Giovanni Ferrero: taliansky miliardár, ktorý stojí na čele čokoládového impéria

Giovanni Ferrero (Reuters)

Lieskovo-orieškovú pochúťku Nutella zrejme netreba nikomu zvlášť predstavovať. Táto značka má po celom svete milióny fanúšikov a je jedným z produktov talianskej spoločnosti Ferrero. Na čele tohto rodinného impéria dnes stojí 56-ročný Giovanni Ferrero, ktorý firmu prevzal po svojom otcovi.

Zrod spoločnosti Ferrero SpA

Celé to začalo v roku 1946, kedy Pietro Ferrero (Giovanniho starý otec) zakladal firmu Ferrero SpA. Jej hlavným produktom bola oriešková nátierka Supercrema (predchodca Nutelly), ktorá bola reakciou na nedostatok čokolády v Taliansku spôsobeným vojnou.

„Mal vynálezcov syndróm,“ hovorí o svojom starom otcovi Giovanni. Každú hodinu sa zobúdzal, išiel do laboratória a uprostred noci budil svoju manželku so slovami: Ochutnaj to, toto je skvelý recept.

Firmu neskôr prevzal Michele Ferrero, Pietrov syn, ktorý v roku 1962, keď sa Taliansko dostávalo z povojnového krachu, zvýšil kvalitu Supercremy. Krajina si konečne mohla dovoliť pravú čokoládu a tak do zmesi pridal viac kakaa a kakaového masla. Zmenil tiež značku tohto čokoládového krému a na svet prišla Nutella.

Príchod Nutelly odštartoval obrovský rast firmy, ktorá dnes vyrába nielen túto sladkú pochúťku, ale aj produkty ako Tic Tac, Kinder, tyčinky Butterfinger či Ferrero Rocher.

Aj napriek obrovskému úspechu sa dnes Giovanni Ferrero a jeho spoločnosť správajú veľmi nenápadne. Utajenosť a zabezpečenie ich kultúry je na takej úrovni, že sa dá prirovnať k NASA.

Niektoré informácie o tomto miliardárovi a firme Ferrero sa ale dajú získať, vďaka čomu ho môžete bližšie spoznať v tomto článku.

Kto je Giovanni Ferrero

Giovanni Ferrero sa narodil v roku 1946 a je najmladším synom Michele Ferrera. Do ukončenia strednej školy žil v Európe, konkrétne na belgickej internátnej škole. Podľa agentúry NIAF pokračoval v štúdiu marketingu na Lebanon Valley College v Annville (Pensylvánia).

Hneď po štúdiu sa zapojil do rodinného podnikania. Ferrerova prvá práca pre rodinnú spoločnosť spadala pod značku TicTac v Belgicku. V roku 1997 sa Giovanni a jeho brat Pietro stali generálnymi riaditeľmi firmy.

Pietro riadil každodennú logistiku spoločnosti, zatiaľ čo Giovanni sa viac zameriaval na kreatívnu činnosť. Ich spolupráca bola náhle prerušená v roku 2011, kedy Pietro zomrel na infarkt. Giovanni tak ostal na mieste generálneho riaditeľa sám, pričom jeho otec zastával funkciu výkonného predsedu.

Ferrero SpA (Wikiwand)

Prevzatie firmy

V roku 2015 jeho otec Michele Ferrero zomrel a spoločnosť ostala iba v Giovanniho rukách. Miesta dvoch generálnych riaditeľov a výkonného predsedu obsadzoval až do roku 2017, kedy na pozíciu generálneho riaditeľa nastúpil Lapo Civiletti.

Giovanni nemá osobnosť, ktorú by ste od miliardára očakávali a spomedzi bratov Ferrerovcov bol vždy ten introvertnejší. Noah Kirsch z magazínu Forbes ho opísal ako nenápadného a dobre oblečeného človeka s odzbrojujúcim smiechom. Zároveň ale dodal, že úlohu vodcu medzinárodnej spoločnosti zvláda výborne.

Odkedy sa stal jediným lídrom, Ferrero porušil niektoré tradície. Keď nad spoločnosťou získal plnú moc, rozhodol sa na pozíciu generálneho riaditeľa dosadiť človeka mimo rodiny. V roku 2015 kúpil za $170 miliónov továreň na čokoládu Thorntons, v roku 2018 do Ferrero Group prešli aj Butterfinger a BabyRuth od Nestlé a v roku 2019 kúpil aj časť spoločnosti Kellogg´s zameranú na sušienky.

Ani tieto podnikateľské kroky nespadajú do plánov jeho otca, ktorý chcel spoločnosť rozvíjať iba v rámci ich rodiny. Ferrero sa k tomu vyjadril zaujímavou myšlienkou: „Tradícia je ako luk. Čím viac naťahujeme jej tetivu, tým ďalej môžeme dostreliť šípy modernizácie a inovácií.“

Súkromie nadovšetko

Ako sa raz vyjadril John Hooper z The Guardian, Ferrero Group je jednou z najtajnejších firiem na svete. Výrobca sladkostí usporiadal prvú prehliadku továrne v Albe až v roku 2011, čiže až po 65 rokov chodu firmy. O 7 rokov neskôr, teda až v roku 2018, poskytol predseda firmy prvý rozhovor pre americké médiá.

Dôvod, prečo sa na prehliadku dovtedy nedalo dostať, bolo údajne tajomstvo receptu na Nutellu a výrobných technológií. Vedenie sa podľa anonymného zamestnanca v spoločnosti bálo špionáže a odhalenia ich postupov.

Podobne sa správal aj Ferrerov otec, ktorý pred novinármi tajil podrobnosti svojho života a vždy, keď sa objavil na verejnosti, mal tmavé okuliare, píše denník Washington Post.

Ako uvádza magazín Forbes, Giovanni dnes firmu riadi z Luxemburgu. Ferrerov otec Michele žil v Monte Carle a pracoval v Taliansku, pričom medzi týmito dvoma miestami sa presúval vrtuľníkom. Je možné, že podobný štýl volí aj Giovanni.

Spracované podľa informácií businessinsider.com

Komentáre