Steve Jobs a Albert Einstein pripisujú svoj úspech tejto schopnosti

Steve Jobs (wikimedia)

Aj keď každý z nich uspel v inej dobe, obaja sa zhodli na tom, že jadrom ich úspechu je intuícia.

Intuícia je schopnosť rýchleho chápania či odhadu, ktorému nepredchádzalo žiadne uvažovanie či percepcia.

Jobs o sile intuície hovoril vo svojej biografii s názvom Steve Jobs. Ako povedal spisovateľovi W. Isaacsonovi, intuícia je veľmi silná vec. Silnejšia, ako intelekt.

Napríklad iPhone, ktorý je aj po 10 rokoch stále populárnym smartfónom, je dôkazom Jobsovej intuitívnej povahy. Kým konkurencia vsádzala na QWERTY klávesnice, iPhone prišiel s inovatívnym dizajnom s viacdotykovou obrazovkou a úplne zmenil štýl inteligentných telefónov.

„Musíte niečomu veriť. Vášmu vnútru, osudu, životu, karme, čomukoľvek,“ uviedol počas svojho prejavu na Standforskej univerzite. „Tento prístup ma nikdy nesklamal a zmenil môj život,“ dodal.

Pri Einsteinovi by väčšina predpokladala, že uprednostní logiku pred intuíciou, no opak je pravdou. Známy je aj jeho výrok: „Intuitívna myseľ je posvätný dar a racionálna myseľ je verný služobník.“

V 20. rokoch 20. storočia čelila Einsteinova teória relativity mimoriadne ostrým námietkam a vyšli stovky brožúr, ktorých autori sebavedome tvrdili, že vyvrátili Einsteinovu teóriu. Fyzik sa ale riadil svojim inštinktom a naďalej si stál za svojou prácou. Netreba pripomínať, že Einsteinova všeobecná teória relativity je dnes známa ako vrchol modernej fyziky.

„Všetky veľké úspechy vedy musia vychádzať z intuitívnych znalostí,“ povedal podľa Psychology Today raz Einstein svojmu priateľovi. „Občas som si istý, že mám pravdu, aj keď nepoznám dôvod.“

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre