Nadiem Makarim: Mladík, ktorý vybudoval prvý miliardový startup v Indonézii

Nadiem Makarim (Bloomberg)

Nadiem Makarim, 34 ročný mladý muž z Indonézie, je v súčasnosti generálnym riaditeľom spoločnosti s hodnotou 5 miliárd dolárov.

Do povedomia ľudí sa dostal však už oveľa skôr, konkrétne ešte počas štúdia na Harvarde, kedy  vymyslel a spolu so spolužiakmi K Aluwim a M. Morenom spustil prvý úspešný start-up.

Vtedy ešte Makarim so svojimi kamarátmi ani zďaleka netušil, že ich projekt bude viac než úspešný a zapíše sa do histórie ako prvý miliardový start-up v Indonézii.

Makarimovým hlavným cieľom bolo predovšetkým pomôcť zlepšiť ekonomiku Indonézie zavedením tzv. motocyklových taxíkov známych ako ,,ojeks“, pretože v nich videl potenciál už od detstva.

Spočiatku si motocykle prenajímal len na rozvoz jedla, postupom času však zisťoval, že sa v nich skrýva oveľa viac. Snažil sa ich teda využiť na maximum až tak, že zo spoločnosti s 20 vodičmi vytvoril aplikáciu a spoločnosť Go- Jek, ktorú používa milióny ľudí denne.

Go-JEK (Facebook)

Makarim taktiež rozšíril aj spektrum ponúkaných služieb zahŕňajúcich nielen rozvoz jedla, ale aj kozmetické služby, dopravu, či dokonca elektronické platby, jednoducho kompletný servis pre svojich zákazníkov, ktorý bol v tom čase v Ázií postrádateľný.

Celá stratégia spoločnosti je zameraná na každodenné problémy a potreby ľudí, vďaka čomu je stále silným konkurentom mnohých spoločností a neustále sa rozširuje ďalej po svete. V blízkej dobe služby tejto aplikácie môžu očakávať vo Vietname, Thajsku, či dokonca Singapure, kde má nahradiť známy Uber taxi.

Ako hovorí Makarim, konkurencia je silná, avšak nevyhnutná k tomu, aby ste urobili krok dopredu. Navyše, zrazu máte možnosť vidieť, že váš nepriateľ vo vás vidí skutočne silného súpera, čo môže byť veľmi motivujúce.

Zároveň Makarim dodáva, že aj Go-Jek sa snaží motivovať a ukázať iným podnikateľom, že súčasné technológie naozaj môžu zmeniť životy k lepšiemu. Spoločnosť Go-Jek stále pracuje, napreduje a dúfa, že o 10, alebo 20 rokov bude neustále rozvíjať ekonomiku krajiny a prenikne tak do ďalšej etapy jej spoločenského vývoja.

Komentáre