Tieto 4 veci by mal robiť každý podnikateľ, tvrdí úspešná obchodníčka

Barbara Corcoran (businessinsider.com)

Ak ste sa už stretli s menom Barbara Corcoran, určite viete, že ide o mimoriadne úspešnú podnikateľku a investorku.

Dnes už 69-ročná priekopníčka v oblastí realít vie, že vydať sa na podnikateľskú cestu nie je nič jednoduché a bez kotrmelcov a pádov to nepôjde. Sama priznáva, že trvalo nejaký čas, kým sa dostala tam, kde je dnes.

Pre podnikateľský magazín Enterpreuner.com prezradila, čo by mal robiť každý podnikateľ, aby zvládol náročnú cestu a úspešne sa dopracoval k cieľu. Pozrite sa, čo odporúča:

1. Buďte až iracionálne optimistickí

Corcoran hovorí, že ak chcete vytvoriť veľkú firmu, bez abnormálneho optimizmu to veru nepôjde.

„Aj keď vám každý bude hovoriť, že váš pohár je prázdny, musíte sa naň pozerať akoby bol napoly plný,“ hovorí podnikateľka.

Racionálna analýza má svoje miesto, ale pre začínajúceho podnikateľa to môže byť nebezpečné. Aby bol podnikateľ úspešný, optimizmus je často dôležitejší ako inteligencia, hovorí Corcoran.

2. Porazte strach tým, že sa mu postavíte zoči-voči

Podnikateľka priznáva, že dlhý čas sa bála verejných vystúpení. Počas prvej prezentácie pred publikom stratila hlas a zostala vydesená. Ale postupne to zvládla. Ako? Namiesto toho, aby sa rečneniu pred publikom navždy vyhla (čo by asi spravila väčšina ľudí), Corcoran sa rozhodla s týmto strachom zatočiť a predstúpiť pred študentov na Univerzite v New Yorku.

„Stáli predo mnou dve možnosti. Mohla som sa od hanby prepadnúť pod zem alebo sa naučiť, ako to prekonať,“ spomína si Corcoran. Aj Dale Carnegie raz povedal: „Robte to, z čoho máte strach. A robte to opakovane. To je najrýchlejší a najistejší spôsob, ako strach poraziť.“

3. Improvizujte

Ak začnete podnikať, pochybnosti a neistota vás bude sprevádzať takmer dennodenne. Avšak dôležité je, aby ste sa k tomu postavili ako k motivácii. Bude vás to nútiť viac sa snažiť, pretože nebudete chcieť, aby vás to dostalo,“ hovorí realitná magnátka. Pokiaľ sa vás vo vnútri zmocňujú pochybnosti, improvizujte a buďte navonok plne sebavedomí.

4. Najprv skočte, potom premýšľajte

Väčšina podnikateľov zostáva stáť na mieste a namiesto toho, aby spravili dôležitý prvý krok, neustále analyzujú a dumajú nad spôsobmi, ako vôbec začať. Výsledkom je, že zostávajú zaseknutí na jednom mieste.

„Vždy ste múdrejší pod paľbou, než keď sa na vec pozeráte zvonku,“ hovorí skúsená podnikateľka. Ak chcete byť úspešným podnikateľom, nemôžete neustále iba analyzovať, musíte do toho jednoducho skočiť. Barbara tak opäť opakuje, že logika môže niekedy podnikateľom viac ublížiť ako pomôcť.

Zdroj: entrepreneur.com; businessinsider.com

Naštartuj svoj deň s našim motivačným hrnčekom.

Komentáre