Spravte ráno tieto dve mentálne zmeny a prežite úspešný deň

ranné návyky

Nech už máte akúkoľvek prácu, pravdepodobne sa aj vy občas dostanete do stresu či úzkosti. Tieto nepríjemné pocity môže vyvolať viacero vecí, napríklad nezhoda s kolegami alebo šéfom alebo nedostatok dôvery vo svoje vlastné schopnosti.

Spisovateľ a novinár Daniel McGinn skúma tieto a ďalšie témy a ponúka dva spôsoby, ako naštartovať úspešný pracovný deň.

1. Držte svoje emócie pod kontrolou hneď ráno

Prvý spôsob, o ktorom McGinn hovorí, je premena chvíľ úzkosti na pozitívne situácie. Pre ľudí, ktorí sú často veľmi nervózni, je záver z výskumu jasný – bez ohľadu na to, kto ti čo povie, nebuď posadnutý upokojením.

Ak máte v ten deň prezentáciu alebo dôležitú schôdzu, povedzte si, že spotené dlane a búšenie srdca sú pozitívnym znamením, pretože znamenajú vzrušenie.

Berte to ako príležitosť, že máte možnosť dokázať, aký ste dobrý. Stres a obavy sú poháňané naším vlastným skresleným vnímaním udalostí. Nemôžete ovládať to, čo sa okolo vás deje, ale môžete kontrolovať, ako na situáciu zareagujete.

2. Vytvorte si každodenný návyk, ktorý vám pomôže sústrediť sa

Druhá rada, ktorú McGinn navrhuje, je zaviesť každodennú rutinu alebo rituál, ktorý vám dokáže pomôcť k lepšiemu výkonu. Tento denný súbor úloh sa obzvlášť osvedčil pri športových hviezdach, a možno ho aplikovať aj na ranné návyky bežného zamestnanca.

Ako píše McGinn, návyky alebo rituály pomáhajú zlepšiť pozornosť, eliminujú rozptyľovanie, pomáhajú cítiť sa optimisticky, energicky a v sebavedomom duševnom stave. Takýmto návykom môžu byť zdravé raňajky, zoznam úloh na daný deň, prípadne meditácia.

Aj hviezda televíznej show Shark Tank, investorka a realitná magnátka Barbara Corcoranová, postupuje podľa týchto rád a vytvorila si svoju rannú rutinu. Najprv roztriedi všetky svoje úlohy do troch vedier: A, B a C. „Vedro A je to, kde je zlato,“ hovorí, “toto sú veci, ktoré posunú moje podnikanie dopredu a zarobia mi peniaze. Vždy si naplánujem a riešim ráno úlohy A ráno, pretože je to môj najproduktívnejší čas.“

McGinn zdôrazňuje, že tieto tipy môžu poskytnúť zamestnancom jedinečnú výhodu na začiatku ich kariéry. V našej kultúre orientovanej na výkon tieto malé zlepšováky môžu spôsobiť veľký rozdiel.

Spracované podľa cnbc.com

Komentáre