Nerobte veľký nákup, pokiaľ naň nemáte nasporený 2-násobok jeho ceny

Ako Cardone píše, keď niektorý z jeho priateľov začal zarábať veľa peňazí, hneď sa odmenil luxusnými autami, loďami či výletmi do Paríža. On si však stanovil pravidlo: aby si mohol kúpiť drahé hodinky alebo dom, musel mať našetrený dvojnásobok hodnoty tohto nákupu. Toto pravidlo mu zabránilo zbytočne míňať. Zároveň tým získal čas na uvažovanie, či danú vec naozaj potrebuje. Namiesto drahých nákupov peniaze investoval do zlepšenia svojho podnikania.

Nekupujte nič, čo si môžete prenajať

„Nikdy som si nekúpil nič, čo sa dalo prenajať, napríklad moju rezidenciu alebo auto, aby som sa dokázal vyhnúť vyšším mesačným platbám a nákladom na údržbu, ktoré sa s vlastníctvom týchto vecí spájajú,“ píše Cardone.

Napríklad v roku 2012 predal svoj dom a takmer 10 rokov býval v podnájme. Takýmto prístupom získal viac peňazí na investovanie do nehnuteľností, ktoré mu dnes generujú príjem.

„Dodnes mám svoje autá na lízing. Nikdy však nepredĺžim nájom na viac ako 24 mesiacov, aj keď to robí účet cenovo dostupnejším. Za dva roky sa môže veľa zmeniť a ja sa snažím vyhnúť tomu, aby som uviazol v aute, ktoré neslúži mojim potrebám,“ píše milionár.

Grant Cardone (grantcardone.com)

Neutrácajte len preto, aby ste zapôsobili na ostatných

„Mojim cieľom bolo vytvoriť dedičstvo generačného bohatstva pre moju rodinu. To bolo pre mňa dôležitejšie než si kupovať veci, ktoré som nepotreboval,“ píše vo svojom článku Cardone.

Takže aj keď si mohol dovoliť niečo kúpiť, nespravil tak kvôli tomu, aby zapôsobil na svojich rovesníkov. Namiesto toho zvýšil svoje investície a svoje bohatstvo si vybudoval v súkromí. „Aj keď mám teraz peniaze na nákup drahých vecí, stále sa považujem za dosť šetrného. Nezáleží mi na tom, aby som bol okázalý, a snažím sa žiť pod svoje pomery,“ píše Cardone.

Utrácajte len svoj pasívny príjem

„Ak by som svojou prácou ročne zarobil 100-tisíc dolárov a 20-tisíc USD by som zarobil cez pasívny príjem, snažil by som sa minúť len 20 000 dolárov nad rámec základných životných nákladov,“ uvádza Cardone.

Ako na záver dodáva, všetky tieto pravidlá si vyžadujú veľkú dávku sebadisciplíny a nemusia byť pre každého. Aj on sa občas čudoval, prečo tak tvrdo pracuje, keď si nedokáže užiť plody svojej práce. Ale vďaka tomu, že dve desaťročia dodržiaval vyššie uvedené pravidlá, úspešne prekonal niekoľko veľkých recesií a taktiež globálnu pandémiu.

Komentáre