Vyrastal bez elektriny a vody, ako 8-ročný pracoval na farme. Príbeh miliardára, ktorý vybudoval impérium s nábytkom

Ronald Wanek
Foto: Youtube/Horatio Alger Association

Spoločnosť Ashley Furniture je najväčším výrobcom nábytku v USA a jej reťazec Ashley HomeStore má dnes po celom svete viac ako 2000 obchodov, no málokto vie, že za týmto gigantom stoja ambície, odhodlanie a tvrdá práca jedného muža – Ronalda Waneka.

Skutočnosť, že pochádza zo skromných pomerov, mu nezabránila v tom, aby sa zaradil medzi najbohatších ľudí planéty. Podľa magazínu Forbes sa dnes hodnota jeho majetku odhaduje na viac ako 4 miliardy dolárov. Ako vyzerá jeho príbeh?

Wanek vyrastal na mliečnej farme v Minnesote a dom, v ktorom prežil väčšinu svojho detstva, nemal elektrinu ani tečúcu vodu. Keď mal 8 rokov, začal pracovať na farme, vďaka čomu si zarobil 25 centov týždenne. Počas toho ako vyrastal, sledoval svojho starého otca a prastrýka, ako sa venujú svojmu koníčku – stavaniu nábytku. A práve to nakoniec inšpirovalo jeho kariéru.

Po dokončení strednej školy začal pracovať ako robotník v nábytkárskej továrni Winona Industries. Majitelia továrne si časom všimli jeho tvrdú prácu a ambície zlepšovať sa, preto sa rozhodli, že ho priučia podnikaniu vo výrobe. V roku 1963 Wanek využil získané znalosti a zapojil sa do vybudovania a riadenia novej prevádzky v Red Wing v Minnesote. Naďalej čerpal poznatky z firemného mentoringu a rozvíjal svoje obchodné zručnosti.

S množstvom získaných poznatkov a skúseností sa v roku 1970 rozhodol založiť vlastnú firmu zameranú na výrobu nábytku, Arcadia Furniture. Použil na to pôžičku od svojho otca a taktiež peniaze, ktoré získal z predaja svojho domu. O 6 rokov neskôr kúpil maloobchodného predajcu nábytku Ashley Furniture.

Foto: Youtube/Horatio Alger Association

Ako píše Furnituretoday.com, spoločnosť Ashley Furniture dosiahla do roku 2001 Wanekov cieľ a stala sa spoločnosťou s hodnotou 1 miliarda dolárov. V roku 2005 sa Ashley stala najväčším svetovým výrobcom nábytku a v roku 2007 sieť Ashley HomeStore prekonala Walmart a stala sa najväčším maloobchodným predajcom nábytku v USA.

Wanek v roku 1988 založil spoločne s manželkou nadáciu Ronald & Joyce Wanek Foundation, ktorá finančne podporuje vzdelávanie, umenie a medicínu. Okrem toho osobne daroval milióny na kliniku Mayo, aby podporil ich úsilie liečiť srdcové choroby.

Pri spätnom pohľade na svoju kariéru je dnes 81-ročný Wanek obzvlášť hrdý na svoju manželku, rodinu a partnerov, vďaka ktorým mohli investovať takmer celý zárobok späť do podnikania. „To nám umožnilo byť tam, kde sme dnes,“ hovorí miliardár.

Podarilo sa mu vybudovať mimoriadne úspešnú firmu, no za skutočný úspech považuje to najcennejšie – svoju rodinu. „Môžete uspieť v podnikaní, ale skutočným úspechom je vaša rodina; musím pochváliť svoju manželku za skvelú prácu, ktorú odviedla pri výchove našich detí.“

Zdroje: furnituretoday.com; prnewswire.com; forbes.com;

Komentáre