Self-made milionárka hovorí, akú otázku si položí pred každým nákupom

V podnikateľskom svete je Barbara Corcoran dobre známa. Táto milionárka dokázala vybudovať obrovskú realitnú ríšu, ktorú v roku 2001 predala za 66 miliónov dolárov.

Nedávno bola hosťom v podcaste s názvom „So Money“, v ktorom prezradila, že predtým, ako si niečo kúpi, položí si nasledujúcu otázku: „Ako často to budem používať?“

Pokiaľ sa mi niečo dobre hodí, miniem akúkoľvek čiastku, tvrdí Corcoran. Uvádza napríklad sako, ktoré si nedávno kúpila. Bolo dosť drahé, ale táto kúpa jej neprekáža, pretože vie, že to sako bude nosiť a používať.

Na druhej strane, pokiaľ niečo nevyužije, prípadne to použije len párkrát, minie na to oveľa menej.  Dobre vie, aké je to kúpiť niečo, čo ani nepotrebuje. Za poľutovaniahodný nákup považuje Gucci šaty za 3000 dolárov, ktoré mala oblečené iba dvakrát, a aj to iba preto, aby z tohto nákupu nemala až taký pocit viny.

Pokiaľ sa pred každým nákupom spýtate, ako často budete danú vec používať, pomôže vám to viac zhodnotiť vaše nákupy a výdavky. Budete obozretnejší a začnete si viac kupovať to, čo potrebujete, než to, čo chcete iba v danom momente.

Podobnú stratégiu volí aj finančný bloger „Money Wizard“. Ako tvrdí, pred každým nákupom by sa mali ľudia spýtať: “Skutočne mi táto vec prinesie šťastie?”

To, čo vás robí šťastným, sa vôbec nemusí zhodovať s vašimi priateľmi, susedmi alebo reklamou v televízii. Len preto, že vaši priatelia míňajú veľa na oblečenie, neznamená to, že je to aj pre vás. Vyhnite sa míňaniu peňazí na veci, ktoré pre vás nie sú dôležité.

Spracované podľa informácií cnbc.com

Komentáre