Vždy veril, že sa ocitne v rebríčku miliardárov. Dnes má všetko, o čom sníval

Chamath Palihapitiya, zakladateľ  The Social+Capital Partnership (fondu rizikového kapitálu so sídlom v Palo Alto) je klasický prípad príbehu, kde sa chudobný človek poháňaný snom vypracoval sám až na vrchol.

Narodil sa na Srí Lanke a keď mal 6 rokov, jeho rodina emigrovala do Kanady. Žil v skromných životných podmienkach. Vyštudoval University of Waterloo, odbor elektrotechnika. Krátko po vysokej škole nasledoval jeho priateľku do Kalifornie.

Nebol privilegovaný, vyrástol mimoriadne chudobný, ale ako sám tvrdí: ,,Nemyslel som na nič iné, len na to, že chcem byť naozaj bohatý.“  Bol posadnutý zoznamom miliardárov, ktorý bol  uvedený v časopise Forbes a dokonca sníval, že jedného dňa si tam prečíta i svoje meno. Možno z tohto jeho postoja, či viery sa stal už vo veľmi mladom veku jedným z najúspešnejších lídrov technológie.

Krátko, po dosiahnutí jeho 26 rokov sa stal najmladším viceprezidentom v histórii spoločnosti AOL a neskôr , v roku 2007 sa pripojil k Facebooku. Počas svojej dlhej cesty dokázal vybudovať obrovské množstvo bohatstva, ktoré sa odhaduje na takmer 1 miliardu dolárov.

Keď sa už stal finančne nezávislým, zistil, že táto skutočnosť ho nerobí naozaj šťastným, ako si kedysi myslel a vysníval. Uvedomoval si, že ak urobí niečo zmysluplné so svojím bohatstvom, čo bude mať masívny dopad, následne až táto činnosť ho plnohodnotne napĺňala.

Takže po akciách na Facebooku  Palihapitiya založil vlastnú firmu, s názvom The Social+Capital Partnership. Firma je založená na inom prístupe ako ostatné firmy s rizikovým kapitálom, (tzv. VC firmy) to znamená, že väčšinou investuje do spoločností, ktoré sa snažia riešiť vážne sociálne a globálne problémy.

Dôkazom toho je, že zainvestoval do Glooko, mobilnej správcovskej spoločnosti pre diabetes pacientov a Treehouse , spoločnosti  ktorá školí počítačových inžinierov a následne im pomáha nájsť si prácu.

Palihapitiya hovorí: “Chcem vytvoriť masívne dedičstvo a dokonca mám šťastie, že to môžem zafinancovať a tým poskytnúť svetu získané peniaze naspäť.”

Venture capital ( VC ) – rizikový kapitál používaný na rast začínajúcich spoločností. Rizikový kapitálový fond zarába peniaze tým, že investuje vlastný kapitál do spoločností ,ktoré zvyčajne majú novú technológiu, prípadne obchodný model v odvetví špičkových technológií, ako sú biotechnológia a IT.

Komentáre