Ako uspieť? 4 lekcie od miliardára DeJoriu, ktorý bol kedysi bezdomovcom

John Paul Dejoria
Miliardár J. P. Dejoria (Flickr/Gage Skidmore)

Ľudia, ktorí sa vypracovali prakticky z ničoho, disponujú vlastnosťami, ktoré môžu byť inšpiráciou pre každého podnikateľa. Jedným z takýchto ľudí je aj John Paul DeJoria, zakladateľ vlasovej značky Paul Mitchell. Predtým, než sa z neho stal úspešný podnikateľ a miliardár, skončil dvakrát na ulici. Napriek mnohým prekážkam sa nikdy nevzdal svojho cieľa, vytrval a nakoniec dosiahol obrovský úspech.

Tu sú štyri lekcie, ktoré si podnikatelia môžu vziať z jeho neuveriteľnej cesty k úspechu.

1. Nebuďte príliš hrdí na to, aby ste požiadali o pomoc

Keď bol DeJoria bezdomovec, jeho hrdosť mu bránila v tom, aby svoju mamu požiadal o strechu nad hlavou. Chcel si totiž ubytovanie zabezpečiť vlastnými silami. Namiesto toho ju poprosil o pár stoviek dolárov, čo by pomohlo, kým sa nepostaví na nohy.

balik ebookov

Jeho kamarát, motorkár, mu ponúkol voľnú izbu, kde by mohli zostať on a jeho 2-ročný syn. Niektoré z „motorkárskych mamičiek“ mu dokonca pomohli postarať sa o jeho syna. DeJoria priznáva, že to bol prejav podpory, ktorý mu zmenil život. Ako podnikateľ niekedy budete potrebovať pomoc, takže sa nebojte pýtať a požiadať o ňu.

2. Naučte sa skromnosti

Keď sa DeJoria prvýkrát ocitol bez domova, potreboval peniaze na jedlo. Zbieral preto fľaše od limonády, pričom v obchodoch s potravinami a alkoholom inkasoval dva centy za malú fľašu a päť centov za veľkú. To mu zaistilo, že mohol uživiť seba aj svojho syna.

Zo začiatku si budete musieť utiahnuť opasok. DeJoria si spomína na to, ako chodil na obchodné stretnutia autobusom a raz si dokonca dohodol stretnutie na stanici metra.

Foto: thehustle.co

3. Nezmyselný risk je hlúposť

Na rozbehnutie spoločnosti John Paul Mitchell Systems, výrobcu produktov starostlivosti o vlasy, DeJoria potreboval 500-tisíc dolárov. Posledné peniaze, ktoré mal k dispozícii, minul iba chvíľu predtým, ako išiel k investorovi, ktorý chcel startup podporiť čiastkou 1,5 milióna dolárov. Nakoniec sa investor stiahol kvôli rastúcej inflácii a DeJoria bol opäť bez domova.

Podnikanie je síce risk, ale nezmyselné riskovanie je hlúposť. Pokiaľ ide o peňažné toky, sledujte ich. A nekupujte si nové auto, keď máte podpísanú zmluvu, avšak peniaze ešte nemáte pripísané na účte.

4. Je zbytočné obviňovať druhých

DeJoria hovorí, že nikdy sa nezbavoval zodpovednosti a neobviňoval za svoje chyby druhých ľudí. Aj keď sa vám zo začiatku nebude dariť, nezvaľujte vinu za svoj neúspech na druhých, ale zmeňte svoje metódy. Podnikatelia sa musia dostať von a – podnikať. A obviňovanie iných vám nepomôže naplniť váš bankový účet.

Tí, ktorí sa museli predrať z nuly až na vrchol, majú tendenciu pozerať sa na peniaze trochu inak. Peniaze prichádzajú a odchádzajú, ale viera, že ich dokážu zarobiť, z nich viac nikdy nezmizne. A to je skutočný duch podnikania – ochota prijať výzvy, ktoré vám svet postaví do cesty, a presvedčenie, že žiadna z nich nie je neprekonateľná.

O príbehu miliardára J. P. Dejoriu sme písali v tomto článku.

Zdroj: entrepreneur.com

Komentáre