Príbeh dvoch bratov: Začínali v starej dodávke, dnes vlastnia multimiliónovú firmu

Dnes si predstavíme inšpiratívny príbeh dvoch bratov, ktorí svoje podnikanie začínali v starej dodávke. Napriek mnohým nezdarom to nevzdávali a svoj sen premenili na miliónovú spoločnosť.

Príbeh sa začal písať v roku 1988, kedy sa bratia Bert a John Jacobs vybrali na dobrodružnú 7-týždňovú cestu z Kalifornie do Bostonu. Nemali takmer žiadny plán, len pár drobných vo vrecku, mapu Spojených štátov a obrovské odhodlanie spoznávať nové miesta a ľudí.

Domov sa však nevrátili bohatí na peniaze, ale na skúsenosti, ktoré ihneď pretavili do svojho prvého podnikania.

S pozitívnym myslením a veľkým odhodlaním sa pustili do predaja vlastných tričiek, čo však nedopadlo vôbec podľa ich očakávaní. Zákazníci nepribúdali, a tak  bratia boli nútení zamyslieť sa, ako ďalej. Aj napriek prvotnému neúspechu John a Bert vytrvali a pokračovali v podnikaní, avšak s inou cieľovou skupinou.

Tento krát sa zamerali na vysokoškolských študentov, ktorí bývali na internátoch vzdialených niekoľko kilometrov. To prinútilo bratov k prvej investícii, kúpe tzv. futbalovej dodávky za 2100 dolárov.

Prostredníctvom nej sa počas noci presúvali z jedného vysokoškolského internátu na druhý a neúnavne ponúkali svoje tričká. Biznis však ani tu zďaleka nešiel tak hladko ako si predstavovali a tržby sa držali na veľmi nízkych hodnotách.

Bert stratil priateľku, rodina a priatelia o nich neustále pochybovali, či dokonca ich považovali za bláznov, ktorí chcú z jednej starej dodávky s pár tričkami urobiť úspešný podnik.

John a Bert si čoraz viac uvedomovali, že je najvyšší čas niečo zmeniť. Po účasti na jednom večierku ich napadla výborná myšlienka. Začali usporadúvať párty, na ktorých hostí bavili svojimi zaujímavými príbehmi zo 7-týždňovej cesty, rozdávali zadarmo pivo a popri tom získavali od ľudí spätnú väzbu na ich navrhnuté tričká.

Ako sa hovorí, konštruktívna spätná väzba má cenu zlata, čo sa potvrdilo aj na poslednom večierku. Práve tam predstavili svoj nový návrh trička s nápisom: Life is good – Život je dobrý, ktorým poukazovali na to, aké ťažké si je udržať pozitívne myslenie vo svete plnom negatívnych správ a príbehov.

Tričká zožali neočakávaný úspech a behom jednej hodiny boli všetky kusy vypredané.

Tu ale cesta Berta a Johna nekončila. Obaja vedeli, že dosiahnutý úspech je len začiatkom,  nesmú teda prestať pracovať, zdokonaľovať sa a ďalej predávať.

Ich vytrvalosť a odhodlanie opäť priniesli svoje ovocie a za dva týždne sa bratom podarilo zarobiť na predaji tričiek neuveriteľných 87 000 dolárov.

Rastúce zisky ich zároveň podnietili k prijatiu svojho prvého zamestnanca, ktorého sa bratom podarilo nielenže vyplatiť, ale opäť zvýšiť tržby o viac ako 50%. John a Bert však stále neprestávali usilovne pracovať a postupom času vybudovali svoju prvú kanceláriu, navrhli ďalšie množstvo originálnych tričiek s humornými nápismi a zamestnali ďalších pracovníkov.

Dnes títo bratia vlastnia úspešnú korporáciu Life is Good, ktorá poskytuje prácu viac ako 200 zamestnancom. Celkovo majú zastúpenie vo viac ako 4500 retailových miestach a ich ročný obrat dosahuje 100-miliónov dolárov.

Aj tento príbeh dokazuje, že mať úspešný podnik si nemusí vyžadovať žiadne veľké investície. Predovšetkým to chce odhodlanie, tvrdú prácu, trpezlivosť a optimizmus.

Veď ako hovoria bratia John a Bert, kľúčom k úspechu je každodenný úsmev, ktorý nás učí pozitívne myslieť, prekonávať prekážky a úspešne riešiť problémy.  Život nie je jednoduchý, ani perfektný, ale s úsmevom a optimizmom môže byť naozaj dobrý.

Predajňa Life is Good
Facebook

Foto: businessinsider.com

Komentáre