O tomto ste nevedeli: 15 zaujímavých faktov o miliardároch

Elon Musk (Foto: wikimedia)

Podľa magazínu Forbes je v súčasnosti na svete 2755 miliardárov, ktorých celková hodnota majetku dosahuje 13,1 bilióna dolárov. Táto malá časť populácie dosiahla úroveň bohatstva, ktorú si väčšina z nás nedokáže ani len predstaviť. Ak sa niekedy zamýšľate nad tým, ako veľmi sú títo ľudia bohatí, potom vás môžu zaujímať nasledujúce fakty.

1. Pandémia koronavírusu ešte viac prehĺbila rozdiely v bohatstve, takže kým chudobní chudobneli, najbohatší sa stali ešte viac bohatými. Až 86% miliardárov za posledný rok zbohatlo. Navyše, do rebríčka miliardárov magazínu Forbes pre rok 2021 pribudlo 493 ľudí.

2. Na svete dnes existuje takmer 20-krát viac miliardárov, než tomu bolo v roku 1987. Kým vtedy bolo na svete iba 140 miliardárov, dnes ich je 2755.

3. Väčšina miliardárov je self-made, čo znamená, že k bohatstvu sa dopracovali vlastným úsilím. Kým v roku 2001 bol podiel self-made miliardárov iba 49%, v tomto roku je to až 72%.

4. Ako vyplýva z rebríčka magazínu Forbes, najviac miliardárov (724) majú USA. Tesne za Spojenými štátmi je Čína (698 miliardárov).

5. Elon Musk je v súčasnosti najbohatším človekom na svete s odhadovanou hodnotou majetku 300 miliárd dolárov. Aj keby ste ročne zarábali 100 miliónov USD, stále by vám trvalo 3000 rokov, kým by ste dosiahli túto úroveň bohatstva.

6. Druhý najbohatší miliardár sveta, zakladateľ a riaditeľ Amazonu Jeff Bezos, každú sekundu zarobí približne 3700 dolárov.

Jeff Bezos
Jeff Bezos (Flickr)

7. Nielen medzi bohatými a chudobnými, ale dokonca aj medzi miliardármi existuje obrovská priepasť bohatstva. Drvivá väčšina (94% z nich) má hodnotu majetku 10 miliárd USD a menej. „Super miliardárov“, ktorých hodnota majetku prevyšuje 30 mld. USD, je len 1% zo všetkých miliardárov.

8. Podľa rebríčka Bloomberg Billionaires Index je na svete už 10 ľudí, ktorých hodnota majetku prevyšuje hodnotu 100 miliárd dolárov.

9. Najbohatšou ženou je v súčasnosti francúzska dedička Francoise Bettencourt Meyers. Ide o vnučku zakladateľa spoločnosti L’Oréal. Hodnota jej majetku dosahuje 94 miliárd dolárov.

10. Finančník a miliardár Goerge Soros za jeden deň zarobil viac ako miliardu dolárov. Bolo to v roku 1992, kedy tento finančník vsadil na pád britskej libry.

11. Miliardári sú často aktívni aj v politike. Podľa série „Explained“ vysielanej na Netfixe je asi stovka svetových lídrov miliardármi.

12. Profesor zo Stanfordskej univerzity, David Cheriton sa stal miliardárom vďaka tomu, že zainvestoval do nápadov svojich študentov. Cheriton stál pri zrode internetového obra Google.

Google (Flickr)

13. Za prvého najbohatšieho človeka z rozvojovej krajiny je považovaný Mexičan Carlos Slim Helú. Kedysi bol dokonca najbohatším človekom na svete. Dnes v miliardárskom rebríčku Bloomberg Billionaires Index obsadzuje 18. priečku.

14. Prvým spisovateľom, ktorý vďaka písaniu a knihám dosiahol hodnotu majetku 1 miliarda dolárov, bola autorka knihy Harry Potter J. K. Rowlingová.

15. Najmladší miliardár na svete má iba 18 rokov. Je ním Kevin David Lehmann, ktorý po svojom otcovi zdedil 50%-ný podiel v nemeckej sieti DM-drogerie Markt. Hodnota jeho majetku sa odhaduje na 3,3 miliardy dolárov.

Komentáre