3 návyky, vďaka ktorým som sa ako 28-ročný stal milionárom

Erik Bergman
Erik Bergman

Švédsky podnikateľ Erik Bergman je spoluzakladateľom spoločnosti Catena Media, ktorá dnes zamestnáva 390 ľudí a jej trhová hodnota dosahuje viac ako 400 miliónov dolárov. Neskôr z firmy odišiel a založil charitatívnu iniciatívu Great.com.

Píše Erik Bergman:

Možno ste o mne alebo mojom podniku nikdy nepočuli, no podľa definície mnohých ľudí som sa stal úspešným.

S mojim najlepším kamarátom sme založili podnik fungujúci na princípe affiliate marketingu, ktorý neskôr získal kapitál z fondu s rizikovým kapitálom.

Po niekoľkých rokoch práce na našej spoločnosti sme s hodnotou 200 miliónov dolárov vstúpili na švédsku burzu s cennými papiermi. V ten deň som oslávil 28. narodeniny a ja som sa stal milionárom.

Nie som naivný, nie som ani perfektný. Dokonca som napísal pomerne rozsiahly článok o chybách, ktoré som ako podnikateľ urobil a ako ma tieto zlé rozhodnutia ovplyvnili po osobnostnej aj profesionálnej stránke. Taktiež si uvedomujem, že rozhodnutia a udalosti, ktoré sa v mojom živote udiali, boli z časti náhodné.

Avšak nedá sa povedať, že tam, kde som dnes, som sa dostal iba vďaka šťastiu. Dokázal som si vytvoriť návyky, ktoré ma každý deň posúvali bližšie k úspechu. Tu sú tri z nich, ktoré môžete využiť aj vy.

Zamerajte sa na cieľ a robte to, čo vás baví

Existujú stovky stratégií a kníh, ktoré sa venujú stanoveniu cieľov – častokrát od expertov, ktorí majú oveľa viac skúseností než ja. Avšak ja som dosiahol svoj cieľ bez toho, aby som sa držal nejakej agendy alebo analyzoval svoje výsledky z minulosti. Viac som sa zameriaval na uprednostňovanie obľúbených aktivít.

Čo to znamená?

Veľa podnikateľov sa zameriava iba na ten finálny cieľ, ktorý môže byť definovaný rôzne. Je to akási cieľová línia, ktorú sa snažia za každú cenu dosiahnuť. Tento prístup ich ale núti obetovať určité veci v ostatných oblastiach života.

Nedá sa povedať, že by to bolo nesprávne – mnohí podnikatelia práve takto dosiahli svoj úspech. Ale ja rád robím veci inak. Radšej uprednostním také aktivity, ktoré sú zároveň zamerané na môj cieľ a aj ma bavia.

Napríklad v roku 2019 som si povedal, že chcem rozšíriť svoj dosah na sociálnych sieťach. Založil som novú organizáciu a podcast zameraný na podnikanie. Vedel som, že čím väčšia bude moja komunita na sociálnych sieťach, tým viac sa mi bude dariť v spomínaných aktivitách. Jediný problém bol ten, že ja nemám rád sociálne médiá.

A tak som sa rozhodol nájsť niečo, čo mi prinesie radosť a zároveň bude povedomie o mojich projektoch rásť. Chcel som nájsť spôsob, ako s radosťou rozrásť svoj dosah na sociálnych sieťach.

Začal som s Twitterom. Skúšal som napodobňovať ostatných úspešných ľudí – pýtal som sa otázky, reagoval som na ostatné príspevky a tweetoval som vždy, keď sa dalo.

Po pár týždňoch som si uvedomil, že princíp Twitteru ma až tak nepriťahuje. Je dobrý na jednorazové oznamy a diskusie o aktuálnych udalostiach, ale nenapĺňal moju túžbu po rozsiahlych diskusiách o nápadoch a témach, ktoré by mojich fanúšikov zaujímali.

To ma priviedlo k Facebooku.

Založil som facebookovú skupinu, v ktorej mohli podnikatelia zdieľať svoje nápady. Onedlho mala skupina viac ako 350 členov a ja som každý deň pridával obsah a odpovedal na komentáre.

Netrvalo dlho a ja som si uvedomil, že ma nebavia administratívne povinnosti spojené s vedením skupiny.

To ma priviedlo na Instagram.

Už po chvíli som vedel, že Instagram je sociálna sieť pre mňa. Tu som mohol diskutovať, jednoducho a rýchlo zdieľať obsah, zvyšovať povedomie o veciach, ktoré som považoval za dôležité a spolupracovať s používateľmi s rovnakým zameraním.

Výsledkom bolo, že sa môj účet na Instagrame rozrástol z 3.000 na 100.000 followerov. Tým, že som našiel niečo, čo som si užíval, dokázal som niekoľkonásobne prekonať svoje pôvodné ciele. Ak by som sa venoval rovnako všetkým sociálnym sieťam, nikdy by som nemal taký dosah, ako mám dnes.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Veľa podnikateľov sa bojí požiadať o pomoc, pretože si myslia, že tým dotyčného človeka otravujú a zaťažujú. V skutočnosti to býva naopak.

Keď niekoho žiadate o pomoc, vyjadrujete tým rešpekt a uznanie k jeho schopnostiam, intelektu a skúsenostiam, ktoré by ste radi získali. V skratke – žiadosť o radu je v podstate kompliment a iba málokto odmieta komplimenty.

Pri žiadaní o pomoc buďte špecifickí.

Toto je veľmi dôležité ak sa chcete vyhnúť spomínanému otravovaniu človeka, ktorého o pomoc žiadate. Na začiatok vysvetlite, prečo ste prišli práve za ním, potom zrozumiteľne vysvetlite, čo presne chcete. Ľudia vám radi pomôžu, ak sa vás nebudú musieť pýtať 20 otázok len aby zistili, čo vlastne chcete.

Zariaďte, aby pre nich bola pomoc jednoduchá.

Ak od niekoho žiadate pomoc, mali by ste urobiť všetko pre to, aby to zabralo čo najmenej času a námahy. Napríklad ak chcete pomôcť s nejakou úlohou v práci, pripravte si všetko, čo by pomáhajúci mohol potrebovať. Majte otvorené programy, ktoré by ste mohli využiť, prichystajte potrebnú dokumentáciu, aby ste ju nehľadali už keď sa vám dotyčný bude venovať.

Prestaňte strácať čas a začnite

Ak by ste si mali z tohto článku zobrať jedno ponaučenie, tak toto – už konečne začnite.

Medzi moje návyky patrí to, že najprv skočím a až potom sa pozriem. Niektorí to nazývajú impulzívnym správaním, ja tomu hovorím dôvera v moje inštinkty. Nie vždy to funguje, ale vždy mi to prinesie nejakú novú skúsenosť.

Tento zvyk sa zrodil pri mojom prvom podnikateľskom zlyhaní – biznise zameranom na party-plánovanie. Prenajal som priestory klubu, zabezpečil hudbu, investoval do reklamy a to všetko len preto, aby som sa neskôr mohol pozerať na úplné zlyhanie, keďže nikto neprišiel.

Keby som sa predtým poriadne zamyslel nad financiami, ktoré som mal k dispozícii, nikdy by som do toho nešiel. Ale skúsil som to, plán mi absolútne nevyšiel a vďaka tomu som sa naučil jednu z najdôležitejších vecí v živote: Ostatných ľudí nezaujíma, že ste zlyhali.

Skúšanie vecí bez väčšieho rozmýšľania mi v živote prinieslo veľa zlyhaní, ale tiež mi dalo veľa dôležitých skúseností, ktoré ma neskôr priviedli k úspechu. Ak váhate, či je dobrý nápad spustiť nejaký projekt alebo založiť spoločnosť, dám vám iba jednu radu: Choďte do toho.

Komentáre