5 psychologických bariér, ktoré ťa brzdia. Prekonaj ich a posuň sa vpred

Nepochybne ste si už niekedy v živote povedali niečo podobné: „Keby som bol taký odvážny ako on! Keby som mala taký dar reči ako ona!“ Samozrejme, ľudia, ktorí sú úspešní, majú aj niekoľko výnimočných vlastností, no okrem toho majú ešte niečo. Ide o schopnosť prekonať niektoré bariéry, ktoré na nás všetkých číhajú. Vďaka tomu sa dokážu lepšie prebíjať potenciálnymi problémami a stať sa úspešnými.

Tu je päť najbežnejších psychologických bariér, ktoré nás brzdia v ďalšom raste. Prekonajte ich a posuňte sa vpred.

Syndróm „podvodníka“

Pri syndróme podvodníka nadobúdate pocit, že niekto vo vašom okolí určite vie, že nie ste práve najlepší rečník, prípadne že o svojom obore neviete všetko. Myslíte si, že vás vnímajú ako klamára (podvodníka), čo samozrejme neznamená, že to tak je.

Ako uvádza portál Mindtools.com, syndróm podvodníka sa dá definovať ako pocit, že si nezaslúžite svoj úspech. Začnete samých seba presviedčať, že nie ste tak inteligentní a talentovaní, ako sa môže zdať a začnete si hovoriť: „možno som mal iba šťastie, možno je to iba náhoda.“

Je to syndróm, pri ktorom máme tendenciu porovnávať sa s inými ľuďmi a obávame sa, čo si o nás pomyslia ostatní. Úspešní sa dokázali s touto psychologickou bariérou vysporiadať a namiesto toho, aby sa porovnávali s druhými ľuďmi, upriamujú sa na tie životné momenty a výzvy, ktoré im pomohli uspieť.

Negatívne myslenie

Takýto spôsob myslenia je vlastne náš vnútorný hlas, ktorý nás kritizuje a súdi. Je to hlas, ktorý v nás vyvoláva isté pochybnosti.

Negatívne myslenie je zriedkakedy k niečomu prospešné. Je to cesta, ktorá nás núti neustále sa porovnávať s ostatnými a pochybovať o sebe. Úspešní ľudia tomuto kritikovi nevenujú veľkú pozornosť. Sú schopní presmerovať svoje myslenie a zamerať sa na také myšlienky, ktoré ich spravia produktívnejšími.

Čítaj tiež: 30 pozitívnych afirmácií, ktoré zmenia tvoj život

Strach požiadať o pomoc

V praxi naozaj nepotrebujete poznať odpovede na úplne všetky otázky a je v poriadku, keď občas požiadate o pomoc. Super úspešní ľudia sa zvyčajne obklopujú ľuďmi, ktorí sú ochotní pomáhať a na druhej strane oni pomôžu im.

Je zdravé požiadať o pomoc. Ukážete tým, že aj vy dokážete byť zraniteľnými. Ak je dokonca vo vašom okolí niekto, koho obdivujete, požiadajte o mentorstvo. Sledujte taktiež na sociálnych sieťach tých, ktorých obdivujete.

Nedostatok viery vo svoje schopnosti

Toto je častá bariéra, ktorá nás brzdí v dosiahnutí našich cieľov. Nahovárame si, že nie sme dosť dobrí, že na to nemáme a neoplatí sa nám do toho ani púšťať. Naopak, úspešní ľudia veria vo svoje schopnosti. Sú si vedomí toho, že majú svetu čo ponúknuť a hlavne sa dokážu pustiť do akcie a realizovať svoje nápady. Veria, že majú pevné základy a dokážu zvládnuť úlohu, ktorá im bola zadaná. Zároveň sú títo ľudia schopní povedať, ak niečomu nerozumejú alebo ak niečo nevedia. Pracujú na sebe, vzdelávajú sa a učia sa od lepších.

Strach zo zlyhania

Toto je strach, ktorý brzdí veľké množstvo ľudí. Neúspech mnohí považujú za opak úspechu, hoci v skutočnosti je súčasťou tohto procesu. Nemali by sme očakávať úspech hneď, ako niečo vyskúšame. Zakopnutia a pády sú totiž súčasťou našej cesty. Úspešní ľudia vnímajú zlyhanie ako súčasť osobnostného rozvoja a získavania skúseností.

Vedzte, že to nie ste iba vy, u koho sa občas tieto bariéry objavujú, avšak je dôležité uvedomiť si ich a pracovať s nimi.

Spracované podľa informácií everydaypower.com; mindtools.com

Komentáre