Ako dosiahnuť rovnováhu medzi prácou a rodinou? 3 rady od úspešného podnikateľa

rodina

Ako píše podnikateľ Jason Hennessey, v podnikateľskom prostredí sa často hovorí o „neúnavnej a tvrdej práci.“ Otázkou ale je, čo nás motivuje k tak tvrdej práci? Ak je podnikateľ aj rodičom, pravdepodobne je jeho najväčšou motiváciou rodina. Pre mladých podnikateľov môže byť prijateľné pracovať dlhé hodiny do noci, no ak máte rodinu, jednou z najdôležitejších priorít by malo byť dosiahnutie rovnováhy medzi vašou prácou a rodinným životom (tzv. work-life balance).

Jason Hennessey zdieľa zdieľa tri rady, ako nájsť túto vyváženú rovnováhu.

Vyhraďte si v kalendári čas pre rodinu

Prvým krokom je naplánovať si čas pre rodinu. Vyhradiť si v kalendári blok pre čítanie príbehov deťom, večeru s manželkou či spoločné hranie videohier so synom. To všetko pomáha eliminovať rozptýlenia počas chvíľ, ktoré venujeme iba rodine.

Jason si uvedomuje, že tieto vzácne chvíle s deťmi rýchlo ubiehajú a nechce ich premeškať. „Ako deti hláskujú slovo láska? Č-A-S.” Táto múdrosť je niečo, na čo vždy myslím, keď si plánujem týždeň, píše Jason.

100 %-ná pozornosť

Druhým spôsobom je dať 100 %-nú pozornosť tomu, čo práve robíte. Namiesto toho, aby sa snažil dať 100 % úsilie svojej rodine aj svojmu podnikaniu súčasne, Jason si uvedomil, že to nie je možné. Multitasking vedie iba zriedka k lepším výsledkom. Preto sa rozhodol venovať úplnú pozornosť každému okamihu a každému človeku v danej chvíli. Takýmto prístupom prejavuje úctu voči tým, ktorí sú okolo neho a zároveň dosahuje lepšie výsledky vo všetkom, čo robí. Táto stratégia síce nie je vždy jednoduchá, ale cieľom je venovať plnú pozornosť tým, ktorí sú pre neho najdôležitejší.

Vychýlenie sa z každodennej rutiny

Tretím tipom, o ktorom Jason píše, je pravidelné vychýlenie sa z bežnej rutiny. Výlety s rodinou mimo naplánovanej dovolenky alebo neočakávané predĺžené víkendy strávené spoločne v  zábavnom parku, to sú väčšinou tie najlepšie zážitky, na ktoré nikdy nezabudnete. Jason povzbudzuje ostatných, aby si dovolili občas odísť zo svojich rutín a urobili niečo neočakávané. Aj vďaka tomu si uvedomíme, čo je pre nás skutočne dôležité.

Tým, že si nájdete čas na rodinu, vytvárate blaho pre seba aj pre svoje podnikanie. Vzájomné vzťahy sú najkrajšou súčasťou ľudského bytia a uprednostňovanie vzťahov vám nakoniec prinesie pocit naplnenia.

Komentáre