Každý úspech má 4 fázy. Ktoré to sú?

Bez kontinuálneho rastu a progresu slová ako zlepšenie, dosiahnutie a úspech strácajú význam.“ – Benjamin Franklin

Existujú štyri hlavné fázy úspechu, s ktorými sa stretnete na ceste za svojimi cieľmi. Ak sa vám ich podarí identifikovať, dokážete z nich vyťažiť čo najviac.

Často sa píše o ceste k úspechu – práve tam strávite najviac času. Nápad príde v jednom konkrétnom momente. Plánovanie a “nakopnutie sa” trvá dlhší čas, ale zvyčajne nezaberie viac ako cesta.

A odmenu môžete vnímať ako nekončiaci pocit. Bohužiaľ, často sa stáva, že dlho nevydrží. Po odmene daný úspech končí. Potom prichádza čas na novú myšlienku a opakovanie celého procesu odznova.

Myšlienka

Ide o fázu založenú na vašej kreativite a predstavivosti. Vo vašej hlave sa z ničoho nič zrodí idea, o ktorej si myslíte, že má potenciál na úspech. Pevne sa jej držíte a keď sa presvedčíte o jej kvalite, posunie vás do ďalšej fázy. Ale kedy k vám prichádzajú tie najlepšie myšlienky?

Mnohí na sebe môžu pozorovať, že ich najlepšie nápady prišli v momentoch, ktoré by sa dali označiť ako nepriazeň osudu. Keď podmienky vo vašom okolí nie sú ideálne, potrebujete prichádzať s riešeniami, ktoré vás čo najskôr zbavia problémov.

Drive

Toto je fáza plánovania, motivovania a inšpirácie.

Určite ste už aj v zažili pocit „drivu,“ ktorý vás v niečom tlačil stále dopredu. Vďaka tomuto pocitu budete za svoju myšlienku bojovať a odmietnete sa len tak ľahko vzdať.

Ak vám chýba drive, je veľmi pravdepodobné, že výsledky cesty k úspechu nebudú pozitívne. Keď máte myšlienku, musíte nájsť aj motiváciu, aby ste vytrvali na nej pracovať a dotiahli to až k úspechu.

Cesta

Keď nazbierate dosť odvahy a motivácie, ktorá je vašim palivom, je čas vydať sa na cestu. Je to fáza, v ktorej strávite najviac času.

Cesta každého z nás bude vyzerať inak, preto je úplne zbytočné porovnávať sa s okolím. Na ceste si uvedomíte, že nestačí iba dúfať a čakať na výsledky. Je potrebné udržať si motiváciu a neustále vynakladať úsilie na dosiahnutie cieľa.

Pre Ellen DeGeneres bola cesta životným procesom objavovania vlastnej osoby, úspechu v kancelárii a nakoniec aj robenie rozhovorov s hviezdami z Hollywoodu pred miliónmi divákov. Na ceste prešla radosťou, smútkom mnohými zlyhaniami, ale aj úspechmi. Ale nikdy na svojej ceste nezastavila. Preto nesmiete zastaviť ani vy.

Odmena

Prišiel ten čas, kedy je vaša cesta za úspechom na konci a môžete si začať vychutnávať odmenu. Ale ani odmena nie je samozrejmosťou. Musíte byť na ňu psychicky pripravení, inak z nej v podstate nič nebudete mať. Preto je dôležité pamätať si, že nejde iba o správne uskutočnenie plánu a udržanie motivácie. Na prijatie odmeny sa treba celkovo „nastaviť.“

Príklad: Na olympiáde v roku 2016 vyhrala mladá Simone Biles 4 zlaté medaily. Mala iba 19 rokov a mnohí hovorili, že to je z časti náhodný úspech, ktorý dosiahla „zo dňa na deň.“

Avšak opak je pravdou – najlepšou na svete sa stala vďaka rokom tvrdej práce. Od olympiády 2012 každoročne vyhrala majstrovstvá sveta a olympiáda v roku 2016 bola tým momentom, kedy bola fyzicky aj psychicky pripravená na vyvrcholenie svojej cesty.

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre