3 spôsoby, ako bohatí ľudia dokážu viac ušetriť

Účtovník a spisovateľ Tom Corley analyzoval návyky 233 bohatých ľudí, väčšinou milionárov. Okrem mnohých iných zistení Corley odhalil, ako títo ľudia pristupujú k šetreniu a akými trikmi dokážu usporiť viac, než väčšina ľudí.

Ako uvádza, tieto tri návyky milionárov by ste mali kopírovať:

1. Vytvorte si zoznam finančných cieľov a majte ho stále na očiach

Corley zistil, že 80% bohatých ľudí je priam „posadnutých“ sledovaním cieľov. Pravidelne sa upriamujú na svoje denné ale aj dlhodobé ciele.

Ak sa vám nedarí ušetriť želaný objem prostriedkov, stanovte si konkrétny finančný cieľ a pripnite ho niekam, kde ho uvidíte každý deň.

Experti na osobné financie odporúčajú, že cieľ zameraný na sporenie by mal obsahovať konkrétne krátkodobé kroky. Cieľ môže vyzerať napr. takto: V tomto roku ušetrím 3000€ a to tak, že každý týždeň na svoj sporiaci účet prevediem 63€.

Denná kontrola týchto cieľov vám umožní sústrediť sa na dlhodobé ciele a vyhnúť sa napríklad impulzívnym nákupom.

2. Dodržujte pravidlo 24-hodinových výdavkov

Zakaždým, keď máte chuť niečo kúpiť, zvážte, či je to niečo, čo skutočne potrebujete. Ak sú dôvodom nákupu emócie a túžba (napríklad drahá kabelka), tento nákup odložte aspoň na 24 hodín.

Počas tejto doby si dokážete uvedomiť svoje dlhodobé finančné ciele, prípadne nájdete iné riešenie (lacnejšia alternatíva).

Nákupy na internete

3. Ušetrite 20% svojho príjmu

Väčšina bohatých ľudí, ktorých Corley analyzoval, dokáže ušetriť značnú časť príjmov. Corley odporúča odložiť si aspoň 20% z čistého mesačného príjmu.

Takže ak mesačne domov donesiete 1000€, mali by ste usporiť aspoň 200€. Môžete si opäť nastaviť automatický prevod na sporiaci účet.

Postupom času uvidíte, ako sa váš sporiaci účet rozrastá. „80% bohatých ľudí z môjho prieskumu zbohatlo až vo veku 50 rokov. Budovanie bohatstva trvá dlho,“ dodáva Corley.

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre