Ako uspieť? 4 lekcie od miliardára DeJoriu, ktorý bol kedysi bezdomovcom

John Paul Dejoria
Miliardár J. P. Dejoria (Flickr/Gage Skidmore)

Ľudia, ktorí uspeli od nuly, disponujú vlastnosťami, ktoré môžu byť inšpiráciou pre všetkých podnikateľov. K takýmto ľuďom môžeme bezpochyby zaradiť aj Johna Paul DeJoriu. Predtým, než sa z neho stal úspešný podnikateľ a miliardár, sa spoluzakladateľ vlasovej rady Paul Mitchell dvakrát ocitol na ulici.

Napriek mnohým prekážkam sa nikdy nevzdával svojho cieľa, vytrval a dosiahol úspech. Tu sú štyri veci, ktoré sa podnikatelia môžu naučiť z jeho neuveriteľného vzostupu z nuly až k miliardám.

1. Nebuďte príliš hrdí na to, aby ste požiadali o pomoc

Keď bol DeJoria bezdomovec, jeho hrdosť mu bránila v tom, aby svoju mamu požiadal o strechu nad hlavou. Chcel si totiž ubytovanie zabezpečiť sám. Namiesto toho ju poprosil o pár stoviek dolárov, čo by pomohlo, kým sa nepostaví na nohy.

Jeho kamarát, motorkár, mu ponúkol voľnú izbu, kde by mohli zostať on a jeho 2-ročný syn. Niektoré z „motorkárskych mamičiek“ mu dokonca pomohli postarať sa o jeho syna. DeJoria priznáva, že to bol prejav podpory, ktorý mu zmenil život. Ako podnikateľ niekedy budete potrebovať pomoc, takže sa nebojte pýtať a požiadať o pomoc.

2. Naučte sa skromnosti

Keď sa DeJoria prvýkrát ocitol bez domova, potreboval peniaze na jedlo, a tak zbieral fľaše od limonády, pričom v obchodoch s potravinami a alkoholom inkasoval dva centy za malú fľašu a päť centov za veľkú. To mu zaistilo, že mohol uživiť seba aj svojho syna.

Zo začiatku si budete musieť utiahnuť opasok. DeJoria si spomína na to, ako chodil na stretnutia autobusom a raz si dokonca dohodol stretnutie na stanici metra.

Foto: thehustle.co

3. Nezmyselný risk je hlúposť

Na rozbehnutie spoločnosti John Paul Mitchell Systems, výrobcu produktov starostlivosti o vlasy, DeJoria potreboval 500-tisíc dolárov. Posledné financie, ktoré mal k dispozícii, minul chvíľu predtým, ako išiel k investorovi, ktorý chcel startup podporiť čiastkou 1,5 milióna dolárov. Nakoniec sa investor stiahol kvôli rastúcej inflácii a DeJoria bol opäť bez domova.

Podnikanie je síce risk, ale nezmyselné riskovanie je hlúposť. Pokiaľ ide o peňažné toky, sledujte ich. A nekupujte si nové auto, keď máte podpísanú zmluvu, avšak peniaze ešte nemáte pripísané na účte.

4. Je zbytočné obviňovať druhých

DeJoria hovorí, že nikdy sa nezbavoval zodpovednosti a neobviňoval za svoje chyby druhých ľudí. Aj keď sa vám zo začiatku nebude dariť, nezvaľujte vinu za svoj neúspech na druhých, ale zmeňte svoje metódy. Podnikatelia sa musia dostať von a – podnikať. A obviňovanie iných vám nepomôže naplniť váš bankový účet.

Tí, ktorí sa museli predrať z nuly až na vrchol, majú tendenciu pozerať sa na peniaze trochu inak. Peniaze prichádzajú a odchádzajú, ale viera, že ich dokážu zarobiť, z nich viac nikdy nezmizne. A to je skutočný duch podnikania – ochota prijať výzvy, ktoré vám svet postaví do cesty, a presvedčenie, že žiadna z nich nie je neprekonateľná.

O príbehu miliardára J. P. Dejoriu sme písali v tomto článku.

Spracované podľa informácií entrepreneur.com

Komentáre