8 tipov, ako sa prestať porovnávať s ostatnými a žiť svoj život naplno

Sociálne siete, ktoré sa dnes tešia veľkej obľube, sú žiaľ aj hlavnou príčinou depresie. Ako vyplýva zo štúdie „Journal of Depression and Anxiety“, ľudia, ktorí zvyknú tráviť čas na sociálnych sieťach, majú takmer trikrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku depresie. Prečo? Dôvodom je predovšetkým neustále porovnávanie sa s inými ľuďmi.

Ako s tým zatočiť? Tu je niekoľko užitočných tipov.

Pochopte, že vidíte iba výsledok, nie cestu

Väčšina ľudí pridáva na sociálne siete iba to najlepšie zo svojho života a nikdy nie tie zlé stránky, neúspechy, drinu a pot, ba ani to, čo všetko museli obetovať. Zvyčajne neuvidíte ich každodennú prácu a všetko, čo musia urobiť, aby si udržali predvádzanú kvalitu života. Majte teda na pamäti, že vidíte len výsledok, nie cestu. Aj keď sa môže zdať, že nikto nemá problémy a starosti, opak je pravdou.

Staňte sa naplnenými

Najlepší spôsob, ako sa prestať porovnávať s ostatnými, je naplniť svoje potreby a túžby. Majte pre niečo vášeň a vytrvalo si za tým choďte. Vďaka tomu sa stanete človekom, ktorý nebude mať potrebu porovnávať sa s ostatnými. Nie je to však ani krátka, ani ľahká cesta.

Stanovte si ciele a urobte akčný plán

Predtým ako urobíte prvý krok na ceste k svojmu úspechu, stanovte si ciele a sústreďte sa. Po stanovení cieľa si vytvorte akčný plán. Majte na pamäti, že rovnako ako vy, tak aj váš plán by mal byť flexibilný. Ak niečo nejde podľa očakávaní, zhodnoťte všetky možnosti, ktoré máte po ruke a vyberte si tú najlepšiu možnú. Niekedy vám vesmír načrtne spôsoby, ktoré ste si predtým nedokázali ani len predstaviť.

Dajte svoju firmu na prvé miesto, zabudnite na sociálne médiá

V prvom rade, ak svoju cestu za úspechom ešte len začínate, nemôžete sa porovnávať s tými, ktorí sú už dávno uprostred cesty alebo už dosiahli veľký úspech. Nikdy sa nedostanete do cieľa, ak vás bude držať vzadu úspech niekoho iného. Trávte čo najmenej času na platformách sociálnych médií a starajte sa o svoj vlastný biznis.

Prechádzajte životom vlastným tempom

Každý má svoju cestu a svoje tempo. Keď budete na sebe pracovať, zdokonaľovať sa a veriť si, nakoniec sa vám to podarí. Nevzdávajte sa, ak to bude trvať dlhšie. Ak vám do cesty príde prekážka, prijmite ju. Prekážky sú príležitosti pozrieť sa na niečo z iného uhla pohľadu a naučiť sa niečo nové.

Zbavte sa obmedzujúcich presvedčení

Nenechajte sa odradiť obmedzujúcimi presvedčeniami, ktoré vám hovoria „nestojíte za to“ alebo „je to nemožné“. Ak budete niečo také počuť od svojich príbuzných, priateľov alebo vo vlastnej hlave, ignorujte to. Vaša myseľ vás môže oklamať.

Prestaňte sa zaujímať o názory iných ľudí

Prestaňte sa starať o to, čo si o vás môžu myslieť iní ľudia. Pracujte na svojich cieľoch, buďte vytrvalí a sústreďte sa. Vedzte, že ľudia na vás aj tak často nemyslia. Je lepšie skúsiť a zlyhať, ako ľutovať, že ste to nikdy ani neskúsili.

Správajte sa k sebe dobre

Buďte svojim najlepším priateľom. Nebuďte na seba príliš prísni a doprajte si aj relax. Praktizujte často digitálnu detoxikáciu. Pamätajte: nemusíte nikomu nič dokazovať, nemusíte robiť dojem na iných ľudí a ani im nič ukazovať. Sústreďte sa na svoj vlastný život a svoje šťastie.

Komentáre