3 spôsoby, ako bohatí ľudia dokážu viac ušetriť

Účtovník a spisovateľ Tom Corley analyzoval návyky 233 bohatých ľudí, väčšinou milionárov. Okrem mnohých iných zistení Corley odhalil, ako títo ľudia pristupujú k šetreniu a akými trikmi dokážu usporiť viac, než väčšina ľudí.

Ako uvádza, tieto tri návyky milionárov by ste mali kopírovať:

1. Vytvorte si zoznam finančných cieľov a majte ho stále na očiach

Corley zistil, že 80% bohatých ľudí je priam „posadnutých“ sledovaním cieľov. Pravidelne sa upriamujú na svoje denné ale aj dlhodobé ciele.

Ak sa vám nedarí ušetriť želaný objem prostriedkov, stanovte si konkrétny finančný cieľ a pripnite ho niekam, kde ho uvidíte každý deň.

Experti na osobné financie odporúčajú, že cieľ zameraný na sporenie by mal obsahovať konkrétne krátkodobé kroky. Cieľ môže vyzerať napr. takto: V tomto roku ušetrím 3000€ a to tak, že každý týždeň na svoj sporiaci účet prevediem 63€.

Denná kontrola týchto cieľov vám umožní sústrediť sa na dlhodobé ciele a vyhnúť sa napríklad impulzívnym nákupom.

2. Dodržujte pravidlo 24-hodinových výdavkov

Zakaždým, keď máte chuť niečo kúpiť, zvážte, či je to niečo, čo skutočne potrebujete. Ak sú dôvodom nákupu emócie a túžba (napríklad drahá kabelka), tento nákup odložte aspoň na 24 hodín.

Počas tejto doby si dokážete uvedomiť svoje dlhodobé finančné ciele, prípadne nájdete iné riešenie (lacnejšia alternatíva).

3. Ušetrite 20% svojho príjmu

Väčšina bohatých ľudí, ktorých Corley analyzoval, dokáže ušetriť značnú časť príjmov. Corley odporúča odložiť si aspoň 20% z čistého mesačného príjmu.

Takže ak mesačne domov donesiete 1000€, mali by ste usporiť aspoň 200€. Môžete si opäť nastaviť automatický prevod na sporiaci účet.

Postupom času uvidíte, ako sa váš sporiaci účet rozrastá. „80% bohatých ľudí z môjho prieskumu zbohatlo až vo veku 50 rokov. Budovanie bohatstva trvá dlho,“ dodáva Corley.

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre