Pavel Durov: Miliardár, ktorý založil „ruský Facebook“ a Telegram

Pavel Durov (Mashable)

Ak ste už počuli o VKontakte, možno viete, že ide o najpopulárnejšiu ruskú sociálnu sieť, ktorú mesačne aktívne využíva viac ako 100 miliónov užívateľov. Často je označovaná aj ako „ruský Facebook“.

Sociálna sieť sa v Rusku teší obrovskej popularite, kde je druhou najnavštevovanejšou webstránkou. V celosvetovom meradle návštevnosti je na 25. mieste.

Sieť vznikla v roku 2006, kedy ju v „beta režime“ spustil dovtedy neznámy 22-ročný študent Pavel Durov spolu s jeho bratom Nikolaiom. O mesiac neskôr si registroval doménu vkontakte.ru. Sieť sa rýchlo rozrástla a už v júli 2007 pokorila hranicu milión užívateľov. Rýchly úspech prilákalo viacero investorov, ktorí chceli stránky odkúpiť, no ich ponuky boli zamietnuté.

Pavel sa naučil programovať už na škole a veľa sa naučil od svojho staršieho brata Nikolaia, ktorý bol talentovaným programátorom. Počas štúdií na univerzite sa Durov začal zaujímať o to, ako ľudom uľahčiť výmenu správ a užitočných informácií. Spočiatku vytvoril knižnicu, v ktorej si užívatelia mohli vyhľadať  rôzne študijné materiály. Taktiež tu bolo menšie fórum pre študentov.

Jeho ambície však boli vyššie, čo prerástlo do vytvorenia sociálnej siete a spustenia projektu VKontakte. Spočiatku táto sieť fungovala len na pozvánku, až v decembri 2006 sa do nej mohli registrovať všetci užívatelia.

Spor s ruskými orgánmi

Písal sa rok 2011 a ruská bezpečnostná služba Durova požiadala, aby na sieti VKontate zablokoval opozičné skupiny, ktoré stáli za protivládnymi protestmi v Moskve.

Durov však odmietol spolupracovať, čo viedlo k ozbrojeným návštevám v jeho byte. Dodnes si pamätá na to, ako ozbrojení muži so samopalmi obkľúčili jeho byt v Petrohrade a násilne búšili na dvere.

Ako neskôr uviedol v jednom interview, v tom čase si prvýkrát uvedomil, že by mal myslieť na budúcnosť svojej firmy a svojej krajiny. Durov sa po tomto incidente dostal do niekoľkoročného boja s ruskými orgánmi a nakoniec bol v roku 2014 nútený odpredať svoj 12%-ný podiel vo VKontakte. Následne opustil Rusko a získal občianstvo Svätého Kryštofa a Nevisu.

Pavel Durov (Instagram)

Telegram

Aby bratia Durovci unikli špehovaniu zo strany bezpečnostných služieb, vytvorili vlastný šifrovací systém na posielanie správ. Nakoniec z toho vznikol ďalší veľkolepý projekt s názvom Telegram.

Je to komunikačná aplikácia postavená na vysokej bezpečnosti. Aplikácia je dostupná zdarma a používatelia si vďaka nej môžu odosielať správy, fotky, videá či rôzne iné súbory.  Dá sa tu tiež vytvoriť skupinový chat alebo kanál, vďaka ktorému sa dá správa hromadne odoslať všetkým členom vytvorenej skupiny.

Celé rozhranie aplikácie je jednoduché a veľmi ľahko sa v nej orientuje. Dnes má Telegram už viac ako 200-tisíc užívateľov a odhaduje sa, že má miliardovú hodnotu.

34-ročný Pavel Durov sa stal symbolom slobodného prejavu v Rusku. Cenzúra sa v tejto krajine sprísnila prijatím nového zákona, podľa ktorého sa web s návštevnosťou viac ako 3000/denne musí zaregistrovať u mediálneho strážcu, ktorý musí overiť a schváliť zverejňované informácie.

V roku 2016 Forbes Durova s majetkom 600 miliónov dolárov zaradil do zoznamu 200 najbohatších podnikateľov Rusku. Aktuálne má už miesto v klube miliardárov, keďže Forbes odhaduje, že hodnota jeho majetku dosahuje 2,7 miliardy USD.

Aj keď je občanom karibského ostrova Svätý Kryštof a Nevis, nežije tam. Durov cestuje po celom svete so štyrmi zamestnancami a využíva ubytovanie prostredníctvom portálu Airbnb.

Komentáre